Chudnutie podľa Slovákov a Čechov: Takto zhadzujeme kilá najčastejšie

Posilňovňa

SITA

V spoločnosti čoraz intenzívnejšie rezonujú témy o zdravom životnom štýle. O tie sa aktívne zaujímajú až dve tretiny českej a slovenskej populácie bez ohľadu na vek. Pre TASR to uviedla PR manažérka spoločnosti GfK, ktorá aktuálne realizovala prieskum orientovaný na otázky chudnutia a zdravého životného štýlu na vzorke 2000 respondentov v Čechách a na Slovensku, Daniela Beráková.

Len približne polovica ľudí v Českej republike a na Slovensku vyjadrila spokojnosť v prieskume so svojím fyzickým vzhľadom. K svojmu výzoru a nadbytočným kilám sú podľa Berákovej kritické častejšie ženy a tiež ľudia po tridsiatke. Problém s redukciou hmotnosti má naozaj široký rozmer. Vyše 60 percent ľudí v oboch krajinách sa už v minulosti pokúšalo schudnúť, pričom v týchto snahách budú pokračovať aj naďalej. „Každý druhý obyvateľ Česka a Slovenska má problémy s nadbytočnými kilami,“ uviedla.


Mohlo by vás zaujímať: Dávate kilá navyše za vinu genetike? Ste na omyle, stačí zmeniť životný štýl!


Prieskum GfK skúmal BMI Index (Body Mass Index) českej a slovenskej populácie. Podľa neho až polovica ľudí v oboch krajinách má kilá navyše. Konkrétne čísla hovoria, že až tretina ľudí na Slovensku a v Českej republike trpí nadváhou a vyše pätina má obezitu. Tento problém sa pritom týka oveľa častejšie mužov. Nežiaduce kilá sa nevyhýbajú ani mladým ľuďom – zhruba tretina ľudí do 30-teho roku života trpí nadváhou alebo obezitou. Šťastlivcov, ktorí sa môžu pochváliť ideálnou váhou, je v oboch krajinách 43 percent, častejšie sú to ženy.

Asi šesť z desiatich Čechov a Slovákov sa už niekedy v minulosti pokúšalo schudnúť. Napriek tomu, že nadváha a obezita trápi častejšie mužov, téma chudnutia je večným problémom najmä ženskej populácie. Zbaviť sa nadbytočných kilogramov sa pokúšalo až 73 percent žien v oboch krajinách. „Nie je preto prekvapivé, že každá druhá Češka a Slovenka sa zaujíma o témy ohľadom diét, chudnutia a redukcie hmotnosti. K svojmu výzoru a nadbytočným kilám je pritom obzvlášť citlivá skupina žien na materskej alebo rodičovskej dovolenke“, hovorí PharmDr. Eva Vlčková, CSc., ktorá v spoločnosti GfK zastáva pozíciu HealthCare Sector Leaderky pre Slovensko a Českú republiku.


Mohlo by vás zaujímať: Ste závislí na jedle? Zobuďte sa skôr, ako sa prejete k obezite!


Tí, ktorí v minulosti chudli, sa o redukciu hmotnosti snažili najčastejšie obmedzovaním niektorých druhov jedla ako sú napríklad sladkosti, pečivo, mastné pokrmy, fast food a podobne. Druhým najčastejším spôsobom chudnutia bola zvýšená pohybová aktivita vo forme cvičenia a iných športových aktivít. Treticu najpreferovanejších spôsobov uzatvára nekonzumovanie jedla vo večerných hodinách. Zatiaľ čo v Českej republike ľudia o niečo častejšie preferovali úpravu kalorickej hodnoty jedálnička, Slováci zasa o niečo častejšie držali diétu so špecifickými zásadami. Asi pätina ľudí snažiacich sa schudnúť v oboch krajinách užívalo voľnopredajné prípravky na chudnutie. Muži dávali častejšie prednosť cvičeniu, ženy zase diétam a prípravkom na chudnutie.

„Nie všetky snahy schudnúť padli na úrodnú pôdu, keďže vyše tretina ľudí v oboch krajinách nebola s výsledkami svojho chudnutia spokojná a vyše polovica ľudí, čo chudli, je stále nespokojných so svojím fyzickým vzhľadom. Najviac spokojní s výsledkami svojho úsilia boli práve ľudia, ktorí vsadili na pohyb a úpravu kalorickej hodnoty jedálnička,“ hovorí Vlčková.


Bojujete s nadbytočnými kilami? Aké tipy by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: SITA, SITA, TASR
Odporúčame