Viete, ako správne vyčistiť drevenú dosku na krájanie? S týmito radami bude ako nová aj po rokoch!

ako vyčistiť drevenú dosku na krájanie

Drevená doska na krájanie nepatrí do umývačky riadu (Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio)

Pri príprave jedla ju používame denne, ale viete, ako správne vyčistiť drevenú dosku na krájanie tak, aby bola čistá a hygienicky bezpečná? Pevná doska z dreva môže v kuchyni slúžiť celé roky. Vyžaduje len dôkladnú a správnu starostlivosť, vďaka ktorej nebude fľakatá, zapáchajúca a nestane sa domovom pre milióny baktérií.

Problémom nie je ani to, ak má vaša doska už niekoľko rokov a aj škrabancov. Prezradíme vám tipy, s ktorými ju dostane späť do formy. Rovnako, ako všetky drevené lyžice alebo misy na šalát, ani doska by sa nikdy nemala umývať v umývačke. Čo okrem dôkladného ručného umývania pomôže predĺžiť jej životnosť?

Ako na čistú drevenú dosku na krájanie?

Je samozrejmé, že po každom použití treba dosku dôkladne umyť. Teplá voda a prostriedok na umývanie riadu sa postarajú o tú najhrubšiu špinu, pokiaľ ide o zvyšky jedla alebo zafarbenie. Dosku vždy treba poriadne opláchnuť a pred schovaním ju nechať úplne vyschnúť.

Tento krok rozhodne nepodceňujte, pretože len správne vysušená doska vydrží roky. Ak ste sa doteraz divili, prečo sa tá vaša tak rýchlo rozpadla, možno teraz zistíte, čo bolo príčinou. Hneď po umytí treba dosku osušiť utierkou a postaviť ju do zvislej polohy a o niečo oprieť tak, aby zo všetkých strán prúdil vzduch. To jej umožní, aby sa voda, ktorá prenikla do dreva, rovnomerne odparila zo všetkých strán a zabránila tak zakriveniu alebo prasknutiu.

doska na krájanie mäsa
Pórovitý povrch dreva je rajom pre baktérie (Zdroj: Pexels/JÉSHOOTS)

Overení pomocníci – citrón, soľ a ocot

Nevyhnutnou súčasťou čistenia dosky na krájanie je jej dezinfekcia, najmä, ak ju používate na krájanie surového mäsa. Pre zápach, zafarbenie a odolné škvrny skúste vodou navlhčenú dosku posypať hrubšou soľou a potrieť reznou stranou z polovice citróna. Krúživými pohybmi zmes vmasírujte do dosky a nechajte 5 minút pôsobiť. Dobre umyte a vysušte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ozvláštnite vaše recepty citrónovým extraktom: Takto jednoducho si ho pripravíte aj doma!

Alebo môžete vyskúšať zriediť biely ocot s trochou vody a zmes nastriekať na celý povrch dosky. Nechať pôsobiť 2 až 3 minúty a opäť dôkladne umyť a vysušiť.

doska so syrom
Ošetrenie dosky minerálnym olejom zvyšuje vodeodolnosť povrchu (Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska)

Celkovú údržbu dosky na krájanie môžete dokončiť ešte jedným krokom. Všetko, čo budete potrebovať je kvalitný bezfarebný minerálny olej, ktorý je vhodný na kuchynské použitie. Keď ním suchú a čistú dosku potriete, pomáha omladiť jej vzhľad, ale aj zabraňuje jej vysúšaniu a praskaniu. Dosku potrite rovnomerne a nechajte ju hodinu až dve sušiť. Potom je pripravená na používanie.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, epicurious.com
Odporúčame