Kvetinový trh pri kaštieli v Betliari budú sprevádzať špeciálne prehliadky: Odhalia životný štýl aristokracie

kvetinový trh pri kaštieli v Betliari

Kvetinový trh pri kaštieli v Betliari sprevádza bohatý program pre návštevníkov (Zdroj: Pixabay/NanaCola)

Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Betliar aj tento rok chystá v areáli kaštieľa Andrássyovcov v Betliari Kvetinový trh. Spolu s remeselníckym trhom sa uskutoční prvý májový víkend (6. – 7.5.2023). Súčasťou podujatia budú aj špeciálne prehliadky kaštieľa. Pre TASR to zo SNM – Múzea Betliar uviedla Veronika Straková.

Kvetinový trh vychádza z bohatej histórie kaštieľa v Betliari

„Z historických archívnych údajov vieme, že súčasťou tohto areálu boli aj skleníky, kde sa pestovalo tropické ovocie či veľké rozárium – teda miesto na pestovanie ruží. V našom historickom parku sa nachádza viacero nepôvodných cudzokrajných drevín, ktoré ho ozvláštňujú. Tieto dreviny sem privážali,“ uviedla Veronika Straková.

Podujatie organizujú od roku 2016. V budúcnosti sa podľa jej slov možno inšpirujú aj kvetinovým sprievodom, ktorým šľachta kedysi vítala jarné obdobie. „Konal sa vo Viedni, išlo o veľký sprievod šľachtických kočov, ktoré boli vyzdobené kvetmi a girlandami,“ vysvetlila Straková.

Špeciálne prehliadky nahliadnu aj do zákulisia života aristokracie

Pripomenula tiež, že pri každom podujatí sa snažia pripraviť pre verejnosť aj špeciálne prehliadky zo zákulisia životného štýlu aristokracie. V súvislosti s nadchádzajúcim Kvetinovým trhom pôjde o prehliadky s názvom „Šľachtické a šľachtené. Kvety v zbierkach Andrássyovcov“. Prebiehať budú v sobotu každú hodinu od 11:00 do 16:00 h.

Súčasťou areálu kaštieľa je aj prírodný park – jeden z najkrajších a najzachovalejších historických parkov na Slovensku. Je zapísaný do Zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných parkov svete. Založený bol koncom 18. storočia a jeho rozloha presahuje 80 ha. Na tomto mieste máte možnosť vidieť slobodomurársky a čínsky pavilón, japonský most či Hermesovu studňu, kde počas piknikov v horúcich letných mesiacoch Andrássyovci chladili nápoje.

SNM – Múzeum Betliar organizuje počas roka viacero podujatí. Sú medzi nimi napríklad Poľovnícke dni Gejzu Andrássyho, Piknik, Párty v parku, Operný večer a ďalšie. Podrobný program je zverejnený na webovej stránke múzea.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Európa má prvú svätyňu tmavej nočnej oblohy: Nachádza sa na jedinečnom mieste, kde akoby zastal čas

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, snm.sk
Odporúčame