Chystáte sa na ples? Poradíme, ako sa upraviť!

náhrdelník

stylovesperky.sk

Medzi dôležité spoločenské udalosti roka patria plesy, ktorých sezóna práve vrcholí. Je to čas, keď mnohé ženy majú príležitosť dať na seba výnimočne krásne a pohodlné oblečenie vo forme plesového odevu.

Sme nadšené ak v momente vstupu padajú na nás pohľady prítomných a obdivujú nás pritom. Ak už teda pozvánku na ples máme, je slušné aby sme sa, čo sa týka plesu požadovane obliekli, obuli, upravili si vlasy a neutrpeli pritom nejakú blamáž. Dôraz kladieme aj na  správny výber spodnej bielizne, ktorá má byť sťahovacia,  bez švíkov a  strihaná laserom v telovom resp. čiernom odtieni podľa farby šiat.

Ak sme dostali pozvánku na reprezentačný ples bude pre dámy vhodná dlhá večerná toaleta, ktorá by mala mať dĺžku po špicu dámskych topánok. Toaletu si dámy môžu zakúpiť, nechať ušiť na mieru alebo navštíviť požičovňu spoločenských šiat a vybrať si róbu, ktorá ich najviac osloví. Pre muža zo šatníka vyberieme smoking alebo čierny oblek. Nohavice by mu mali  siahať presne po podpätky a dĺžka rukávov po zápästie, aby bola z neho viditeľná manžeta košele.

Čo sa týka ostatných plesov, bálov, firemných a fašiangových zábav  môžu si ženy obliecť aj malé spoločenské šaty. Inak do úvahy pripadajú dve možnosti, ktoré organizátori oznamujú na pozvánke.  Obe odkazujú na odev pánov, od ktorého sa potom odvíja aj požiadavka na naše šaty. Kód White tie („frak“) znamená vysokú formu, pri ktorej sa u ženy vyžaduje dlhá a náročná večerná toaleta. Dámy by mali  mať odhalený dekolt, štólu, či róby s krinolínou  a používať by mali výsostne pravé napr. diamantové šperky, zložitejšie účesy, kvalitné  elegantné topánky na vysokom opätku s otvorenou špičkou a mini listovú kabelku, aby perfektne ladili s celkovým  outfitom.  Kód Black tie („smoking“) v pozvánke udáva, že partner môže mať  oblečený čierny frak a pri príchode dlhý čierny kabát a žena, keďže ide o menšiu plesovú udalosť, môže mať kratšie elegantné šaty. Dlhé róby sú v tomto prípade len odporučené, nie povinné.

História organizovania plesov spadá do obdobia druhej polovice 19. storočia, kedy si už naše prababičky a pradedovia vyberali svoje  masky na maškarné plesy v podobe divadelných kostýmov v čase od Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Plesy sú udalosťou, pri ktorej majú ľudia možnosť skvelo sa zabaviť, odreagovať sa pri dobrej hudbe, spoznať nových ľudí a pochutnať si na chutnom jedle, dobrom víne, sekte, dezerte či iných pochutinách. Nenechajte si ujsť večer plný zábavy, na ktorom sa budete cítiť ako hviezdy na kráľovskom plese.

Zdroj: stylovesperky.sk, stylovesperky.sk, PR článok
Odporúčame