Chyby v jedálničku, ktoré môžu spôsobovať zadržiavanie vody: Robíte ich aj vy?

Zisťovanie hmotnosti vážením na váhe

Aj kolísajúca váha počas dňa môže signalizovať zadržiavanie vody v tele (Zdroj: GettyImages)

Opuchnuté členky, tesné nohavice v páse, nepríjemné vačky okolo očí či kolísajúca váha počas dňa. Zadržiavanie vody v tele môže mať veľa podôb. Spočiatku ide najmä o estetický problém, no ak budeme naďalej pokračovať v rovnakých prehreškoch, onedlho sa môže podpísať aj na našom zdraví.

Ľudské telo je zo 60 % prirodzene tvorené vodou. Ak dôjde k jej nadmernému zadržiavaniu, ide o jasný znak nerovnováhy v organizme. Zavodnenie si môžeme spôsobiť nevhodným zložením jedálnička aj nedostatkom pohybu. Na čo už nemáme dosah sú hormonálne zmeny. Nepríjemné opuchy potrápia ženy pár dní pred menštruáciou, v tehotenstve, no pomerne často sa objavujú aj u žien v menopauze. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako dostať telo naspäť do harmónie. Vyhýbajte sa nasledujúcim prehreškom a pozitívna zmena sa čoskoro dostaví.

Prílišné solenie

Sodík nevyhnutne potrebujeme pre správne fungovanie tela, no jeho odporúčanú hranicu dokážeme jednoducho prekročiť. Ak máte pocit, že veľa nesolíte, skontrolujte jej obsah v polotovaroch, konzervách, marinádach a koreniacich zmesiach, ktoré máte ukryté vo svojich potravinových zásobách. Hotovou zásobárňou sú mäsové výrobky – salámy, šunky, párky, údeniny. Za deň by sme pritom nemali skonzumovať viac ako 5 gramov soli, čo zodpovedá množstvu jednej kávovej lyžičky. Zvýšený príjem sodíku spôsobuje nielen zadržiavanie vody, ale aj nafukovanie a vyšší krvný tlak.


Mohlo by vás zaujať: Zavodnenie tela pridáva kilá navyše: Skoncujte s ním čo najskôr


Nedostatok tekutín

Čím menej pijeme, tým viac si bude naše telo ukladať do zásoby. Chce predísť dehydratácii, ktorá je pre organizmus vždy veľkou záťažou. Najmä v letných mesiacoch strácame veľa tekutín potením. V zime zase nepociťujeme smäd natoľko, aby sme pravidelne siahli po pohári s vodou. Práve tento návyk je kľúčovým v boji proti zadržiavaniu vody. Vyskúšajte vypiť každú hodinu menší pohár čistej vody. Doprajte svoju telu dostatok vody a nepríjemné opuchy môžu byť minulosťou.

Strava zameraná na cukry

Ak ste milovníkom rafinovaných sacharidov – najmä pečiva, cestovín a zákuskov z bielej múky – vo vašom tele dochádza opakovane k zvýšeniu hladiny inzulínu. Môže spôsobiť spätné vychytávanie sodíka v obličkách. Miesto vylúčenia z tela, sa jeho množstvo začne neprimerane zvyšovať. Skúste malý detox, kedy na pár dní vylúčite väčšinu sacharidových príloh. Popritom popíjajte žihľavový alebo brezový čaj, ktoré proti zadržiavaniu vody užívali už generácie pred nami. Budete sa cítiť ľahšie a lepšie.


Mohlo by vás zaujať: Zavodnený organizmus vám pridáva na váhe: Ako si s ním poradiť?


Málo draslíka

Za zavodnením sa môže ukrývať aj nedostatok draslíka. Čím vyšší je príjem sodíka, tým viac klesá hladina draslíka v tele. Ich vzájomný pomer by mal byť 2:1 v prospech draslíka. Pri narušení pomerov dochádza k nadmernému ukladaniu vody v tkanivách či zhoršeniu činnosti obličiek. Draslík sa pritom nachádza v množstve chutných a zdravých potravín, ktoré nie je náročné zaradiť do jedálnička. Patrí sem najmä petržlen, cesnak, banány, marhule, špenát, brokolica, avokádo, sladké zemiaky, strukoviny, tekvica, kuracie mäso, mlieko a mliečne výrobky.

Pozor aj na ďalšie možné príčiny

– Za zadržiavaním vody môže byť aj nedostatočná činnosť obličiek, ktoré si nedokážu poradiť s vyšším množstvom soli v tele.
– Opuchy tela spôsobujú skryté srdcovocievne ochorenia, ochorenia lymfatického systému a poruchy štítnej žľazy.
– K nadmernému zavodneniu môže prispievať aj užívanie niektorých liekov, najmä kortikosteroidov, antidepresív a liekov na vysoký krvný tlak.
– V teplom počasí sa cievy v nohách prirodzene rozširujú a krv má zhoršené podmienky na cirkuláciu smerom nahor. V nohách môžete pociťovať bolesti, mravčenie a viditeľný je opuch chodidiel, členkov aj lýtok.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame