Čo sadiť v auguste? Poznáme rastliny, ktoré toto obdobie milujú

Záhradkári ani v auguste nemajú núdzu o prácu

Záhradkári ani v auguste nemajú núdzu o prácu (Zdroj: GettyImages)

V auguste sa leto prehuplo cez svoju polovicu. V záhradkách dozrievajú paradajky, uhorky, nastal čas na vybratie cibule, cesnaku. Kvitnú ruže, begónie, ľalie, dozrieva ovocie. Ako využiť uvoľnené miesta po zbere úrody, čo siať a sadiť v auguste?

V auguste sa leto prehuplo cez svoju polovicu. V záhradkách dozrievajú paradajky, uhorky, nastal čas na vybratie cibule, cesnaku. Kvitnú ruže, begónie, ľalie, dozrieva ovocie. Ako využiť uvoľnené miesta po zbere úrody, čo siať a sadiť v auguste?

Ďalšia úroda zeleniny

Na uvoľnené záhony môžete v auguste vysievať plodiny s krátkym vegetačným obdobím, ktoré sú odolné aj voči nižším teplotám prichádzajúcej jesene. Získate tak ďlšiu úrodu a prísun čerstvých vitamínov, navyše ochránite pôdu pred zaburinením a eróziou. Vhodné na neskoré pestovanie sú:

  • celoročná redkvička, čierná zimná reďkev
  • listový šalát, rukola
  • špenát, pekinská a čínska kapusta
  • zimný pór, lahôdková cibuľka
  • predpestované kaleráby a karfiol
  • petržlen na jarný zber

Neskorý pór vám vydrží na hriadke aj keď prídu mrazy, takže ak pôda nie je úplne premrznutá, môžete zberať úrodu aj počas zimných mesiacov. Výsevom petržlenu, ktorý je dvojročnou rastlinou, tak budete mať už veľmi skoro zjari čerstvú vňať.


Mohlo by vás zaujať: Nivočia vám záhradu slimáky? Tieto triky na nich určite zaberú!


Prípravte zem na jar

Nevyužité vyprázdnené miesta môžete prípadne osiať ekologicky zeleným hnojením, pripravíte tak pôdu s dostatkom živín na jar a ochránite ju pred rozrušovaním vplyvom vetra a vody. Osvedčenými rastlinami sú facélia, horčica, repka, vika. Cez zimu ich listy a stonky pokryjú pôdu a zjari ju zásobia z rozložených rastlinných tiel potrebnými živinami pre nové plodiny.

Milovníci jahôd, konajte

Od konca júla do konca augusta je optimálny termín na vysádzanie jahôd. Stihnú tak do príchodu zimy dobre zakoreniť a priniesť na budúci rok sladkú úrodu. Pôdu treba pripraviť a nechať uľahnúť aspoň týždeň. Záhon zrýľujte a pridajte kompost. Po uležaní si vyberte deň, keď je aspoň čiastočne oblačno a vysádzajte sadenice do jamôk vopred zavlažených vodou. Pre dobré zakorenenie je potrebné jahody chrániť pred prudkým slnkom a pôdu mulčovať kompostom alebo pokosenou trávou.

Pre farebnú záhradu plnú kvetov

Koniec leta je obdobie najvhodnejšie na výsev dvojročných kvetov: sirôtok, nezábudiek, klinčekov, šalvie muškátovej a záhradných zvončekov. Dvojročky vyklíčia a vytvoria si prízemnú ružicu listov, v druhom roku využijú uložené zásobné látky na to, aby prerástli konkurenčné rastliny a vytvorili vysokú kvitnúcu vňať. Z kvetov vytvoria semená a uhynú.

V tomto období sa začína aj so sadením a presádzaním obľúbených voňavých pivónií. Aby pekne kvitli, netreba ich sadiť príliš hlboko, puky majú byť tesne nad zemou. Potrebná je priepustná pôda s drenážnou vrstvou a slnečné stanovište. Pivonky rastú pomaly, preto presádzanie nemá by príliš časté.Podľa druhu sa presádzajú raz za 5-10 rokov. Ak už rastlina vyčerpala živiny a kvitne menej, teraz je vhodný čas na jej premiestnenie, prípadne rozdelenie na menšie trsy, aby zakorenila do príchodu mrazov.

August je mesiacom, kedy sa presádzajú aj hortenzie po odkvitnutí, či už sú v kvetináčoch alebo voľne zasadené v záhrade.

Otužilé ihličnany

V neskorom lete je vhodný čas na vysádzanie otužilých druhov ihličnanov – smreky, borovice, cyprušteky, kosodrevina. Sadia sa s koreňovým balom na chránené stanovište a pravidelne zavlažujú. Hneď po výsadbe začnú vypúšťať nové korienky, ktoré ich stihnú do zimy dobre adaptovať na nové prostredie.

Založte trávnik

Koncom augusta je ideálny čas pre založenie trávnika. Nehrozí pokles ešte teplôt pod 5 stupňov a nie je ani veľmi horúco, aby klíčiace semená alebo nové steblá vysychali. Pri dobrej starostlivosti rastlinky stihnú dostatočne zakoreniť a prežijú zimné obdobie. Na jesenný výsev dostanete kúpiť špeciálne trávne zmesi vhodné na toto obdobie.

Zdroj: plnielanu.sk, Thinkstock.com, MM
Odporúčame