V dnešnej dobe sa na nás zo všetkých strán valia odkazy o pozitívnom myslení a „dobrých vibráciách“. Na prvý pohľad to môže znieť povzbudivo, no neustále tlačenie na šťastie a úsmev za každú cenu má aj svoju tienistú stránku.
Skutočnosť je taká, že negatívne emócie sú prirodzenou súčasťou života. A ak sa budeme tváriť neustále šťastne, príde na rad takzvaná toxická pozitivita. Zistite, prečo nám môže škodiť.
Čo je toxická pozitivita?
Život nie je len o úsmevoch a jednoduchých riešeniach. Skúsenosti, straty a výzvy nás naučili, že aj negatívne emócie majú v živote svoj význam. Ak však niekto neustále zľahčuje problémy a ignoruje akékoľvek negatívne emócie, dochádza k toxickej pozitivite.
Nie je to vôbec zdravý prístup, práve naopak. Potláčanie emócií ako je frustrácia, smútok, strach či hnev nezmiznú, ak ich budeme ignorovať. Keď sa následne tieto pocity nahromadia môžu negatívne ovplyvniť duševné zdravie, znížiť sebavedomie a spôsobiť problémy vo vzťahoch aj v komunikácii. S toxickou pozitivitou sa môžeme stretnúť v práci, v rodinnom kruhu ale aj na sociálnych sieťach.

Nepodceňujte silu emócii
Človek nie je stroj. Aj preto je úplne v poriadku cítiť sa šťastný, smutný, nahnevaný či vystrašený. A to niekedy aj naraz. Kombinácia pozitívnych a negatívnych emócií prináša do života väčšiu rovnováhu.
Schopnosť spracovať svoje emócie vás robí silnejšou osobou, ktorá je lepšie pripravená čeliť novým výzvam. Skúste sa zamyslieť nad tým, či aj vy nepopierate vlastné pocity. Išlo by totiž o jeden z najtypickejších prejavov toxickej pozitivity.
Toxickú pozitivitu môžete nájsť aj u ostatných ľudí. Stačí si viac všímať to, čo hovoria. Človek s toxickou pozitivitou často zľahčuje rôzne situácie a problémy tým, že používa frázy ako „všetko sa deje z nejakého dôvodu“ alebo „len mysli pozitívne“.
Ako sa zbaviť toxickej pozitivity?
Ak sa vám zdá, že sa táto téma týka aj vás, máme pre vás dobrú správu. Toxickej pozitivity sa dá zbaviť. Vyžaduje si to iba prácu na sebe. Začnite tým, že budete počúvať svoje vnútro. Dovoľte si cítiť to, čo potrebujete a prežívate. Ak máte potrebu plačte, kričte, nadávajte, smejte sa. Cieľom je dostať zo seba všetko von. Nezabúdajte, že emócie nie sú vaším nepriateľom.
Nie ste na to sami. Odvážte sa aj zvážiť psychológa. Je to úplne v poriadku vyrozprávať sa nezaujatej osobe. Psychológ či terapeut vám pomôže dostať vaše emócie na povrch a v ideálnom prípade vás tiež nasmeruje na odpovede, ktoré vás už dlho trápia.
Ďalším krokom je neporovnávať sa s ostatnými. Nezabúdajte, že každý prežíva svoju vlastnú cestu, a to, čo vidíte na sociálnych sieťach, často nezobrazuje realitu. To isté platí aj u vašich priateľoch či známych. Iba málokto chce ukázať svoju slabosť.
Zdieľať na
Zdieľaní