Citrón a ocot je silná dvojka pri upratovaní: Čo všetko v domácnosti dokážu?

Citrón vám v domácnosti pomôže v mnohých oblastiach (Zdroj: GettyImages)

Poznáte to, tie najľahšie riešenia sú zvyčajne tými najlepšími. Tak prečo máme vo zvyku zaplniť skrinku v kúpeľni množstvom čistiacich prostriedkov, keď si domáce práce môžeme uľahčiť lacným variantom? V hlavnej úlohe predstavíme citrón a ocot, ktoré s prehľadom porazia mnohé kúpené čistiace prípravky. Tie nielenže ťahajú peniaze z vašej peňaženky, môžu byť v istých prípadoch aj ohrozením pre vaše zdravie.

V kuchyni

Odtok

Upcháva sa odtok v kuchynskom dreze? Vsypte do neho pol šálky soli, zalejte pol litrom horúceho octu a po chvíli prilejte rovnaké množstvo horúcej vody. So zápachom z odtoku si poradí ďalšia overená kuchynská dvojica – lievikom nasypte pol šálky sódy bikarbóny, zalejte šálkou horúceho octu a potom, ako prestane odtok peniť, prepláchnite aj horúcou vodou.

Škvrny na nereze

Na zájdené škvrny na nerezovom riade sa výborne hodí citrónová šťava. Dôkladne potierajte povrch a následne vyleštite mäkkou látkou, napríklad flanelom.

Zápach z chladničky

Stačí prepoliť citrón, z každej polovice trochu odobrať z dužiny, doplniť soľou a máte účinný pohlcovač pachov do chladničky!

Mastné škvrny z mikrovlnky

Mikrovlnku jednoducho očistíte tak, že do misky s vodou pridáte citrónovú šťavu alebo ocot. Všetky mastné škvrny poddajú a vnútorné plochy jednoducho zotriete. Ak máte zaschnuté a pripálené zvyšky jedla v rúre, do hlbšieho plechu s vodou pridajte šálku octu a nechajte v rúre zovrieť. Síce vám táto vôňa vyštípe nos, no pripáleniny pôjdu dolu jedným ťahom.


Mohlo by vás zaujímať: Domácnosť bez vodného kameňa: Pomôže ocot aj citrón


V kúpeľni

Proti vodnému kameňu

Ocot a rovnako aj citrón majú silný potenciál poradiť si s vodným kameňom na vodovodných batériách, umývadlách i toaletách. Obnovia farbu na špárach obkladačiek a pri silnejšej koncentrácii dokážu zastaviť tvorbu plesne na kritických miestach.

Čo ak ocot rýchlo z miest steká? Povrch mierne zvlhčite, posypte soľou a až následne opatrne polejte teplým octom.

Na práčku

Ocot sa používa tiež aj pri čistení zapáchajúcej práčky. Nalejte do bubna aspoň pol litra octu a práčku pustite naprázdno na vyššej teplote, napríklad 60 alebo 90°C. Zbavíte ju usadenín z pracích prípravkov, aviváže aj vodného kameňa.

Na textílie

Na osvieženie zašednutých farieb alebo na fixáciu farieb pri prvom praní neexistuje nič lepšie ako pridať do prania 1 šálku octu. Octová vôňa sa praním neutralizuje a na vás čaká krásna bielizeň plná žiarivých farieb. S pomocou octovej vody oživíte pri tepovaní aj farby na koberci.

Proti potu a fľakom

Ak sa na bielych tričkách a blúzkach vytvorili pod pazuchami žlté mapy od potu, miesto chemického bielenia vyskúšajte zvršky pred praním ponoriť aspoň na hodinu do vlažnej vody s octom. Na fľaky od ovocnej šťavy, kávy a vína pomôže citrónová šťava, ak látka popísaná perom, vyskúšajte kašičku z citrónovej šťavy a soli.

Fľaky na koži

Zájdené fľaky na koženej sedačke alebo bunde vyčistíte octovou vodou. Nezabudnite dôkladne vysušiť jemnou bavlnenou utierkou a ošetriť prírodným olejom. Alebo si do rozprašovača rovno pripravte domáci čistič – zmiešajte ½ šálky octa s ¼ šálky olivového oleja a pár kvapiek pomarančového alebo eukalyptového oleja pre arómu.

Zbavte sa ryby

Piekli ste rybu a jej vôňa je po celom dome? Povarte v hrnčeku šťavu z jedného citróna, pár klinčekov a trochu vody. Aróma ryby sa stratí a u vás bude opäť sviežo a voňavo.

Na dosky

Zájdených fľakov na doskách, na ktorých krájate ovocie a zeleninu, sa zbavíte tak, že ich potriete tenkou vrstvou oleja, pokvapkáte citrónovou šťavou, necháte pôsobiť, jemne kefkou vyšúchate a zmyjete.


Mohlo by vás zaujímať: 13 spôsobov, ako využiť citrón: Pre krajšiu, čistejšiu a voňavejšiu domácnosť


Pri upratovaní

Ocot a citrón majú pri upratovaní skutočne široký záber čistia, zmývajú, leštia, osviežujú, pohlcujú pachy… Kým ocot je cenovo dostupnejší a ľahko sa dávkuje, citrón má zase krásnu arómu, ktorú bude u vás doma cítiť aj niekoľko dní po použití.

Ocot alebo šťavu z citróna stačí zmiešať s vodou a máte univerzálne lacné domáce čističe takmer na všetky povrchy v domácnosti – či na nábytok, podlahy, umývanie špinavých okien. Dokonca vyleštia aj rodinné striebro a kovové kľučky. Ak zmiešate citrónovú šťavu s olivovým olejom, získate leštiaci prípravok na drevené povrchy.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame