Vresy vám budú kvitnúť až do zimy: Ak dodržíte naše rady

vresy vysadené v nádobe

Kvitnúci vres je vďačná ozdoba balkóna alebo záhrady (Zdroj: Pexels/Erej Ocselo)

Jednou z najkrajších dekorácií jesene sú kvitnúce vresy. Tieto malé, ale výrazné rastlinky dokážu skrášliť interiér aj exteriér a sú celkom odolné. So správnou starostlivosťou vydržia kvitnúť až do zimy, a to dokonca aj pestované v nádobách alebo kvetináčoch. Sú to odolné a nenáročné rastliny, napriek tomu, aj im správna starostlivosť iba prospeje.

Vresy sú vďačná rastlina – hodia sa do skalky aj na balkón

Vres obyčajný sa po latinsky nazýva Calluna vulgaris a patrí do čelade vresovcovité. Je dôležité nezamieňať si ho s vresovcami, ktoré sa ľudovo nazývajú aj Erika a majú kvety zvončekového tvaru. Pochádzajú z Európy, Severnej Ameriky, ale aj z Ázie a často sa voľne vyskytujú na vresoviskách a mokradiach, kde je kyslá pôda. Ak ich pestujete v nádobách, toto je niekoľko užitočných rád, s ktorými budete celkom dlho môcť obdivovať ich krásu.

Slnečné žiarenie

Rastlinám sa dobre darí, ak im doprajte aspoň 4 až 6 hodín nepriameho slnečného žiarenia. Vyhnite sa ostrému a priamemu slnku a najmä poludňajšiemu, pretože môže poškodiť ich listy. Prospeje im aj umiestnenie na oknách orientovaných na juh alebo západ, ak je možnosť ich aspoň čiastočne zatieniť.

Pôda vhodná pre vresy

Vres preferuje kyslú a dobre priepustnú pôdu. Pri výsadbe do nádob môžete použiť substrát pre kyslomilné rastliny alebo zmiešať časť rašeliny, perlitu a trochu piesku. Nádoby by mali mať otvory na odtekanie vody, aby nedošlo k podmáčaniu rastlín.

Zavlažovanie

Pôda alebo substrát by mal byť neustále zavlažovaný, ale nie premokrený. Zalievajte vtedy, keď je vrchná vrstva (asi 2,5 cm) suchá. Na zalievanie je vhodná odstáta voda alebo dažďová voda, pretože vresy sú citlivé na chemikálie z vodovodnej vody. Polievajte pri koreni, aby nedošlo k navlhnutiu listov, čo by mohlo viesť k problémom s hubovitými ochoreniami.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako prinútiť orchideu, aby kvitla dlhšie a bohatšie? Stačí jedna surovina – v kuchyni ju nájde takmer každý!

Teplotné podmienky

Vresom sa darí v chladnejších podmienkach, vyhovuje im okolo 15 až 18 ºC cez deň a v noci mierne chladnejšie teploty. Nemajú riadi teplotné výkyvy a prievan.

Hnojenie

Kyslé hnojivo s pomalým uvoľňovaním živín určeným pre vresy alebo rododendrony je vhodné na začiatku rastu na jar. Vresy nevyžadujú veľkú dávku hnojiva a v pokojnom zimnom období sa hnojeniu môžete vyhnúť úplne. Prehnojenie im môže uškodiť.

Prerezávanie

Týka sa najmä vresov pestovaných v nádobách. Pomáha udržiavať ich kompaktný tvar a podporuje nový rast. Po odkvitnutí ich treba zľahka ostrihať, najmä odkvitnuté kvety a prerastené konáriky. Nestrihajte až do drevnatých stoniek.

Prezimovanie vresov

Rastliny sú síce odolné, ale napriek tomu im silné mrazy môžu uškodiť. Na substrát nasypte vrstvu ihličia alebo slamy, aby ste izolovali korene a pomohli im udržať vlhkosť, ak vresy pestujete v nádobách. Počas zimy zalievajte iba výnimočne.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, balconygardenweb.com
Odporúčame