Olivový olej pre zdravie, krásu i v domácnosti: Využite všetky jeho pozitíva

Olivový olej

thinkstockphotos.com

Je súčasťou takmer každej kuchyne nielen kvôli jedinečnej chuti, ale aj pozitívnym účinkom. Okrem toho vyleští nábytok, odstráni žuvačky z vlasov a zmierni podráždenie pokožky po holení. Prirodzene, že napríklad na leštenie nábytku nemusíte používať extra panenský, stačí aj cenovo dostupnejšia verzia.

1. Dve polievkové lyžice olivového oleja denne pre zdravie

Podľa zásad zdravého stravovania by sa mal človek zamerať na konzumáciu rozličných potravín bohatých na zdravé tuky. Ak sa však rozhodnete pre olivový olej, doprajte si aspoň dve polievkové lyžice denne. Preferujte extra panenský olivový olej. Podporíte tak svoju obranyschopnosť, znížite riziko vzniku infarktu, mŕtvice, cukrovky a ďalších ochorení.

2. Zmierni podráždenie pokožky po holení

Ak patríte medzi zástancov holenia, možno máte problém s podráždenou pokožkou po holení, ktorá sa prejavuje začervenaním a  štípaním. Tieto nepríjemné príznaky zmiernite tak, že po holení nanesiete olivový olej na vlhkú pokožku, necháte niekoľko minút pôsobiť a opláchnete.

3. Je výborným leštidlom na nábytok

Leštiaci prostriedok na nábytok si môžete pripraviť aj v pohodlí domova. Ako na to? Zmiešajte dva diely olivového oleja a 1 diel citrónovej šťavy vo fľaši s rozprašovačom. Nastriekajte na nábytok a po 1-2 minútach vyleštite.

4. Vyrobte si vlastný balzam na pery

Popraskané a suché pery treba pravidelne zvlhčovať. Hydratáciu im poskytne aj olivový olej zmiešaný s včelím voskom v pomere jedna ku jednej. Ak vám záleží aj na príjemnej aróme, pridajte aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.


Mohlo by vás zaujímať: Olivový olej je malý zázrak: Naučte sa rozoznať ten najkvalitnejší!


5. Odstráni zvyšky nálepiek

Bojujete so zvyškami lepidla z odstránených nálepiek a etikiet? Naneste na ne primerané množstvo olivového oleja, nechajte pôsobiť a jemne zoškriabte.

6. Skrotí neposlušné kučery

Ak sa vo vlhkom počasí trápite s neposlušnými kučerami, nastriekajte na ne malé množstvo olivového oleja.

7. Uvoľní zaseknutý zips

Ponáhľate sa a bojujete so zaseknutým zipsom na bunde či nohaviciach? Namočte vatový tampón do olivového oleja, opatrne ním zips prejdite a problém je vyriešený.

8. Mierne zohriaty je výbornou alternatívou kondicionéru na vlasy

Vďaka jedinečnému zloženiu je olivový olej veľmi cenený aj v kozmetike. Ak sú vaše vlasy suché a lámavé, doprajte im raz do týždňa kúru z olivového oleja. Ako na to? Olivový olej stačí mierne zohriať, naniesť na vlasy, prikryť igelitom a nechať pôsobiť minimálne 30 minút.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku


9. Vyleští topánky

Ak chcete, aby topánky dlhšie vydržali, treba sa o ne pravidelne starať. Ak ich ošetríte olivovým olejom, budú sa navyše aj krásne lesknúť.

10.  Zbaví pokožku zvyškov mejkapu

Olivový olej je vhodný aj ako odličovací prostriedok s hydratačnými vlastnosťami. Jednoducho namočte vatový tampón do olivového oleja a mejkap jemne odstráňte.

11. Zmierni bolesť hrdla i chrápanie

Pri bolesti hrdla pomaly prehltnite niekoľkokrát za deň čajovú lyžičku olivového oleja. Jeho jemné zloženie zmierni nepríjemné škriabanie v hrdle. To však nie je všetko. Jedna polievková lyžica oleja pred spaním údajne zmierni ľahké chrápanie. Za vyskúšanie to rozhodne stojí.

12. Odstráni farbu a pach benzínu z rúk

Ak sa vám stane, že po maľovaní stien, natieraní plota či iných prácach v domácnosti zostanú na rukách zvyšky farby či pohonných hmôt, pripravte si nasledovný píling: podľa potreby zmiešajte olivový olej s trstinovým cukrom alebo morskou soľou. Zmes dôkladne votrite do rúk a opláchnite.


Mohlo by vás zaujímať: Vyznajte sa v olejoch: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na vyprážanie?


13. Odstráni žuvačku z vlasov

Ak vás vaše dieťa či vnúča prekvapí žuvačkou vo vlasoch, nechytajte do rúk nožničky. Na miesto, kde sa žuvačka nachádza, aplikujte dostatočné množstvo olivového oleja. Po niekoľkých minútach žuvačku ľahko odstránite.

14. Nahradí univerzálne mazivo

Ak nemáte k dispozícii univerzálne mazivo, ktoré si poradí napríklad so škrípajúcimi pántmi, použite olivový olej. Buď ho na ne opatrne nastriekajte alebo naneste vatovým tampónom.

15. Vyleští kožené sedačky

V porovnaní so špeciálnymi prostriedkami účinkuje trochu dlhšie, je však čisto prírodný. Ak teda máte popraskanú koženú sedačku či autosedačku, ošetrite ju olivovým olejom.

16. Dodá lesk nerezovému drezu

Nerezový drez sa bude lesknúť, ak ho preleštíte handričkou namočenou v olivovom oleji. 


Na čo všetko používate olivový olej vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame