Voňavý a chutný sirup zo smrekových výhonkov vám pomôže poraziť chorobu: Viete, ako ho pripraviť do zásoby?

sirup zo smrekových výhonkov

Sirup je príkladom toho, čo všetko sa dá z prírody zúžitkovať pre zdravie (Zdroj: Pixabay/whitedaemon)

Lahodný sirup zo smrekových výhonkov vyrobený studenou metódou patril už do domácej lekárničky našich babičiek. Vlastnoručne vyrobený sirup prenikavo vonia lesom a vynikajúco chutí, dokonca aj deťom. Ak teda nechcete siahnuť po konvenčnej liečbe, vyskúšajte tento „liek“.

Príroda nám ponúka svoje dary počas celého roka a špeciálne tie jarné sú o niečo silnejšie, ako iné počas roka. Poďme si teda nazbierať mladé smrekové výhonky a pripraviť liečivého pomocníka na uvoľnenie dýchacích ciest, na kašeľ a zachrípnutie, na posilnenie imunity alebo aj na nachladnutie.

Sirup zo smrekových výhonkov vonia sviežosťou lesa

Základom je nazbierať čisté smrekové výhonky, ktoré umyjeme a dobre osušíme. Výhonky by mali byť svetlo zelené, jemné a mäkké na dotyk. Zbierajte na takom mieste, kde si to môžete dovoliť bez legislatívnych následkov (najlepšie z vlastnej záhrady) a ktoré je podľa možností, čo najmenej znečistené.

trstinový cukor
Trstinový cukor obsahuje melasu bohatú na minerálne látky (Zdroj: Pixabay/matthiasboeckel)

Postup je jednoduchý. Do čistých sklených pohárov ukladáme vrstvu výhonkov, ktorú zasypeme rovnakým dielom trstinového cukru. Takto postupujeme až po vrch pohára a uzavrieme ho. Jednotlivé vrstvy môžeme prekladať aj plátkami bio citróna.

nakrájané plátky citróna
Citrón dodá sirupu sviežosť a tiež dávku vitamínu C (Zdroj: Freepik/freepik)

Skladujeme na suchom a svetlom mieste. Po 4 až 5 týždňoch sirup precedíme cez čisté bavlnené plátno a tekutinu uchováme do uzatvárateľných fľaštičiek. Hotový sirup skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Sirup sa užíva počas choroby štyrikrát denne po jednej čajovej lyžičke.


Poznáte/pripravujete smrekový sirup?

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, simplybeyondherbs.com
Odporúčame