Chudnete? Pokúste sa zabudnúť na tieto potraviny

Diéta

gettyimages

Existujú viaceré potraviny a jedlá, ktoré sa pri chudnutí neodporúčajú. Ide najmä o tie, ktoré obsahujú vysoký podiel bieleho cukru, bielej múky či nezdravých tukov. Takéto potraviny sú nielen nezdravé, ale aj vysoko kalorické. Na druhej strane treba myslieť na to, že strava by mala byť vyvážená a tieto potraviny uškodia len vtedy, ak ich jete príliš často.

Banány

Ovocie a zelenina sa odporúčajú jesť každému. Obsahujú mnoho vlákniny, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú pre zdravie človeka nevyhnutné. Pozor však vtedy, ak chcete schudnúť. Ovocie obsahuje veľa cukru a to najmä banány. Ak ich máte radi a nechcete sa ich vzdať, preferujte zelené. Čím je banán starší, tým viac cukru obsahuje.

Biele pečivo

Biele pečivo je vyrobené z bielej múky, ktorá sa považuje za veľmi nezdravú potravinu. Takéto pečivo má hneď viacero nevýhod, ku ktorým patrí aj obsah lepku. Ten môže spôsobiť problémy s trávením.

Má aj vysoký glykemický index, čo znamená, že si ho ľudské telo rýchlo obľúbi a ťažko si od neho odvyká. Takisto sa biele pečivo neodporúča aj kvôli strate vitamínov, minerálov a vlákniny pri výrobnom procese. Tiež sa do neho pridávajú rôzne farbivá, cukor a soľ. Ak ho teda jete každý deň, schudnete len ťažko.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?


Tavené syry

Poprední odborníci v oblasti diéty syry pri chudnutí odporúčajú. Nie je však syr ako syr. Ideálny je napríklad kozí, pretože obsahuje len minimum kalórii. Na druhej strane, skúste zabudnúť na tavené syry, ktoré sú nielen nezdravé, ale takisto sa z nich aj priberá. Pri výrobe prichádzajú o vitamíny aj minerály a naopak, pridávajú sa do nich rôzne druhy éčok, solí a fosfát sodný. Takýmto syrom by ste sa teda mali vyhýbať.

Náš tip: Hoci nejde o syr, vhodné pri chudnutí je aj tofu.

Sušené ovocie

Sušené ovocie sa pri chudnutí neodporúča vôbec. Je to najmä kvôli vysokému obsahu cukru, ktorého môžete nájsť v pár kúskoch sušeného ovocia až toľko, ako v pol kile čerstvého. Ak ho však máte radšej, pozerajte aspoň vždy na jeho zloženie.

Nevhodné je najmä také, do ktorého sa pridávajú sladidlá či oxid siričitý. Najvhodnejším druhom sú sušené jablká a sušené slivky, ktoré obsahujú cukru len veľmi málo.


Mohlo by vás zaujímať: Pred a po chudnutí: Pri prezeraní týchto fotografií nebudete veriť, že na záberoch je tá istá osoba


Vaječné cestoviny

Pri chudnutí pozor aj na klasické vaječné cestoviny. Všeobecne sa síce považujú za dôležitú súčasť jedálnička a to najmä vďaka vysokému obsahu minerálov a vitamínov B a E, no ak držíte diétu, jedzte len celozrnné alebo špaldové.

Rovnako dbajte na to, s čím ich kombinujete. Vhodné sú najmä so zeleninou, neodporúčajú sa kupované omáčky. Nezabudnite, že ak cestoviny varíte dlhšie, ich glykemický index sa zvyšuje a po ich zjedení vás čoskoro postihne opäť hlad. Nepripravujte ich preto úplne domäkka.

Zemiaky

Zemiaky majú tiež vysoký glykemický index. Ak sa ich však nechcete vzdať úplne, varte ich v šupke. Takto pripravené zemiaky ho majú zhruba o polovicu nižší. Navyše sa pod šupkou nahromadia živiny, ktoré sú pre telo dôležité a prospešné.

Neznamená to však, že sa v šupke odporúčajú jesť každý deň. Pri diéte by sa mali konzumovať len v malých porciách raz alebo dvakrát za týždeň a to v kombinácii so zeleninou.

Náš tip: Výbornou náhradou klasických zemiakov sú aj batáty, teda sladké zemiaky. Oproti zemiakom obsahujú o polovicu menej kalórií, vďaka čomu sú pri chudnutí ideálne.


Snažíte sa schudnúť? Ako sa vám v tom darí? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame