Viete, čo je paralelné rodičovstvo? Pomôže, aby dieťa po rozvode netrpelo

Dieťa s rozvedenými rodičmi

Paralelné rodičovstvo pomáha nastaviť pravidlá (Zdroj: GettyImages)

Skrachované manželstvo nie je dôvodom, aby ste sa považovali za zlých rodičov. Doba ide dopredu a rozvod či rozchod sa čoraz častejšie považujú za lepšiu alternatívu, než keby ste mali uviaznuť v nefungujúcom a nešťastnom vzťahu. Dôležité je, aby ste svojim deťom zabezpečili čo najkvalitnejší život, k čomu vám môže pomôcť napríklad aj čoraz populárnejší inštitút tzv. paralelného rodičovstva.

Paralelných rodičov pribúda

Paralelné rodičovstvo sa stáva čoraz obľúbenejším konceptom v prípade odlúčenia rodičov. Cieľ je jednoznačný – zabezpečiť, aby dieťa malo kvalitný a stabilný vzťah s oboma rodičmi, hoci už netvoria pár. Ak teda chcete vedieť, čo znamená takéto nastavenie rodiny v praxi, tu je pár základných bodov:

Jasne dohodnuté pravidlá

Rodičia by mali mať vopred dohodnuté pravidlá starostlivosti o dieťa, vrátane rozdelenia času a zodpovednosti. Zároveň si treba uvedomiť, že dieťa je vždy na prvom mieste. Preto by sa mali zamerať na potreby či pohodu dieťaťa a úplne vypustiť vlastné emocionálne konflikty.

Obmedzená vzájomná interakcia

V pridelených dňoch sa každý rodič zaviaže k tomu, že si bude zodpovedne plniť všetky potrebné rodičovské povinnosti. Robí všetko sám bez toho, aby do toho zapojil druhého rodiča. Tu je podstatné obmedziť osobnú komunikáciu len na nevyhnutné záležitosti a v prípade potreby uprednostniť písomnú formu (textové správy, e-maily). Nezabúdajte si o všetkom uchovávať záznamy.

V úvode sme načrtli, aké dôležité je veci si vopred dohodnúť a komunikovať. To je však podstatné kvôli hladkému priebehu ďalších aktivít a činností. Medzi bývalými partnermi by nemali vznikať zvady ani konflikty. Takéto udalosti totiž v dieťati vyvolávajú neistotu. Netuší, ktorému rodičovi a či vôbec niektorému z nich môže dôverovať.

Stabilita a bezpečnosť

Dieťa má vždy jasno v tom, s ktorým rodičom bude tráviť čas v daný deň a kto sa oň postará. To, že každý rodič má svoje vlastné pravidlá a rutinu, mu pomáha cítiť sa bezpečne, stabilne a nepociťovať žiadny zmätok. Je preto dôležité, aby malo stanovené rozvrhy, ktoré sú pravidelné a predvídateľné.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chutné a výživné desiaty pre školákov: 30 strán receptov, ktoré budú vaše deti milovať
Paralelné rodičovstvo poskytne dieťaťu pocit bezpečia a stability (Zdroj: Pexels/Zan Rodriguez)

Ako to robiť správne?

Vždy stavajte blaho dieťaťa na prvé miesto

Aj keď môže byť paralelné rodičovstvo najlepšou voľbou pre bývalých partnerov, nie je vylúčené, že u dieťaťa sa občas dostavia zmiešané pocity. Najmä, ak je už väčšie a schopné lepšie vnímať vzniknutú situáciu. V týchto prípadoch sa neobávajte otvoreného rozhovoru, v ktorom mu vysvetlíte podstatu tohto konceptu, prípadne sa ho priamo opýtajte na názor, ktorý môžu oceniť všetci zúčastnení.

Vytvorte si jasnú štruktúru

Pravidelný rozvrh pomôže dieťaťu lepšie sa prispôsobiť a pochopiť novú rodinnú dynamiku. Venujte čas vytvoreniu podrobného plánu, v rámci ktorého sa dohodnete, ktoré dni bude dieťa tráviť s ktorým rodičom. Je pochopiteľné, že niekedy nemusí ísť všetko presne podľa predstáv, vždy sa však aspoň snažte dodržiavať pravidlá a rozvrh čo najsvedomitejšie.

Zvážte založenie komunikačnej knihy

Mnohí paralelní rodičia využívajú popri konkrétnom pláne aj komunikačnú knihu, aby sa mohli navzájom informovať o aktivitách a živote dieťaťa, ak je s ním druhý rodič. Kniha by teda mala putovať vždy k tomu rodičovi, ktorý má dieťa práve na starosti.

Pri batoľatách či bábätkách sa zvyknú zapisovať napríklad časy spánku a kŕmenia, zranenia, úspešné upokojujúce metódy, lekárske prehliadky, pokroky v tréningu chodenia na nočník. Pri starších deťoch môže ísť o informácie týkajúce sa školských, náboženských či mimoškolských aktivít, socializácie s priateľmi, pokrokov v škole, problémov so správaním či rutiny pri zaspávaní, vstávaní, kúpaní a stravovaní.

Postup pri mimoriadnych situáciách

Výnimočné okolnosti si takisto vyžadujú svoj plán. Pokúste sa načrtnúť konkrétne situácie, pri ktorých je dovolené prekročiť bežné rodičovské hranice. Môže ísť napríklad o núdzové situácie v rodine, otázky zdravia alebo iné nepredvídané udalosti, ktoré si vyžadujú bezprostrednú pozornosť oboch rodičov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potrebuje váš školák novú školskú tašku? Toto by ste pri výbere nemali prehliadnuť

Paralelné rodičovstvo nemusí byť trvalé

V mnohých prípadoch môže ísť len o dočasné rozhodnutie, pretože emócie, ktoré vás k nemu viedli, môžu časom vychladnúť. Preto zvážte zaradenie ročného hodnotenia svojho dohodnutého rodičovského plánu. Stanovte si nejaký významný dátum, ako napríklad výročie rozvodu alebo začiatok školského roka. Ponorte sa spolu s dieťaťom do diskusie o tom, ako vnímate doterajšie fungovanie a či je potrebné uskutočniť nejaké zmeny.

Koncept prináša viacero výhod

Paralelné rodičovstvo umožňuje obom rodičom, aby ostali súčasťou života dieťaťa, a to aj vtedy, ak sa ich vzťah neskončil v príliš pozitívnej rovine. Štúdie ukázali, že dieťa dosahuje v živote najlepšie výsledky, ak trávi aspoň 35 % času s každým rodičom. Aj keď sa niekomu môže zdať tento prístup náročný, samotné deti, a do istej miery aj rodičia, ním môžu iba získať.

V mnohých rodinách pomáha udržať zdravé vzťahy a zabezpečiť, aby si dieťa vybudovalo väzby k obom rodičom bez zbytočného stresu. Nie je žiadnym tajomstvom, že deti, ktoré sú pravidelne vystavované vzájomným konfliktom rodičov, môžu byť ovplyvnené množstvom negatívnych pocitov. Časté sú úzkosti, beznádej, agresívne správanie, poruchy spánku, problémy v škole či s nadväzovaním zdravých rovesníckych vzťahov.

Navyše, počas voľných dní sa môže rodič venovať svojim aktivitám či povinnostiam. Následne, keď je s dieťaťom, nemusí byť vystresovaný, že sa snaží robiť všetko naraz a stihnúť toho čo najviac. Môže sa tak naplno sústrediť na spoločne strávený čas a ako rodič dostať zo seba to najlepšie.

Aké sú možné nevýhody?

Potenciálnou nevýhodou paralelného rodičovstva môže byť to, ak dieťa pravidelne narúša svoju rutinu. Prípadne má zmätok v tom, ako by sa malo správať v dvoch domácnostiach, ktoré fungujú úplne odlišne.  Dôležité je, aby rodičia spolupracovali ohľadom výchovy a aby si vzájomne dôverovali v tom, že primárnym zámerom toho druhého je blaho dieťaťa.

Ktorý koncept rodičovstva by ste uprednostnili?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plníelánu.sk, bonobology.com, goodto.com, webmd.com, betterhelp.com
Odporúčame