Polícia apeluje na občanov: Čo robiť so stratenými dokladmi, ktoré sa vám podarilo opäť nájsť?

Čo robiť so stratenými dokladmi v prípade, že ich opäť nájdete? (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Cestovné doklady, ktoré boli nahlásené na polícii ako odcudzené alebo stratené, sa po prípadnom nájdení nemôžu za žiadnych okolností ďalej používať.

Doklady urýchlene odovzdajte

Znovu nájdený cestovný pas alebo občiansky preukaz treba odovzdať na oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru. Informovala o tom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

„Môže sa totiž stať, že ak sa pri kontrole občan preukáže cestovnými dokladmi, ktoré sú evidované v databáze stratených a odcudzených dokladov, môže byť podozrivý zo zneužitia týchto dokladov, pričom vstup na územie iných krajín mu nebude umožnený, alebo si môže spôsobiť ďalšie nepríjemnosti, náklady a stratu času,“ vysvetlila hovorkyňa.

Aj v zahraničí sa obráťte na príslušné úrady

Odcudzenie alebo stratu dokladov treba nahlásiť na polícii čo najskôr je to možné. Občania tak musia urobiť osobne, a to na niektorom z oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru alebo ktoromkoľvek policajnom útvare.

V prípade krádeže alebo straty cestovných dokladov v zahraničí sa treba obrátiť na zastupiteľský úrad SR, napríklad na veľvyslanectvo našej republiky v danej krajine.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame