Na čo treba myslieť pred odchodom na letnú túru? Toto turisti najčastejšie podceňujú

muž na turistike

Prípravu na turistiku netreba podceňovať (Zdroj: Freepik/tsyboleg)

Letná sezóna je v plnom prúde a čoraz viac ľudí si ako formu oddychu zvolí horskú turistiku. Na niektoré odporúčania však turisti často zabúdajú. Prejavuje sa to aj na počte a charaktere zásahov profesionálnych a dobrovoľných horských záchranárov v slovenských pohoriach. Turisti by preto počas horúčav nemali podceňovať najmä potrebnú ochranu pred slnkom a dostatok tekutín. Upozornila na to Horská záchranná služba (HZS).

V lete zamestnávajú záchranárov hlavne kolabujúci turisti vo vysokotatranských lokalitách. HZS všetkým návštevníkom pripomína, aby pri plánovaní túr a výletov mysleli na dostatočný zdroj tekutín, prísun energie najmä pri dlhších a náročnejších výstupoch a na potrebnú ochranu pred slnečným žiarením. „Množstvo tatranských turisticky značených chodníkov vedie exponovaným terénom bez možnosti úkrytu v tienistých miestach,“ podotkli záchranári.

Ešte pred začiatkom túry by mali turisti podľa HZS sledovať predpoveď počasia, ktoré sa počas horúcich letných dní rýchlo mení. Často sa vyskytuje tiež náhla a intenzívna búrková činnosť. Na túru je kvôli týmto okolnostiam najlepšie vyrážať v skorých ranných hodinách. „Na niektorých miestach nad 2000 metrov nad morom sa stále rozprestierajú snehové polia, ktoré by turisti nemali podceňovať,“ uviedli horskí záchranári. Okrem toho dodali, že do terénu by si mali zvoliť len vhodnú pevnú obuv, ktorá bude pohodlná.


Dodržiavate spomenuté odporúčania, keď sa chystáte na turistiku?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame