Čiastočné zatmenie Slnka na Slovensku: Kedy sa udeje a ako veľmi je astronomicky významné?

Toto zatmenie slnka si nenechajte ujsť (Zdroj: Freepik/DanielHernandez1976)

25. októbra bude na Slovensku čiastočné zatmenie Slnka. Ide o najvýznamnejší astronomický úkaz v tomto roku. Informovali o tom slovenskí astronómovia. Zo Slovenska bolo úplné zatmenie Slnka plne viditeľné 8. júla 1842 a najbližšie bude až 7. októbra 2135.

U nás bude dobre viditeľné

Čiastočné zatmenie Slnka bolo na Slovensku rovnako pozorovateľné 10. júna minulého roka, no len s malou fázou. Ďalšie zatmenie sa uskutoční až v roku 2025, pričom fáza zatmenia bude ešte menšia. „Tohtoročné zatmenie si teda určite nenechajte ujsť, pohľad na ‚odhryznuté Slnko‘ bude krásny,“ hovorí  Miloš Obert – predseda Slovenského zväzu astronómov.

Tohtoročné zatmenie je podľa astronómov 55. zatmením zo série, ktorá sa začala 6. marca 1049 a skončí sa 11. mája 2347. Zatmenie bude viditeľné na viacerých kontinentoch, napríklad v Európe, severovýchodnej Afrike, Strednom východe a západnej Ázii. Maximum v priemere zatmenia bude v strednej časti Ruska.

Zabezpečte si na pozorovanie okuliare

„Z nášho územia uvidíme zatmenie v celom priebehu,“ uviedol predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Rudolf Gális. Pozorovať zatmenie Slnka môžete aj vy, nie je na to potrebný ani ďalekohľad. Dbajte však na dostatočnú ochranu zraku, keďže pri neopatrnom pozeraní do Slnka hrozí jeho trvalé poškodenie.

Najlepšie sú špeciálne okuliare s ochrannou fóliou na vizuálne pozorovanie alebo aj tmavé zváračské sklo. „Často odporúčané diskety nie sú najvhodnejšie, keďže neodfiltrujú infračervenú časť spektra,“ dodávajú odborníci. „Pri pozorovaní ďalekohľadom filter umiestnime vždy pred objektív, nikdy nie do blízkosti okuláru, hrozí jeho poškodenie či prasknutie,“ upozornil  Pavol Rapavý, vedúci sekretariátu Slovenského zväzu astronómov.

Existujú aj iné spôsoby

Rapavý dodal, že pri fotografovaní alebo videozázname je vhodné použiť objektívy s dlhou ohniskovou vzdialenosťou, keďže obraz Slnka v ohnisku objektívu s ohniskovou vzdialenosťou jeden meter je len deväť milimetrov. „Kosáčiky“ Slnka počas zatmenia uvidia ľudia aj cez dierkovú komoru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zaujímavá výstava v Prešove mapuje históriu mlynárstva: Urobte si tam výlet!

Takúto komoru v prírode dobre nahradia listy dostatočne hustej koruny stromu, pod ktorými uvidia obrazy Slnka v zatmení. Odborníci tvrdia, že najbezpečnejším a najpohodlnejším spôsobom pozorovania zatmenia je metóda projekcie.

„Ak nemáte k dispozícii vhodné vybavenie, navštívte najbližšiu hvezdáreň, kde bude pripravená nielen pozorovacia technika, ale aj ochotní zamestnanci, ktorí vám povedia aj množstvo zaujímavostí nielen o zatmeniach,“ poukázal generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, Marián Vidovenec.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame