ROZHOVOR Čo sa deje s vagínou po pôrode? Spýtali sme sa gynekológa otázky, ktoré sa ženy hanbia položiť

gynekologická prehliadka

Niektoré otázky sa možno svojho gynekológa hanbíte opýtať (Zdroj: GettyImages)

Nie je to typická téma, ktorú radi prehodíme na káve. Napriek tomu môžeme mať veľa otázok a je dôležité o tom hovoriť. Ženské telo má deväť mesiacov na to, aby sa pripravilo na pôrod. Počas tehotenstva sa menia aj orgány pohlavnej sústavy. Vplyvom hormónov sa pošva zväčšuje, stáva sa pružnejšou, elastickejšou, aby umožnila prechod novorodenca pôrodnými cestami. A o tom, čo sa deje po pôrode sme sa porozprávali s MUDr. Silvestrom Galom Phd., gynekológom a odborníkom na liečbu neplodnosti.

Ako sa na stave vagíny po pôrode podpíše spôsob, akým žena rodila?

Hneď na úvod treba povedať, že najprirodzenejší spôsob pôrodu je vaginálny pôrod.  Vagína – pošva je počas celej tehotnosti pripravovaná na tento mechanizmus. Deje sa to vplyvom hormónov, ktoré v tehotenstve prevládajú. Zabezpečujú zvýšenú elastickosť a poddajnosť. Po pôrode, v období šestonedelia zas vplyvom iných prevládajúcich hormonálnych vplyvov dochádza k regenerácii pošvovej steny.

Takáto regenerácia môže byť úplná, čiže stav pošvy po šestonedelí môže byť rovnaký ako pred tehotnosťou. Niekedy však spontánny pôrod vaginálnou cestou zanechá aj trvalé zmeny, ktoré môžu mať vplyv na anatomické pomery ako aj funkčnosť pošvovej steny.

Aj v rámci prirodzeného pôrodu môžu byť použité rôzne pomôcky, akými sú kliešte či vákuový extraktor. Do akej miery ovplyvňujú pošvu tieto nástroje?

Najmä kliešťový pôrod zvyšuje výskyt pôrodných poranení a možných následkov na pošvovú stenu. Kliešte sa používajú iba v nevyhnutných prípadoch, kedy pre záchranu dieťaťa treba urýchliť vypudzovaciu fázu. Benefit používanie klieští pre záchranu zdravia dieťaťa ďaleko prevyšuje možné riziká pôrodných poranení.

A keď si vezmeme cisársky rez?

Cisársky rez nemá vplyv na pošvovú stenu. Treba si však uvedomiť, že sa jedná o operáciu, ktorá má iné možné riziká. Vytvorí sa jazva nielen v brušnej stene, ale čo je najmenej žiadúce na maternici. Jazva na maternici môže prinášať iné komplikácie počas nasledujúcej tehotnosti, ale aj ovplyvniť priebeh menštruačného krvácania. Preto cisársky rez z dôvodu zachovania „virgínnej- panenskej“ pošvy nemá racionálny základ.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ženské zdravie je podmienené hormonálnymi zmenami: Sú hormóny hlavnými vinníkmi ovplyvňujúcimi vaše zdravie?

Hovorí sa o tom, že dobre prevedený nástrih je pri pôrode veľmi dôležitý. Aký naň máte názor vy, ako odborník?

Je to tak. Viem, že nástrih v kruhoch budúcich mamičiek nie je v móde. Nástrih slúži na odvrátenie pôrodných poranení. Nástrihom sa vyhneme napríklad veľmi závažnému poraneniu konečníka. Takže nástrih áno, ale iba tam, kde je to nevyhnutné.

MUDr. Silvester Galo, PhD.
MUDr. Silvester Galo, PhD.

Mnoho žien má strach, že po pôrode bude ich pošva veľmi uvoľnená, nazvem to až „vyťahaná“. Za aký čas sa jej stav vráti späť do „normálu“, ak vôbec?

Šestonedelie – šesť týždňov po pôrode je obdobie pri ktorom by malo dôjsť k regenerácii úplnej, alebo čiastočnej. Aj keď pôrod zanecháva stopu na duši a aj na tele, nemôžeme označiť pošvu za „vyťahanú“.  Väčšina žien a, samozrejme, aj mužov nevníma tieto zmeny ako obmedzujúce.

Gro liečby zohrávajú nepochybne príroda a prirodzené regeneračné procesy v tele, no ako môžeme hojenie urýchliť my?

Veľké možnosti v tomto smere nemáme. Určite pozitívne vplýva na popôrodnú regeneráciu cvičenie zamerané na panvové dno. Ďalej sú to preventívne opatrenia ako napríklad v prípade zápalových zmien, ktoré sú pomerne časté v tomto období. Už pri prvých príznakoch odporúčam vyhľadať gynekológa, aby sa liečba zahájila čo najskôr.

Pokiaľ pretrvávajú problémy aj po šestonedelí, tak je veľmi úspešnou metódou laserové ošetrenie pošvovej steny – laserová rejuvenizácia. Laser v tomto prípade urýchľuje hojenie a regeneráciu. Ide o pomerne jednoduchý, bezbolestný výkon s vynikajúcim efektom.

Pomôžu žene – rodičke toľko ospevované Kegelove cviky?

Áno. Kegelove cviky upevňujú panvové dno a výrazne prispievajú k skorej regenerácii.

Čomu sa, naopak, vyhýbať?

Dvíhanie ťažkých bremien môže negatívne ovplyvniť anatomické pomery v malej panve a pošve. Pri týchto činnostiach sa intenzívne zapájajú aj brušné svaly a nepriamym tlakom na panvové dno môžu zapríčiniť defekty.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Slovenský vedec skúma roky rastlinu, ktorá pomáha ľudskému telu: Dokáže spomaliť starnutie?

Ovplyvňuje ďalší pôrod stav pošvy a ide už o trvalé zmeny, alebo sa ženská vagína dokáže prispôsobiť a aj povedzme po treťom – štvrtom prirodzenom pôrode sa opäť vypne?

Pošvová stena má síce veľkú regeneračnú schopnosť, ale každým pôrodom môže byť návrat do pôvodného stavu menej efektívny. Na druhej strane, následné pôrody bývajú menej komplikované. Jednoducho pošvová stena je viac prispôsobená na budúci pôrod.

Býva inkontinencia po pôrode častým problémom?

Inkontinencia, teda únik moču, najmä pri zakašlaní, kýchnutí alebo doskoku, býva sprievodným javom v období šestonedelia. Ak pretrváva aj po tomto období tak treba vyhľadať odbornú pomoc. Aj pri inkontinencii má laserové ošetrenie vynikajúci efekt.

Kedy spozornieť a navštíviť bezodkladne doktora?

Keď sú akékoľvek problémy aj po uplynutí šestonedelia.

A čo rôzne lubrikačné či hydratačné gély, prípadne estrogénové krémy po ukončení dojčenia?

Lubrikačné gély majú význam jedine pri pocite suchosti a bolestivosti pri pohlavnom styku. Neriešia základný problém, len dočasne odstránia príznaky. Estrogénové krémy sú síce určené na zlepšenie výživy sliznice pošvy, avšak u menopauzálnych žien. Ak pretrváva suchosť, bolestivosť po dojčení pri pravidelnej menštruácii, tak príčinu aj liečbu treba hľadať inde.

Kedy začať po pôrode intímne žiť?

Je to individuálne. Príroda a telo ženy vždy vie, čo je dobré a čo je zlé. Pokiaľ má žena fyzický problém – napríklad bolesti pri styku alebo aj psychický odpor, netreba to siliť.

Stretávate sa v praxi často so ženami, ktoré sa rozhodnú podstúpiť korekciu intímnych partií laserom či priamo invazívnym zákrokom?

Intímne partie sú takisto dôležité ako ostatné časti tela. Pokiaľ sú prítomné reálne problémy alebo problémy s estetickým vnímaním intímnych partií a existuje na to riešenie (napríklad laserová rejuvenizácia, korekcia pyskov, ošetrenie jazvy a podobne) tak podľa môjho pohľadu je na mieste využiť tieto možnosti. Čím ďalej, tým viac žien si uvedomuje tento fakt a takýto trend zaznamenávam aj v praxi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kávový Indiana Jones: Slovák loví raritné kávy v pralesoch

Je niečo, na čo by ste v tejto súvislosti rád upozornil ženy rodičky? Môžeme pre zdravie našej vagíny robiť niečo ešte pred pôrodom, v čase radostného očakávania?

Príprava na pôrod je dôležitou súčasťou prevencie popôrodných komplikácií. Okrem psychologickej prípravy je veľmi prospešná masáž hrádze, alebo používanie nafukovacej pomôcky (aniball) na rozšírenie pôrodných ciest.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame