Chráňte svoju pamäť a inteligenciu: Pomôžu vám tieto potraviny

Pár

thinkstockphotos.com

Je všeobecne známe, že zdravé stravovanie znižuje riziko vzniku cukrovky, vysokého tlaku a srdcových chorôb. Ako je to však v prípade pamäťových schopností? Môže zdravé stravovanie a zdravýživotnýštýl pozitívne ovplyvniť aj vznik Alzheimerovej choroby?

Inteligencia dlhšie vďaka luteínu

V štúdii publikovanej v americkom časopise Frontiers of Afing neuroscience vedci uvádzajú, že luteín – látka, ktorá sa nachádza napríklad v špenáte i vaječnom žĺtku, môže byť spájáná s udržiavaním tzv. kryštalickej inteligencie. Je to druh inteligencie, ktorý sa u ľudí vyvíja počas celéhoživota. Vedci zistili, že ľudia s vyššími úrovňami tejto živiny v krvi majú viac šedej hmoty v parahipokampálnej kôre, čo naznačuje zdravé starnutie mozgu. Luteín podľa ich zistení teda môže spomaliť proces straty výkonných funkcií mozgu, ako je plánovanie, riešenie problémov a schopnosť zapamätávať si. Okrem už spomínaného špenátu a vaječného žĺtka ho nájdeme aj v nasledujúcich potravinách: kukurica, kiwi, hrozno, cukina, tekvica, zelenolistá zelenina, uhorka, zelený hrášok, zeler, kaleráb, cibuľa, zelené fazuľky.


Mohlo by vás zaujímať: Potraviny urýchľujúce starnutie: Ktorým sa treba radšej vyhnúť?


Pomôže aj vitamín E

Mnohé výskumy potvrdzujú pozitívne účinky rôznych potravín, ktoré udržujú naše telá aj mozgy zdravé a v dobrej kondícii. „Údaje podporujú konzumáciu potravín bohatých na vitamín E vrátane zeleninových šalátov s olejovými zálievkami, semiačka, orechy, arašidové maslo a celozrnné potraviny,“ uvádza Martha Clare Morris, odborníčka na výživu z Rushovej univerzite v Chicagu. Prínos sme zaznamenali v prípade potravín bohatých na vitamín E, nie však pri doplnkoch, uvádza ďalej Morris. Vitamín E, ktorý je silným antioxidantom, môže chrániť neuróny alebo nervové bunky. Pri Alzheimerovej chorobe začínajú neuróny v určitej časti mozgu odumierať s náhlym príchodom lavín udalostí vedúcich k poškodeniu poznávacíci schopností. Výskum, ktorý viedla Morris spolu so svojimi kolegami, poukazuje na to, že potraviny s vysokým obsahom vitamínu E, ktoré sú zároveň bohatým zdrojom vitamínu C, sú spájané s nižším rizikom rozvoja Alzheimerovej choroby.

Dôležité sú aj zdravé tuky

Losos, makrela, tuniak a ostatné ryby sú podľa Morris bohatým zdrojom zdravých omega-3 kyselín vrátane kyseliny dokosahexaenovej (DHA). „Zdá sa, že DHA je v mozgu dôležitá pre bežné fungovanie neurónov,“ dodáva. Zahanbiť sa však nedá ani avokádo. Táto zelenožltá krémová pochúťka je tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu E a spomínaného luteínu, ako aj zdravých tukov.


Mohlo by vás zaujímať: Hriech, ktorý stojí za to: Mňam, megaútok na vaše chuťové poháriky


Pohárik vína denne telo poteší

Maria C. Carrilo z Asociaácie pre Alzheimerovu chorobu v americkom Chicagu zase vyzdvihla striedmu konzumáciu červeného vína a iných druhov alkoholu, ktorá tiež môžu prispieť k zníženiu rizika vzniku Alzheimerovej choroby. Optimálne množstvo je podľa rôznych odborníkov odlišné – väčšinou sa pohybuje okolo 1-2 dcl červeného vína pre ženy a 2-3 dcl pre mužov denne.

Čučoriedky sú malé ale silné

Nedávny výskym prezentovaný Národným zhromaždením Americkej chemickej spoločnosti v Bostone potvrdil, že bobuľové ovocie ako čučoriedky, jahody, černice acai môže tiež pomáhať pri brzdení poklesu poznávacích schopností súvisiacich s vekom. Pomáhajú totiž chrániť prirodzený mozgový mechanizmus, ktorý vädne spolu so zvyšujúcim sa vekom.

Nezabudnite na pohyb

Zaradenie prospešných potravín do vášho jedálnička je však len jedným z krokov, ako sa udržať dlho v dobrej forme. Tým druhým a nemenej dôležitým je jednodznačne pravidelný pohyb. Je len na vás, či si vyberiete kolektívny šport s priateľmi, prechádzky, alebo cvičenie v posilňovni. Nezabudnite však, že by ste sa pohybovej činnosti mali venovať aspoň 3-4 krát týždenne.


Ktoré spomínané potraviny si doprajete najčastejšie vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame