Náhla bolesť brucha okolo pupka? Ak ju sprevádza toto, volajte sanitku

Bolesti brucha

Akútne ochorenie pankreatitída ohrozuje mnohých ľudí (Zdroj: GettyImages)

Letné oslavy, rodinné grilovačky či podujatia so sebou prinášajú aj zvýšenú konzumáciu alkoholu a mastných jedál. Veľmi nebezpečným následkom bujarých zábav môže byť akútny zápal pankreasu, známy ako pankreatitída.

Keď pankreas trávi sám seba

Pankreas je žľaza s vonkajšou (exokrinnou) a vnútornou (endokrinnou) funkciou. Hlavnou funkciou exokrinného pankreasu je vylučovanie alkalických tráviacich enzýmov, ktoré sú vylučované do dvanástnika. Pomáhajú štiepiť bielkoviny, cukry, škroby a tuky. Akútna pankreatitída je závažné zápalové ochorenie, ktoré poškodzuje bunky pankreasu. Prejavuje sa typickým klinickým obrazom akútneho brucha s veľmi rýchlym nástupom príznakov.

Akútny zápal pankreasu spôsobuje natrávanie jeho tkaniva jeho vlastnými tráviacimi enzýmami. Tie za bežných okolností pôsobia až v čreve. Pankreas teda pri akútnom zápale podlieha sebazničeniu.

Akútna pankreatitída sa podľa prejavov delí na:

Ľahkú formu – s minimálnymi poruchami orgánov a pri takmer všetkých prípadoch dochádza k úplnej regenerácii pankreasu.
Ťažkú formu – s orgánovým zlyhaním či systémovým zápalom krvi. Pri tejto forme môže nastať nekróza – tkanivo pankreasu odumiera alebo sa vytvorí pseudocysta.


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!


Záchvat je náhly

Nástup akútneho zápalu pankreasu je typicky náhly. Sprevádza ho silná bolesť brucha v hornej časti a oblasti pupka. Bolesť je stálej intenzity, prechádza do brucha a hrudníka. Pacientovi je zle a zvracia. Bolesti trvajú niekoľko hodín až dní, v ťažkých prípadoch sú až šokujúcej intenzity. Zhoršujú sa v polohe v ľahu na chrbte. Zvracanie neprináša úľavu.

Pri ťažkej forme zápalu je prítomná bledosť, zrýchlená činnosť srdca, nízky krvný tlak a zvýšená teplota, porucha činnosti obličiek, pacient nemočí, nastáva porucha črevnej pasáže – ileus a pacient sa bez terapie môže dostať až do šokového stavu s triaškou a zhoršením vedomia. Ťažkú akútnu pankreatitídu zväčša sprevádza aj ožltnutie kože a slizníc – ikterus.

Zápal vyvolávajú najčastejšie:

– žlčníkové kamene, ktoré sa pri svojej ceste zo žlčníka zaseknú vo vývode pankreasu do dvanástnika
– alkoholový exces
– ťažké mastné jedlá
– lieky – antivirotiká, imunosupresíva, diuretiká či antibiotiká
– metabolické poruchy – vysoké hladiny draslíka, zvýšená činnosť štítnej žľazy
– infekcie ako mumps, AIDS, vírusová hepatitída, tupé poranenia dutiny brušnej alebo vrodené odchýlky – pancreas divisum
– ochorenie cystická fibróza

Okamžite volajte 112

Pre záchranu života postihnutého akútnou pankreatitídou je nevyhnuté okamžite volať 112 alebo sa čo najrýchlejšie dostaviť na najbližší centrálny príjem alebo pohotovosť. Diagnostika patrí do rúk chirurga, ktorý posúdi tuhosť brušnej steny, odoberú sa vzorky krvi a moču. Laboratórne je typický vzostup pankreatických enzýmov – amyláz, lipáz v krvnom sére a amyláz v moči. Pre zápal je charakteristické zvýšenie CRP nad 150 mg/l 48 hodín po začiatku zápalu a tiež zvýšenie počtu bielych krviniek v krvi.

CT a MRI znázorňovacie zobrazenie brucha je potrebné zrealizovať, ak diagnóza nie je jasná z vyššie uvedených parametrov, alebo ak nedošlo ku klinickému zlepšeniu 48-72 hodín od vzniku akútnej pankreatitídy. Priekazným zobrazovacím vyšetrením je aj tzv. magnetická rezonančná cholangiopankreatikografia (MRCP).


Mohlo by vás zaujať: Syndróm bakteriálneho prerastania čreva: K čomu môže viesť a ako sa ho zbaviť?


Liečba rovná sa prísna diéta

Primárnou liečbou akútnej pankreatitídy je absolútny zákaz príjmu potravy a vody počas prvých hodín až dní. Je nevyhnutná vnútrožilová náhrada tekutín infúznym kryštaloidným fyziologickým roztokom či tzv. Ringer laktátom, čím sa zabraňuje život ohrozujúcej dehydratácii.

Je nevyhnutné v prvých hodinách pacienta hospitalizovať na JIS a kontrolovať jeho životné funkcie minimálne počas 24-48 hodín. Výživa je privádzaná buď nazojejunálnou prípadne nazogastrickou sondou. Akútne bolesti sú tlmené analgetickými liekmi – opioidmi, ktoré sú tiež súčasťou infúzií. V prípade zlyhania konzervatívnej liečby sa po 72 hodinách realizuje chirurgická operácia – laparoskopická alebo endoskopická nekrektómia.

Nevyhnutnou súčasťou liečby je aj následná prísna diéta s obmedzením živočíšnych tukov, alkoholu a vyprážaných jedál. Medzi typické babičkine rady na regeneráciu pankreasu patria bylinky ako nechtík lekársky, ostropestrec mariánsky, imelo biele, šťava z čiernej reďkovky, mäta prieporná, repík či ľanový olej. Dôsledne dodržiavajte aj dostatočný pitný režim.

S úctou,

MUDr. Michal Scheibenreif

(Zdroj: fotohrdlicka.sk)

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Michal Scheibenreif, absolvent Lekárskej fakulty
Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

 

Zdroj: Plnielanu.sk, Čo vám chýba, keď..., Patológia, Interna, Vademecum Medici, Solen.sk
Odporúčame