Máte domácich miláčikov? Na toto by ste si mali dať počas Vianoc pozor, inak strávite sviatky u veterinára!

Stačí malý okamih a z nevinnej hry sa stane horor (Zdroj: Freepik/freepik)

Sviatočné dobroty a dom plný vôní neláka iba ľudí. Čaro Vianoc často uchváti aj tých najzraniteľnejších. Domáci miláčikovia často doslova potrebujú, aby ste ich strážili. Tanierik s koláčikmi, trblietavý stromček či zapálené sviečky sú len zlomok z nástrah, ktoré na nich číhajú. Prežite sviatky v domácej pohode a nie na veterine so psíkom či mačičkou.

Pozor na blahobyt

Aj keď my ľudia si často na Vianoce doprajeme dobroty, ktoré nám hrdlo ráči, pri zvieratách by sme mali byť obozretní. Rozumieme, že chcete dopriať aj vášmu miláčikovi, no všetko s mierou!

Nadmerné prekrmovanie (aj zvieracími) pamlskami, či nebodaj ľudskou stravou, dokážu spôsobiť viac škody než potešenia. Zvieratá potom končia u veterinára so zažívacími problémami či zápalom žalúdka a čriev. Namiesto toho im radšej doprajte kvalitnú konzervu alebo taštičku ako obmenu fádneho jedálnička.

Strašiak menom čokoláda

Niektoré potraviny sú pre zvieratá toxické. Je preto dobré, ak im obmedzíte prístup k eventuálnemu zdroju, napríklad k čokoláde. Do zoznamu zakázaných potravín tiež patria orechy, xylitol či hrozno (aj v podobe sušeného ovocia).

Organizmus zvieraťa nie je schopný spracovať a odbúrať niektoré látky, preto v tých šťastnejších prípadoch dochádza k hnačke či zvracaniu. V horšom prípade vedie stav k poruchám srdcového svalu, ktoré najčastejšie vedú k zástave obehu a následnej smrti.

Stromček nie je zábavka

Veľké množstvo nehôd v domácnosti počas vianočných sviatkov pripadá na stromček. Miláčikovia si ho s obľubou zamieňajú za hračku. Ligotavé „loptičky“, mašle či nebodaj jedlé čokoládové ozdoby sú priam lákadlom najmä pre mačky.

Na pozore sa majte najmä v prípade, ak máte na stromčeku ozdoby zo skla – pri ich rozbití by sa mohlo zviera porezať či zapichnúť si kúsok črepiny do labky.

Pozor aj na ozdobné reťaze, ktoré lákajú aj psov. Tí s obľubou ohrýzajú vetvičky, pri čom môže dôjsť k tomu, že zjedia pokojne aj reťaze či háčiky zo stromčeku. Stačí malý okamih a z nevinnej hry sa stane horor!

 

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku
 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame