Spravte niečo pre seba: Prestaňte fajčiť a vyhrajte hodnotné ceny!

Muž fajčiaci cigaretu

sxc.hu

Na dôsledky fajčenia umiera na Slovensku ročne asi 11.000 ľudí. Aj preto má fajčiarom v boji s týmto zlozvykom pomôcť deviaty ročník súťaže Prestaň a vyhraj. Podľa Róberta Ochabu z Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý súťaž organizuje, sa asi 70 percent fajčiarov pokúša s fajčením prestať. Vďaka súťaži sa tohto zdraviu škodlivého zlozvyku doteraz zbavilo okolo 2000 ľudí.

Okrem základných podmienok, ako je vek najmenej 18 rokov či odovzdanie prihlášky do súťaže v termíne do 30. apríla, hovoria pravidlá súťaže aj o tom, že účastník musí zanechať užívanie tabakových výrobkov v čase od 1. mája do 31. mája. Okrem zdravotných benefitov môžu súťažiaci získať aj viaceré hodnotné ceny –  napríklad pobyt vo welness hotely či darčekový kôš v hodnote 300 eur. Informácie o súťaži sú aj na internetovej stránke ÚVZ SR.


Mohlo by vás tiež zaujať: Chcete žiť dlhšie? Podľa týchto zásad by sa to malo podariť


Závislosť od tabaku je dnes najrozšírenejšou a najsilnejšou závislosťou na svete. Tabakové listy spoznal svet pri objavení Ameriky a pôvodne sa používali na slávnostné a lekárske účely. Vzrast jeho spotreby sa datuje od 15. storočia, o tri storočia neskôr sa stal tabak medzinárodným artiklom. Prelom 19. a 20. storočia, keď svet spoznal cigarety, ktoré nahradili šnupanie, žuvanie alebo fajčenie tabaku vo fajkách, považujú onkológovia za začiatok éry pľúcnej rakoviny.   

Vo svete fajčí až 1,3 miliardy ľudí a na následky fajčenia ročne celosvetovo zomiera až päť miliónov ľudí. Odborníci v súčasnosti bijú na poplach a upozorňujú, že každých pár sekúnd zomrie človek na ochorenia súvisiace s fajčením.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, TASR
Odporúčame