Chcete, aby vám to pálilo? Dajte si žuvačku!

Žuvačka

sxc.hu

Žuvačkou a jej žuvaním sa zaoberali už rôzne štúdie, ktoré skúmali jej význam pre zuby, zdravie, či náš mozog. Podľa tej najnovšej sa zdá, že nám je žuvanie predsa len na osoh. Výkon krátkodobej pamäti jeho vplyvom stúpa.

Podľa štúdie, ktorú vypracovali na Cardiff University, žuvačka pomáha pri premýšľaní. Pri jej žuvaní totiž dochádza k zvýšenému prúdeniu krvi do mozgu.

Žuvačka ako pomoc pri myslení

,,Z predchádzajúcich výskumov je známe, že žuvanie žuvačiek môže pomôcť pri myslení,“ uviedla vedúca výskumu Kate Morgan. „V našej štúdii sme sa zamerali na zvukové úlohy, ktoré si vyžadovali krátkodobú pamäť, aby sme zistili, či žuvačky majú vplyv na koncentráciu,“ povedala Morgan. Pri realizácii výskumu polovica z 38 ľudí žula žuvačku a druhá musela stanovené úlohy zvládať bez nej.


 Mohlo by vás zaujímať: Máte problémy s pamäťou? Vypľujte žuvačku a bude to lepšie!


Sú vhodné najmä na dlhšie úlohy

Z výsledkov štúdie, ktoré publikoval British Journal of Psychology vyplýva, že v oboch kolách úloh boli úspešnejší ľudia so žuvačkou. „Zaujímavé je, že účastníkom bez žuvačky sa viac darilo na začiatku testov, no ku koncu sa to zhoršovalo. To naznačuje, že žuvanie žuvačiek nám pomáha viac sa sústrediť na úlohy, ktorých splnenie si vyžaduje dlhší čas,“ dodala Morgan.

Minulý výskum zistil opak

Zaujímavé je, že pred časom sa uskutočnil výskum zameraný na žuvanie žuvačky na tej istej univerzite, jeho výsledky však boli presne opačné. Skupina, ktorá žula žuvačku, si počínala horšie. Úlohu možno zohral fakt, že úlohy boli kratšie, a tak sa priaznivé účinky žuvania nestihli naplno prejaviť. Je však na vás, ktorému výsledku sa rozhodnete veriť.


Máte radi žuvačky? Ako často ich žujete? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, SITA
Odporúčame