Chodíte do práce aj keď ste chorý? Škodíte tým nielen svojmu okoliu, ale aj sebe

žena v kancelárii zistila, že má teplotu

Chodíte do práce aj keď ste chorý? (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Možno si myslíte, že svojim šéfom robíte láskavosť tým, že idete do práce, keď na vás „niečo lezie“. Okrem toho, že môžete nakaziť svoje okoliu, však takéto rozhodnutie môže mať negatívny dopad aj na vás. Nová štúdia zistila, že ľudia, ktorí chodia do práce chorí majú vyššie riziko vyhorenia.

Prečo chodíme do práce chorí?

Výskum tiež zistil, že jeden z kľúčových dôvodov, prečo zamestnanci pracujú, keď nie sú zdraví je, že nesplnili svoje každodenné pracovné povinnosti. Štúdia tiež zistila, že práca počas choroby má negatívny vplyv na pracovný výkon nasledujúci deň.


Mohlo by vás zaujímať: Ako si udržať produktívnu náladu počas celého dňa? S týmito tipmi vám pôjde práca jedna radosť!


„Aj keď sa môže zdať dobrý nápad pracovať aj napriek zlému zdraviu, aby ste dosiahli svoje pracovné ciele, náš výskum ukazuje, že to má dominový efekt na výkon aj na druhý deň, pretože prítomnosť v práci vyčerpáva psychickú energiu zamestnancov. Po práci sa skrátka neviete zotaviť“ hovorí psychológ Wladislaw Rivkin  z Trinity College Dublin v Írsku.

Pozor, aby ste nevyhoreli

Aj z tohto a ďalších výskumov je zrejmé, že posun smerom k práci z domu, ktorý možno pozorovať v niektorých odvetviach a podnikoch, stavia pracovné možnosti do iného svetla. Je bez dochádzania, bez fyzického kontaktu s ostatnými a neustáleho pripojenia na internet.

Vedci tvrdia, že ignorovanie signálov, ktoré vysiela naše telo, keď sme chorí, spôsobuje vyčerpanie ega – postupné oslabovanie našej vôle a duševnej sily, ktoré potom potrebuje čas na zotavenie. Vzhľadom na následný negatívny dopad na pracovný výkon, by ste mali vždy ísť najprv k lekárovi a neprepínať sa v robote. V konečnom dôsledku totiž môže dôjsť aj k predlžovaniu chorôb z nedostatku odpočinku.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame