Chcete jesť menej? Obklopte sa pri stole svetlom tejto farby

Žena

thinkstockphotos.com

Máte po sviatkoch problém zapnúť obľúbené nohavice a trápia vás myšlienky na zložité chudnutie? Nebojte sa, existuje viacero spôsobov, ako kilečko – dve zhodiť aj bez veľkej námahy. Jeden z nich je správne osvetlenie.

Nebezpečná modrá

Stačí, aby ste sa vybrali do predajne elektro, kúpili lampu s modrým sklom a dali ju do kuchyne alebo do jedálne. Prípadne cez lampu, ktorú máte, prehoďte modrú šatku, či si vyrobte modré tienidlo. Vaša chuť k jedlu sa zázračne zníži, prinajmenšom ak ste muž. U žien tento spôsob svetelnej stimulácie pôsobiaci proti apetítu zrejme funguje o niečo menej. Účinok modrého svetla pravdepodobne súvisí s tým, že naši predkovia spájali modrú farbu s potravou, ktorá nebola bezpečná.

Priebeh výskumu

Prečo sa tak deje, skúmal tím vedcov z americkej Arkansaskej univerzity vedený Han Seok Seoem, ktorý uverejnil výsledky v časopise Appetite. Vedci nechali 112 osôb, z toho 62 mužov a 50 žien, cez noc hladovať a ráno im podali všetkým rovnaké raňajky: dve omelety so syrom a šunkou a osem čokoládových sušienok. Jedlo sa servírovalo v troch miestnostiach, z ktorých jedna bola osvietená bielym svetlom, druhá žltým a tretia modrým. Pokusné osoby mohli zjesť čo chceli. Nakoniec museli vyplniť dotazník, v ktorom uviedli, ako boli s jedlom spokojní a koľko toho zjedli. Aby sa presnejšie zistilo, koľko kto naozaj skonzumoval, bádatelia starostlivo zvážili všetky zvyšky jedla.


Mohlo by vás zaujať: Čím tmavšie, tým lepšie: Prečo sú tmavé potraviny pre naše zdravie také prospešné?


Modré svetlo znižuje apetít

Názory na chutnosť podaných pokrmov sa vo všetkých troch skupinách nijako podstatne nelíšili. Ukázalo sa však, že tí, ktorí raňajkovali v miestnosti s modrým svetlom, zjedli podstatne menej. Nelíšilo sa hodnotenie vzhľadu jedla, jeho vôňa a chute, ale rozdiel bol vo vôli toto jedlo zjesť. Ľudia z miestnosti s modrým svetlom v dotazníku uvádzali pocit nasýtenosti vyšší ako osoby z dvoch ďalších miestností, pritom menej toho zjedli.

Chuť ostáva, ale zjeme menej

Toto všetko však platí iba pre mužov, nie pre ženy. ,,Namodralá farba, ktorú jedlo týmto typom osvetlenia získava, dokáže viesť k zníženiu množstva zjedeného pokrmu, nie k zníženiu chuti,“ vysvetľuje Han Seok. V mozgu sa totiž spúšťa mechanizmus, ktorý má evolučné korene a navodzuje nevedomé pochybnosti o tom, či ide o zdravú a jedlú potravu. To znižuje chuť k jedlu a človek zje automaticky menej, hoci vzhľad potravy je normálny.


Mohlo by vás zaujať: Papriková trikolóra: Žltá, červená, zelená – čo všetko obsahuje ktorý druh?


Ženy rozlišujú čuchom

Je možné, že sa priebehom času tento efekt znižuje, pretože si naň mozog zvykne a pochopí, že ide len o vizuálny jav. U žien sa pre rozoznávanie potravy rozvinul predovšetkým čuch. Žena preto nevníma vizuálny stimul rovnako ako muž a modrá farba na ňu takmer nepôsobí. U mužov je čuch menej vyvinutý a preto sa muži viac spoliehajú na vizuálne informácir.


Veríte, že farba svetla osvetľujúca potraviny, ktoré konzumujete, môže ovplyvniť váš apetít? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame