Vianočné sviatky sú nástrahou pre vzťahy: Ako sa vyhnúť problémom a zvládať náročné situácie?

matka s dcérou na Vianoce

Počas sviatkov paradoxne zažívame napäté vzťahy (Zdroj: GettyImages)

Vianočné sviatky by síce mali byť obdobím pokoja a radosti, no pre mnohé rodiny môžu znamenať aj čas zvýšeného napätia a konfliktov. Možno za to môže nezvyk trávenia času s blízkymi, nevhodne zvolené témy či nesprávne reakcie. Ako teda zvládnuť nezhody v rodine? Jednoducho by sa dalo povedať, že s pochopením a empatiou. V skutočnosti je to však o niečo zložitejšie. Aj preto sme pre vás pripravili 5 užitočných rád, aby vaše sviatky boli čo najpríjemnejšie.

Nastavte hranice a očakávania

Pred sviatkami je dobré s blízkymi otvorene hovoriť o svojich očakávaniach a potrebách. Nastavenie jasných hraníc pomáha predchádzať nedorozumeniam a nesplneným očakávaniam, ktoré môžu viesť k frustrácii a konfliktom. Napríklad je úplne v poriadku povedať, že počas Štedrého dňa sa nechcete venovať upratovaniu, ale iba pozeraniu filmových klasík. Naopak, rovnako fér je povedať, že počas Štedrého dňa potrebujete pomoc od ostatných členov domácnosti, aby ste čím skôr mohli tráviť čas spoločne.

Buďte flexibilní a pripravení na kompromisy

Sviatky sú ideálnym časom na preukázanie flexibility a schopnosti robiť kompromisy. Uvedomte si, že dokonalosť nie je cieľom. Aj malé ústupky môžu viesť k veľkej zmene atmosféry. Pokúste sa pristupovať k rozdielom v názoroch s otvorenosťou a ochotou nájsť riešenia, ktoré vyhovujú všetkým zúčastneným. Alebo si len niekedy povedzte, že je diplomatické mlčať, a zahryznite si do jazyka skôr, ako by ste povedali niečo, čo bude neskôr mrzieť vás i druhú stranu.

babka s vnučkou, starí rodičia a vnúčatá
S trochou snahy budú sviatky pre všetkých príjemné (Zdroj: unsplash.com/Ekaterina Shakharova)

Aktívne počúvajte

Vo chvíľach napätia je kľúčové byť dobrým poslucháčom. Aktívne počúvanie znamená sústrediť sa na to, čo hovorí druhá osoba, bez prerušovania alebo plánovania svojej odpovede. Rovnako dajte bokom mobil počas diskusie s ostatnými. Dali by ste tým druhej strane najavo ľahostajnosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Svoje šťastie som našla na mieste, ktoré som celý život podceňovala

Vyhnite sa známym spúšťačom

Každá rodina má určité témy alebo správanie, ktoré pravidelne vedú k hádkam. Snažte sa tieto spúšťače rozpoznať a vyhnúť sa im. Ak sa diskusia začne uberať nežiaducim smerom, pokúste sa tému zmeniť alebo navrhnite, aby ste o tom hovorili inokedy, keď emócie nebudú také vyhrotené. Bežným príkladom je diskusia o politike, keď majú generácie rozdielne názory na spoločenské dianie.

vianočná atmosféra, Vianoce
Vianoce sú nielen krásne, ale aj náročné obdobie (Zdroj: unsplash.com/Chad Madden)

Zachovajte si humor

Humor môže byť skvelým spôsobom, ako zmierniť napätie. Samozrejme, je dôležité, aby bol citlivý a primeraný situácii. Je rozdiel medzi humorom a sarkazmom. Nezabúdajte, že humor by nikdy nemal byť na úkor niekoho iného.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame