Pestovanie čili papričiek zvládnete aj bez záhrady: Na sadenie je práve teraz ideálny čas!

Čili papričky na kríku

Čili papričky si ľahko dopestujete aj bez vlastnej záhrady (Zdroj: GettyImages)

Sú mimoriadne nenáročné na priestor a aj tak vás obdaria množstvom chutných a zdravých plodov. Vypestovať si vlastné čili papričky je skutočne jednoduché. Práve teraz je ideálny čas na ich sadenie.

Potešujúcou správou pre vás určite bude fakt, že sa papričkám bude dariť dobre v záhrade, ale aj v kvetináči. Na výber máte množstvo chutí, farieb, veľkostí a, samozrejme, aj stupňov štipľavosti. Tú spôsobuje látka s názvom kapsaicín a meria sa podľa Scovilleho stupnice. Počet Scovillových jednotiek štipľavosti zodpovedá množstvu prítomného kapsaicínu, takže čím vyššie číslo, tým sú „ostrejšie.“

Vyberte si správnu odrodu

Existujú doslova stovky odrôd čili papričiek, bude teda závisieť len od vášho vkusu a chuti, ktoré uprednostníte. Platí, že ak chceme mať papričky len na ozdobu, vhodné je zvoliť si menšie a farebnejšie druhy so zaujímavým tvarom, napríklad Twilight či Purple princess. Ak budete papričky taktiež konzumovať, môžete sa inšpirovať tabuľkou štipľavosti.

Dôležité je aj to, kde budete pestovať. Napríklad Demon red či Apache majú skvelú chuť a dariť sa im bude aj v kvetináči na parapetnej doske. Ak chcete väčšie rastlinky obsypané plodmi, k obľúbeným patrí napríklad Cherry bomb, Hot wax pripomínajúci klasickú papriku, alebo Jalapeno či Fatali.


Mohlo by vás zaujať: Aj pikantné treba jesť s mierou: Spoznajte negatívne účinky čili papričiek


Pestovanie aj pre začiatočníkov

Pestovanie čili papričiek zvládne aj začiatočník. Nie sú výnimkou a aj u nich má každá rastlinka svojské potreby, ktoré treba rešpektovať. Ak ste sa rozhodli, akú odrodu budete pestovať, dôležité je zaobstarať si kvalitné semená. Najlepšie sú európskeho pôvodu, pretože sú lepšie prispôsobené na naše podmienky, než napríklad tie z Mexika či Indie. Ak ich kupujete v predstihu, treba ich skladovať v suchu, chlade a tme.

Ideálny február

Ideálnym obdobím na sadenie je predjarie, teda mesiac február, prípadne začiatok marca. Dôvodom skoršieho sadenia je najmä to, že väčšina pálivých odrôd má dlhšiu dobu klíčenia. Papričky v byte nepotrebujú žiaden špeciálny ohrev, stačí im dostatok svetla a stabilná teplota.

Pri sadení je dôležitá zemina (substrát). Najvhodnejšie je použiť špeciálne určenú na výsev, ktorá sa vyznačuje dobrou priepustnosťou. Odporúča sa sadiť do priesadových kontajnerov. Uľahčí to ďalšiu manipuláciu s rastlinkami a ich následné presádzanie. Pred výsadbou môžeme semienka namočiť na pár hodín do vody, aby dobre nasiakli, urýchli to klíčenie. Následne ich vložte do substrátu a prikryte len tenkou vrstvou zeminy, môžu začať rýchlejšie rásť.

Stabilné podmienky

Pre klíčenie je vhodné udržiavať stabilnú teplotu cca 24 – 26 °C. Semienka môžete umiestniť na parapetnú dosku, kde je radiátor a zároveň dostatok svetla. Zeminu, do ktorej sú vložené, treba udržiavať neustále vlhkú. Rýchlosť, akou vyklíčia, sa líši od druhu čili papričiek. Kým niektoré začnú ukazovať lístky už po týždni, iné na to budú potrebovať aj mesiac.

Len čo vyklíčia, treba im zabezpečiť trvalé slnečné miesto s teplotou, ktorá neklesá pod
18 °C. Ak rastlinkám svetlo chýba, začnú sa za ním ťahať, a to ich bude oslabovať. V takom prípade si môžete pomôcť umelým svetom. Na druhu použitej žiarovky nezáleží, podstatné je, aby mala dostatočnú žiarivosť a aby bola umiestnená vo vzdialenosti približne 25 cm.


Mohlo by vás zaujať: Niekto to rád horúce: Štipľavé jedlá pomôžu schudnúť i navodiť chuť na sex


Čas na presádzanie

Keď sa na sadeničkách objavia prvé lístky, môžeme rastlinku presadiť. Urobte tak však iba v prípade, ak ju chcete pestovať v interiéri. Papričky určené na pestovanie vonku či v nevyhrievanom fóliovníku sa presádzajú až vtedy, keď nehrozia prízemné mrazy. Rastlinky sadíme do kvetináčov – odtokové dierky by sme mali upchať papierovým obrúskom alebo dať na spodok drenáž, aby sa voda v zálievke nevyplavovala von. Polievame podľa potreby každých 4 – 5 dní, radšej častejšie a menšie množstvo. Môžeme aj prihnojiť, a to klasickým hnojivom určeným pre rajčiny a papriky.

Jednoduchá starostlivosť

V kvetináči môžeme čili papričky pestovať po celý rok. Okrem tepla, vody a svetla nemajú žiadne špeciálne nároky, stačí ich len umiestniť za okno a pravidelne zalievať. V izbových podmienkach môžeme rastlinky aj pravidelne zastrihávať, zabezpečí to ich zahustenie. No a zabudnúť netreba ani na prihnojovanie.

Väčšina čili papričiek je čiastočne samoopelivá, ak ich však pestujeme v interiéri bez potrebného prievanu a opeľovačov, pomôcť im môžeme umelým oplodnením. Stačí jednoducho pretrieť všetky kvety štetcom. Do väčšieho kvetináča môžeme presádzať aj v čase kvitnutia, pozor však na korienky! Odporúčame to robiť kompletne so všetkou zeminou, rastlinka tak neutrpí šok.

Pri pestovaní v záhrade je takisto potrebné zabezpečiť rastlinám dostatok svetla. Pôda, v ktorej ich pestujeme, by mala byť dostatočne prevzdušnená. Predpokladom dobrej úrody je pravidelná zálievka, vyhnúť by sme sa však mali prelievaniu. V takom prípade hrozí, že nám začnú listy aj nedozreté papriky opadávať. Na polievanie používame len odstátu a vlažnú vodu, studená by im najmä počas horúčav mohla ublížiť.

V horúcich dňoch treba rastlinky pred spálením chrániť tienením. Počas rastu dodávame papričkám živiny prihnojovaním. Ani tu by sme to ale nemali preháňať, inak budeme mať rastliny obsypané listami, no zato bez plodov. Aj keď sú papričky menej náchylné na napadnutie škodcami, treba ich sledovať a poskytnúť im potrebnú ochranu. Samozrejmosťou by malo byť aj odstraňovanie buriny.

Plody čili papričiek dozrievajú do 2 až 4 mesiacov, podľa odrody. Čím dlhšie ich necháme na rastline, tým budú pálivejšie. Zároveň však budú obmedzovať rast nových kvetov a plodov. V interiéri môžeme rastliny uchovávať 2 až 3 roky. S každým rokom však kvalita a množstvo úrody klesá, preto by sme mali staré pravidelne nahrádzať novými.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame