Chcete mať pekné a zdravé zuby? Tieto nápoje pite s rozumom!

Víno

thinkstockphotos.com

Zubný kaz spôsobujú baktérie v ústnej dutine, no do veľkej miery jeho vznik ovplyvňuje aj konzumácia niektorých jedál a najmä nápojov. Zubná sklovina je totiž mimoriadne náchylná na vplyv cukrov a kyselín z potravy, ktoré jej povrch narúšajú. Tak dochádza k jej trvalému porušeniu, zafarbeniu, či dokonca k vzniku zubného kazu.

Sladené sýtené nápoje

Sladené nápoje škodia organizmu vo všeobecnosti, no pokiaľ ide o zdravie zubov, predstavujú zrejme najväčšie riziko spomedzi všetkých nápojov. Obsahujú totiž kyseliny ako napríklad kyselinu fosforečnú či kyselinu uhličitú. Ich činnosťou vzniká v ústnej dutine veľmi kyslé prostredie, čím je zubná sklovina ešte náchylnejšia na poškodenie. Oveľa nebezpečnejšia je kombinácia kyselín s cukrami, ktoré sa v sladených nápojoch nachádzajú vo veľmi vysokých množstvách. Napokon netreba zabúdať ani na schopnosť sýtených nápojov zuby zafarbiť. Paradoxne, aj bledé malinovky spôsobujú zmenu farby zubov. Opäť sú za to zodpovedné kyseliny, ktoré podnecujú zafarbenie inými potravinami.

Ovocné šťavy

Ovocie prirodzene obsahuje isté množstvá cukru. Rovnako ako v prípade sladených nápojov, aj tu je pre zuby nebezpečná práve kombinácia spomínaného množstva cukru a kyselín. Pozor si treba dávať najmä na ovocie s intenzívnym sfarbením ako napríklad čučoriedky, černice, čerešne, granátové jablká a tiež ovocie so silnými kyselinami ako napríklad citrusové plody. To však neznamená, že by ste sa pravým ovocným šťavám mali vyhýbať. Dôležitá je práve striedmosť, pretože vo veľkých množstvách môže dôjsť aj k výraznému zmäknutiu a narušeniu zubnej skloviny.


Mohlo by vás zaujať: Víno ako liečivý elixír: Ako vám môže prospieť a koľko ho piť?


Víno

Červené víno obsahuje veľké množstvo látky zvanej chromogén. Tá má za následok tvorbu pigmentov a tie spôsobujú zafarbenie zubov. Rovnako tak obsahuje farbivo zvané tanín. Ten totiž vysušuje prostredie ústnej dutiny, čo spôsobuje, že zuby zostávajú lepivé. Na takto porušený povrch zubov sa následne farbivo ukladá jednoduchšie.

Pokiaľ ide o biele víno, možno ste si mysleli, že to na zuby nemá takmer žiaden vplyv. Pravdou však je, že biele víno obsahuje ešte väčšie množstvo kyselín než červené, a tak predstavuje i väčšiu hrozbu pre vašu zubnú sklovinu. Po jeho pití totiž dochádza k úbytku vápnika a fosforu. Aby ste ale kyseliny zneutralizovali, odporúča sa zároveň s vínom konzumovať aj jedlo.

Káva

Táto informácia neprekvapí snáď nikoho. Ak dokáže káva zafarbiť aj dno pohára, tak zubná sklovina nebude v tomto ohľade veľký problém. Škvrny spôsobené častým pitím kávy sú dokonca podľa niektorých odborníkov oveľa silnejšie zažrané, než tie, ktoré si privodíme fajčením. Káva navyše spôsobuje vyššiu lepivosť zubov, a tak sú náchylnejšie aj k zachytávaniu jedla či baktérií.

Čierny čaj

Tmavé odrody čajov majú na zubnú sklovinu podľa odborníkov ešte agresívnejší vplyv než samotná káva. Spôsobuje to, podobne ako v prípade červeného vína, farbivo tanín. Ak si nedokážete čaj odoprieť, odporúča sa najmä zelený, biely či bylinkový čaj.


Mohlo by vás zaujať: Nafúknutému bruchu a nadúvaniu je koniec: Stačí piť tie správne nápoje


Nápoje pre športovcov

Tie totiž rovnako obsahujú kyseliny, ktoré môžu spôsobovať narúšanie skloviny a zároveň zafarbenie zubov. Do tejto kategórie treba zaradiť aj energetické nápoje, ktoré sú plné cukrov.

Ako predísť poškodeniu

Ak si svoj deň neviete predstaviť bez kávy a večer si zasa občas radi doprajete pohár bieleho vína, nezúfajte. Existuje totiž niekoľko spôsobov, ako zmierniť vplyv kyselín, cukrov a farbív v nápojoch.

  • nápoje pite s pomocou slamky, tak znížite kontakt tekutiny s prednými zubami
  • s čistením zubov vždy počkajte aspoň hodinu po dopití nápoja, predídete tak poškodeniu skloviny zubnou kefkou
  • spomínané nápoje nikdy nedržte v ústach príliš dlho a už vôbec ich nepremieľajte
  • farebné nápoje zapite čistou vodou a prepláchnite si ňou ústa
  • kyslejšie nápoje konzumujte zároveň s jedlom, zmiernite tak účinok kyselín

Ktoré zo spomínaných nápojov si najčastejšie doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame