Chrípka postihuje Slovákov častejšie: Očkovať sa odporúča v týchto týždňoch

Muž

thinkstockphotos.com

Chrípka je choroba, ktorú nesmieme prechodiť. Inak môže mať veľmi vážne následky. S ochladením a jesenným počasím prichádza jej čas. Čo robiť, ak nepomôže prevencia? Ako ju rozoznať od prechladnutia a kedy sa oplatí proti nej zaočkovať?

Slovákov postihuje častejšie

Chrípková sezóna sa každý rok začína s príchodom októbra. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto radí nepodceňovať prevenciu, chrípka totiž nie je banálnym ochorením. Na Slovensku bolo počas chrípkovej sezóny 2016/2017 hlásených 177.234 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcou sezónou došlo k nárastu chorobnosti o 23,8 percenta.


Mohlo by vás zaujímať: Očkovanie proti chrípke: Ak ho chcete, je najvyšší čas zájsť k doktorovi


Dôležitá je aj hygiena

„Treba si dopriať vitamíny, otužovať sa, pravidelne vetrať a často si umývať ruky,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Silnejšiu imunitu možno podporiť i dostatkom spánku či minimálne polhodinovým denným cvičením alebo prechádzkou. Mikas radí jesť ovocie a zeleninu s vyšším obsahom vitamínu C, ako sú jablká, kyslá kapusta, citrusy, paprika, brokolica, chren či cesnak.

Očkovanie je účinné

Najúčinnejšou ochranou je však očkovanie, na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Treba ho podstúpiť v októbri či novembri. Hygienici odporúčajú očkovanie najmä chronicky chorým, zdravotníckym pracovníkom, starším ľuďom či deťom od šiestich mesiacov do piatich rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Očkovanie proti chrípke: Ako vlastne funguje a kto by ho mal absolvovať?


Viesť môže až k zápalom

Chrípka môže spôsobiť i závažné stavy, napríklad zápal pľúc či srdcového svalu, možné je i úmrtie. Jej vírusy často menia svoje vlastnosti. Medzi jej príznaky patrí teplota nad 38 stupňov Celzia, bolesť kĺbov a hlavy – často za očami, suchý dráždivý kašeľ, postupne môže sa prejaviť nádcha aj bolesť hrdla.

„Ochorenie je potrebné vyležať a nezaberajú na naň antibiotiká. Odporúčajú sa lieky tlmiace bolesti hlavy, svalov a na zníženie bolesti,“ povedal Mikas.

Prechladnutie je postupné

Ľudí trápi na jeseň okrem chrípky aj prechladnutie. To sa prejavuje postupne a nie náhle ako chrípka. Kĺby bolia ľudí iba zriedkavo, jedným z možných príznakov je kašeľ. Nádcha a bolesť hrdla sa prejavia hneď od začiatku, teplota nie je vyššia ako 38 stupňov Celzia.

Prechladnutie možno liečiť liekmi na zmiernenie kašľa či horúčky. Dôležité je piť dostatočné množstvo tekutín. Príznaky zvyknú ustúpiť do dvoch až piatich dní. Pri ochoreniach spôsobených baktériami lekár rozhodne o potrebe podávať antibiotiká.


Aké máte skúsenosti s očkovaním proti chrípke vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame