Citlivé semenníky: Viete si ich sami vyšetriť?

spodnná bielizeň

SXC

To, čo väčšina mužov skrýva v nohaviciach, sa častokrát spája so symbolom ich ega a pýchy. Paradoxne, pokiaľ ide o zdravie, páni na tieto citlivé partie akosi stále zabúdajú. Zobudia sa až vtedy, keď ich bolesť ženie k urológovi. Nepríjemnej situácii sa dá pritom v mnohých prípadoch predísť. A to veľmi jednoducho.

Na úvod trochu anatómie

Semenník predstavuje vnútorný pohlavný orgán u mužov, v ktorom sa tvoria rozmnožovacie bunky, čiže spermie a hormón testosterón. Ide o párovú žľazu uloženú v dolnej časti mieška. Semenník visí na semennom povrazci, pričom ľavý je zvyčajne umiestnený nižšie ako pravý. Veľkosť a tvar semenníkov je individuálny, pri bočnom pohľade by však mali byť oválne.

Najčastejšie ochorenia spojené so semenníkmi

Zápal: Jeho najvýznamnejším sprievodným prejavom je náhle vzniknutá bolesť, ktorá sa môže z jedného semenníka preniesť aj na druhý, prípadne celý miešok. Ten býva častokrát začervenaný a opuchnutý, vyskytnúť sa môže tiež zvýšená teplota a celková únava. Príčinou zápalu môže byť čokoľvek od infekcie močových ciest, cez problémy s prostatou až po najrôznejšie pohlavné choroby. Ako prvá pomoc zvyčajne zaberie tabletka z radu antiflogistík (protizápalových liekov) a ľadový obklad. S vyhľadaním lekára však rozhodne neotáľajte. V opačnom prípade totiž môžete skončiť až na operačnom stole.

Hydrokéla: Tento stav, ktorému sa ľudovo hovorí aj vodný pruh, charakterizuje nahromadenie tekutiny v obaloch semenníka. Ten následne nie je možné vyhmatať a celý miešok je výrazne zväčšený. Ochorenie síce nebolí, mužom však takýto veľký obsah v nohaviciach zavadzia. Bohužiaľ, nevyhnete sa pri ňom chirurgickému riešeniu. Dobrou správou ale je, že takýto zákrok spadá do výkonov jednodňovej chirurgie.

Rakovina: Aj keď tento zhubný nádor sa zatiaľ nevyskytuje príliš často, jeho vznik rozhodne netreba podceňovať. Sprevádza ho tvrdý jednostranný opuch semenníka, ktorý takisto nebolí. „Mňa na zvláštnu hrčku upozornila až partnerka pri milovaní,“ zdôveril sa 36-ročný podnikateľ Milan. Dnes má za sebou liečbu v podobe chemoterapie a chirurgického odstránenia semenníka. Jeho sexuálny život sa výrazným spôsobom nezmenil, na strach z diagnostiky má však doteraz mrazivé spomienky.

Chráňte sa jednoduchou prevenciou

Aj keď prevencia chorôb mužských pohlavných orgánov nie je tak silne medializovaná ako v prípade maternice a prsníkov u žien, oplatí sa venovať jej pozornosť. Samovyšetrovanie by malo prebiehať v teplej sprche, keď je telo dostatočne uvoľnené. Semenníky si prehmatajte v stoji, porovnávajte ich veľkosť, všímajte si každú zmenu a čokoľvek nezvyčajné. Pre lepší prístup si môžete jednu nohu vyložiť na okraj vane. Ostych nie je na mieste, ak sa vám niečo nepozdáva, okamžite vyhľadajte urológa.

Zdroj: SXC, SXC, Johnny
Odporúčame