Zastavte bolestivé močenie: Pomôžu teplé obklady, jablčný ocot aj veľa tekutín

Toaleta

thinkstockphotos.com

Pokiaľ pri močení cítite pretrvávajúce rezavé bolesti alebo pálenie, zrejme trpíte takzvanou dyzúriou. Ide o pocit bolesti či nepohodlia v močovej trubici, ktorá odvádza moč z močového mechúra, alebo v oblasti genitálii. Dyzúria sama o sebe nie je ochorením, je však príznakom iného možného ochorenia. Najčastejšou príčinou bolestivého močenia u žien je infekcia močového ústrojenstva, ktorú spôsobujú baktérie. U mužov ide o problémy súvisiace s prostatou.

K ostatným príčinám, ktoré sú rovnaké u mužov i žien, patria:

  • obličkové kamene
  • chlamýdie
  • zápal či infekcia močového mechúra
  • genitálny herpes
  • infekcia obličiek
  • pohlavne prenosné choroby
  • ťažkosti však môže spôsobiť aj zlá hygiena a dehydratácia organizmu

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným pocitom počas močenia, môžete využiť niektorú z nasledujúcich rád či potravín. Keby vám samoliečba do pár dní nezaberala alebo sa stav zhoršoval, vyberte sa  k lekárovi.


Mohlo by vás zaujať: ,,Ešte chvíľku vydržím“: Čo vám hrozí ak zadržiavate moč pričasto?


Zvýšte príjem tekutín, najmä vody

Hoci pri prvotných ťažkostiach by ste sa častému močeniu radi vyhli práve obmedzením pitného režimu, nerobíte správne. Voda totiž pomáha vyplaviť z tela toxíny a baktérie, ktoré by mohli spôsobiť infekcie močového ústrojenstva. Okrem toho pitím dostatočného množstva tekutín predchádzate dehydratácii, ktorá váš stav môže iba zhoršiť. Pite teda veľa vody po celý deň, alebo jedzte veľa ovocia a zeleniny ako je melón či šalátové uhorky. Vhodné sú i vodové polievky a vývary či džúsy riedené vodou, ktoré udržia vaše telo hydratované. Ako prvú pomoc si môžete variť aj urologický čaj. Vhodné sú aj čaje z prasličky roľnej, pŕhľavy, zlatobyľu, brezy bielej či medvedice lekárskej. Treba ich však striedať s inými tekutinami.

Doprajte si teplé obklady

Nimi totiž môžete zmierniť bolesti, ktoré už cítite aj po tom, čo vyjdete z toalety. Teplo pomáha minimalizovať tlak močového mechúra a znížuje tak bolesť. Priložte menší uterák namočený do horúcej vody na oblasť podbruška a nechajte pôsobiť, až kým uterák nevychladne. Potom chvíľku počkajte a znovu priložte teplý uterák na rovnaké miesto. Pomôžu tiež termovaky alebo podobné prístroje.


Mohlo by vás zaujať: Keď mechúr neposlúcha: Ako si poradiť s pričastým močením?


Jablčný ocot zabraňuje infekcii

Jablčný ocot má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ktoré pomáhajú v boji proti infekcii spôsobujúcej bolestivé močenie. Okrem toho je bohatým zdrojom enzýmov, draslíka a ďalších užitočných minerálnych látok, vďaka ktorým pomáha obnoviť prirodzenú hodnotu pH v tele. Pridajte jednu polievkovú lyžicu nefiltrovaného jablčného octu a 1 čajovú lyžičku medu do pohára teplej vody. Nápoj pite dvakrát denne. Dva poháre jablčného octu môžete pridať aj kúpeľa, v ktorom by ste mali zostať aspoň 20 minút. Horúci kúpeľ s pridaním jablčného octu uvoľňuje bolesti močového ústrojenstva.

Jedlá sóda zmierňuje pálenie

Táto alkalická zlúčenina pomáha znížiť kyslosť moču, čím zmierňuje pocity pálenia pri močení. Navyše znižuje časté nutkanie na močenie a tiež pomáha vyrovnať hodnotu pH v tele. Pridajte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy do pohára vody a miešajte, kým sa úplne nerozpustí. Nápoj vypite pred raňajkami. Opakujte denne po dobu jedného týždňa.


Mohlo by vás zaujať: Skroťte svoj močový mechúr: Aby ste nemuseli na toalety utekať pričasto!


Biely jogurt ničí baktérie

Nesladený biely jogurt s aktívnymi kultúrami je jednou z potravín, ktoré bojujú s infekciou močového ústrojenstva. Aktívne kultúry totiž pomáhajú udržať škodlivé baktérie na uzde a podporujú tvorbu prospešných baktérií. Biely jogurt tak pomáha v boji proti infekciám, ktoré môžu spôsobiť bolesti a pomáha udržiavať prirodzenú hodnotu pH. Jedzte aspoň dva biele jogurty denne alebo pite smoothie nápoje s bielym jogurtom.

Uhorky telo hydratujú

Šalátové uhorky v boji s dyzúriou používali už naši predkovia. Pôsobia totiž ako diuretikum, pretože obsahujú asi 95 percent vody, čím zároveň pomáhajú udržať telo hydratované a zároveň neobsahujú žiadne škodlivé toxíny. Navyše vďaka chladivému efektu normalizujú telesnú teplotu. Zmiešajte jednu šálku uhorkovej šťavy, jednu polievkovú lyžicu medu a jednu polievkovú lyžicu citrónovej šťavy. Dobre premiešajte a pite dvakrát denne.


Čo pri bolestivom močení najlepšie pomohlo vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame