Krok za krokom k čistej domácnosti bez baktérií: Myslite aj na detaily

Umývanie sporáku s modrou handrou.

Udržujte vašu domácnosť čistú a bez baktérií. (Foto: Getty Images)

Udržať si doma poriadok vyžaduje dobrý plán. Čisté, príjemné a zdravé prostredie pre seba a našich blízkych – po tom zrejme túži každý z nás. Poradíme vám, ako ho dosiahnuť efektívne a na čo pri upratovaní nezabudnúť.

Pri slove baktérie si asi každý z nás predstaví záchod, ktorý aj pre ich výskyt pravidelne čistíme. Okrem neho je však viacero ďalších miest, na ktoré by sme určite nemali zabúdať.

Rovno za vstupnými dverami

Hovorí sa, že prvý dojem z domácnosti robí predsieň – teda prvých pár štvorcových metrov, ktoré vidí každá návšteva a niekedy dokonca aj poštárka. Práve podlaha pri dverách je najviac v kontakte s podrážkami topánok, na ktorých býva naozaj slušná zbierka mikroorganizmov.

Okrem viditeľnej špiny sa preto zamerajte aj na škodlivé baktérie. O to viac, ak cez predsieň bežne prechádzate počas dňa do ostatných miestností a rýchlo ich môžete roznosiť na ponožkách doslova až do postele. Odkladajte preto topánky okamžite na určené miesto a podlahu umývajte čistiacimi prípravkami s dezinfekčným účinkom. V čase zvýšenej chorobnosti, napríklad počas chrípkového obdobia, vydezinfikujte aj kľučky.

Pre poriadok a čistotu v kuchyni

V kuchyni na nás číha azda najviac nástrah v podobe rôznych mikroorganizmov a baktérií. Zvýšenú pozornosť treba čistote venovať najmä pri práci so surovým mäsom a rybami. Na mäso by ste mali mať vyčlenenú špeciálnu dosku na krájanie, ktorú hneď po použití poriadne umyte saponátom v horúcej vode. To isté platí aj pre nože a iné pracovné nástroje, ktoré prišli so surovým mäsom do kontaktu. Nezabudnite si aj poriadne umyť ruky. Po skončení práce linku dobre umyte a prípadne aj pretrite dezinfekčným obrúskom.

Pracovná doska a stôl však nie sú jedinými miestami, ktoré si zaslúžia dôkladnejšiu údržbu. K veľmi znečisteným patria aj zdanlivo nenápadné súčasti kuchyne ako veko na smetnom koši, rukoväte a tlačidlá na spotrebičoch, úchytky na kuchynských skrinkách. Na tieto povrchy je vhodné použiť kvalitný antibakteriálny prostriedok, napríklad univerzálny antibakteriálny sprej Savo bez chlóru.

Samostatnou kapitolou je špongia na umývanie riadu. Tá obsahuje milióny baktérií, a preto jej treba venovať pozornosť. Kedysi sa odporúčalo špongiu prevariť alebo dať do mikrovlnnej rúry. Podľa štúdie z roku 2017 však výsledky nie sú ideálne, pretože ani jedna z metód nezničí viac ako 60 percent baktérií. Naopak, rezistentné baktérie prežijú a rýchlo sa namnožia na pôvodné množstvo. Vedci teda odporúčajú skôr častejšiu výmenu kuchynskej hubky – a to približne raz za týždeň.

Preč so zbytočnosťami

Domácnosť zahltená predmetmi nám už vopred berie chuť na upratovanie. Skúste sa preto zbaviť nepotrebných vecí, ktoré musíte pri robení poriadku prácne prekladať. Vezmite si veľké škatule a spravte revíziu. Určite sa oplatí vytriediť napríklad:

  • oblečenie, ktoré ste nemali posledný rok na sebe;
  • hračky, s ktorými sa deti nehrajú;
  • ozdobné predmety, ku ktorým nemáte silný vzťah;
  • knihy, ktoré zrejme už nikdy neotvoríte.

Čím menej zbytočností budete mať, tým bude upratovanie jednoduchšie. Ľahšie si poradíte s prachom aj roztočmi a vďaka lepšej prehľadnosti minimalizujete aj čas strávený hľadaním vecí.

Žena umýva podlahu s mopom v kuchyni.
Dbajte vo vašej domácnosti na každý detail. (Foto: Getty Images)

Špeciálny režim pri chorobe

Na čistotu v domácnosti by sme sa mali sústrediť ešte viac, ak je niektorý jej člen chorý. V tomto čase sa v mene zdravia ostatných členov treba zamerať na čistotu o niečo viac. Dezinfikujte najmä spoločné priestory ako toaleta či kúpeľňa. Zamerajte sa na miesta, ktorých sa dotýkate – kľučky, vodovodné batérie či splachovač na toalete. Po prekonaní choroby by mala byť samozrejmosťou výmena zubnej kefky a posteľnej bielizne.

Máte doma chlpáča?

Štvornohý domáci maznáčik je síce radosť, no zároveň aj starosť v podobe chlpov a občasnej mláčky. Psíkovi po každej prechádzke kontrolujte srsť a umývajte labky. Ak sa objavia tráviace ťažkosti, operte samostatne všetky zašpinené textílie a okolie vydezinfikujte.

Najmä ak máte šteniatko či staršieho psíka, môžete mať problém s častejšími mláčkami. V tomto prípade nezaškodí mať poruke praktické dezinfekčné obrúsky a podlahu pravidelne umývať kvalitným prostriedkom ničiacim baktérie. O niečo horšia situácia je v prípade kobercov. Tie treba častejšie tepovať, prípadne porozmýšľajte, či ich aspoň dočasne neodstrániť.

Prakticky, rýchlo a čisto

V poslednom období väčšina z nás dbá na zvýšenú hygienu. Samotné upratovanie a čistenie rôznych povrchov síce zaberie istý čas, prácu však veľmi uľahčujú produkty Savo bez chlóru. Antibakteriálne obrúsky, dezinfekčný sprej či prípravok na podlahy nájdu využitie v každodennom živote a aj vďaka nim bude vaša domácnosť dokonale čistá a voňavá.

OBJAVTE SAVO BEZ CHLÓRU

(Foto: SAVO)

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Unilever.

Odporúčame