ROZHOVOR Slovenský vedec skúma roky rastlinu, ktorá pomáha ľudskému telu: Dokáže spomaliť starnutie?

Starnutie

Naozaj dokážu saponíny spomaliť starnutie? (Zdroj: GettyImages)

Vedeli o nich už Indiáni, no ich využitie postupne objavujeme. Yucca schidigera bola kedysi posvätnou rastlinou. Dnes ju vedci skúmajú a odhaľujú účinnosť jej výťažkov aj v boji proti starnutiu. Takzvané saponíny sú produktom juky a na Slovensku za ich dlhoročným výskumom stojí slovenský lekár Oto Sova.

Kde ich nájdete?

Saponíny sa vyskytujú aj v bežnej potrave ako strukoviny, fazuľa a šošovica, tiež v cibuli, cesnaku, špargli, ovse, špenáte, cukrovej repe. Nájdeme ich aj v niektorých druhoch byliniek, no i v červenom víne. Ide však o veľmi malé množstvá, ktoré na organizmus nemajú veľký vplyv.

Na farmaceutické a kozmetické účely sa saponíny získavajú z rastlín typu juka a to najmä z palmy Yucca schidigera. Rastliny typu juka obsahujú 15 % až 50 % saponínov. Žnú sa na jeseň a seno z nich sa podrví na jemný prášok.

V roku 1987 boli publikované prvé závery z výskumu tejto rastliny, kedy sa prišlo sa na to, že rastliny žijúce v oblastiach s extrémnymi výkyvmi teplôt obsahujú vysoké percento saponínov. Tieto látky veľmi rýchlo prenikajú do tela, pomáhajú znižovať povrchové napätie a čistia jednotlivé orgány tela.

Odolná palma

Yuccu schidigera uctievali už pred viac ako tisíc rokmi ešte starí Indiáni. Bola pre nich nielen úžitkovou, ale predovšetkým liečivou rastlinou. Hovorili, že pôsobí na všetko a pokladali ju za strom života. Využívali ju celú, buď ju spotrebovali v surovom stave alebo si z nej vylúhovali čaj. Často bola využívaná aj ako zdroj vody.

Táto palma rastie v púšťach Utahu a je veľmi odolná. V extrémnych podmienkach, kedy denné teploty dosahujú +50 °C a nočné klesajú až na –15 °C sa jej darí veľmi dobre. Je vždy zelená, jej kvety plodia a kvitnú do krásnej žltej farby, čo je z botanického hľadiska výnimočné. Pri vysokých teplotách nepotrebuje ani vodu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Fotografka Silvia precestovala už 122 krajín, navštívila vúdú festival aj bizarný trh

Jedinečný princíp účinku

Spôsob a sila pôsobenia prírodných saponínov z tejto juky je obdivuhodná. Zatiaľ čo lieky pôsobia na báze chemickej alebo biologickej, saponíny fungujú na fyzikálnom princípe. Znižujú povrchové napätie slizníc všetkých orgánov, ciev a kože a robia povrchy klzkými.

Na telo majú rovnaký účinok, ako keď saponátom umývate špinavé hrnce. Fungujú ako čistič a odstraňujú všetko zlé, čo sa tam prilepilo. Dokážu prečistiť cievny, nervový, lymfatický systém a odstrániť z nich škodlivé látky. Prečisťujú všetky vnútorné orgány ako cievy od cholesterolu, pankreas, pečeň, sliznicu čriev, kĺby, vaječníky, močové cesty, dokážu spriechodniť žlčník, zlepšiť reumatické, alergické ochorenia, po chemoterapiách pomáhajú blokovať rozptyl metastáz a podobne.

Užívanie saponínov si ale vyžaduje väčšiu dávku trpezlivosti. Proces čistenia trvá aj niekoľko mesiacov. Užívať ich môžu preventívne aj zdraví ľudia, môžu mať u nich vplyv na zvýšeniu výkonu. Pocit únavy alebo nízky výkon sú totižto spôsobené nahromadením kyseliny mliečnej vo svaloch. Saponíny urýchleným spaľovaním plynulo odstraňujú kyselinu mliečnu zo svalov, čím je človek schopný dlhodobo podávať oveľa vyšší výkon.

Doktor Oto Sova sa im venuje celý život

Lekár a biochemik Oto Sova z výskumného ústavu BOOS-BS skúma saponíny už 30 rokov, na konte má desiatky publikácií aj patentov a bol ocenený aj striebornou medailou Slovenskej akadémie vied za zásluhy v biologických vedách. O svojej práci, prekážkach pri skúmaní a účinkoch saponínov nám prezradil viac.

Lekár a biochemik Oto Sova z výskumného ústavu BOOS-BS
Lekár a biochemik Oto Sova z výskumného ústavu BOOS-BS (Zdroj: BOOS-BS)

Čo konkrétne robia saponíny v našom tele po ich prijatí?

Saponíny sú akési organické mydlá, ktoré „namydlia“, pozametajú a vyčistia organizmus. S ničím sa nezlučujú, nič nerozlučujú, organizmom iba „pretečú“ a podstatne znižujú povrchové napätie na všetkých plochách ciev a orgánov, čím odlučujú usadeniny z ich povrchu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Starších ľudí neprávom odsúvame na druhú koľaj: Psychologička radí, ako ich začleniť späť do kolektívu

Dokážu napríklad prečistiť cievy od cholesterolu, optimalizovať trigliceridy a krvný tlak k norme, spriechodniť cievy a eliminovať infarkty, pomôcť pri diabete alebo zápche a zažívacích ťažkostiach, prečistiť kĺbovú chrupavku a zlepšiť pohyblivosť kĺbov a ďalšie. Vhodné sú aj pri zápalových ochoreniach, peľových alergiách, virózach a bakteriálnych infekciách, kde znížením povrchového napätia bránia baktériám a vírusom priľnúť k povrchu pokožky.

Účinok saponínov na človeka skúmate už viac ako 30 rokov. Čo bola najväčšia prekážka, ktorú ste museli prekonať?

Najväčšou prekážkou bol nedostatok informácií a techniky. Dnes poznáme viac ako 20 rôznych saponínov a máme kvalitnú techniku na ich delenie, aby sme mohli pre užívateľov vyrábať saponínové prípravky takého zloženia, ktoré rýchlejšie, účinnejšie odstraňujú usadeniny z konkrétnych oblastí organizmu, ako krvné a lymfatické cievy, iné pre tráviace orgány alebo pankreas a podobne.

Saponíny znejú ako liek na všetko. Na webe napríklad informujete, že spomaľujú starnutie organizmu. Ako si to máme predstaviť v praxi?

Zníženie prietoku krvi cez niektoré orgány, ale aj cez pokožku spôsobí nedostatok kyslíka a živín v tejto oblasti, čo pripomína zníženie zásobovania v starobe a daný orgán, či funkčná konglomerácia pomaly predčasne prestáva vykonávať svoju činnosť a kvázi odumiera.

Užívanie saponínov odstraňuje z ciev usadeniny a iné prekážky hatiace potrebné prúdenie krvi a tieto orgány a štruktúry netrpia nedostatkom, čím sa ich starnutie odďaľuje.

Ste autorom 49-tich patentov, sú niektoré využívané aj v zahraničí?

Málokto zúročí všetky svoje vynálezy či patenty. Z mojich bezmála päťdesiatich patentov sa používalo osemnásť a momentálne sa ešte stále využívajú tri.

Sú saponíny známe aj v zahraničí a sú tam využívané?

Saponíny nie sú veľmi známe a na lekárskych univerzitách sa o nich hovorí málo. Využívajú sa čiastočne v Nemecku, komerčne sa predávajú ako výživový doplnok, ale nie v takej miere ako na Slovensku. Využíva ich aj kozmetický priemysel.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zvierací „seniori“ si vyžadujú špeciálnu starostlivosť: Pri ktorých príznakoch treba byť ostražitý?

Môžu saponíny užívať aj alergici, deti, prípadne tehotné ženy? Existuje nejaká skupina ľudí, pre ktorých nie sú určené?

Saponíny môže užívať každý, nemôže iba človek s umelým bedrovým kĺbom alebo osoba, ktorá má transplantovaný celý orgán, ako srdce, pečeň, obličky a podobne. Zvyčajná denná dávka je jeden gram saponínov rozdelený na dve dávky, ale u starších ľudí a zhubných nádorov sa zvyšuje až na tri gramy denne.

Môžu mať aj vedľajšie účinky?

Saponíny sú rastlinné produkty a pochádzajú hlavne z rastlín rodu Agavacae. Najvýnosnejším producentom je palma Yucca schidigera, ktorá rastie na vysokohorských púšťach. Saponíny nemajú žiadne vedľajšie účinky ani kontraindikácie s akýmkoľvek liekmi, pretože lieky pracujú v biologickej alebo chemickej rovine, kým saponíny vo fyzikálnej rovine. Oni iba podstatne znižujú povrchové napätie.

Zdroj: plnielanu.sk, saponiny.sk, boos-bs.sk
Odporúčame