Cestujete do zahraničia? Odborníci radia, čo si vziať do lekárničky a o čom sa vopred informovať

Lekárnička s liekmi

Na čo pri balení nezabudnúť? (Zdroj:Freepik/xb100)

Ak sa chystáte do zahraničia, dajte si pozor, aby ste neprehliadli informácie o možných zdravotných rizikách v danej krajine.  Pri balení na dovolenku taktiež myslite aj na lieky proti bežným ochoreniam. Tie sa nám dokážu často zísť, pretože nevieme ako náš organizmus príjme cudzie prostredie.

Prispôsobte sa destinácii

Úrad verejného zdravotníctva pripomína, že obsah lekárničky by mal byť prispôsobený destinácii, dĺžke pobytu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. „Pred zahraničnou cestou je vhodné si skontrolovať odporúčania pre návštevníkov daného štátu, a to najmä z dôvodu, že vstup do krajiny môže byť podmienený očkovaním proti niektorému z infekčných ochorení s regionálnym výskytom,“ vysvetlili odborníci.

Pokiaľ by ste si neboli istí povinnosťou očkovania alebo jeho odporúčaním, poraďte sa s lekárom. Ten vám vysvetlí všetky potrebné náležitosti. Ak to bude potrebné,  lekár pošle cestujúceho na niektoré zo špecializovaných pracovísk, kde dostane informácie o aktuálnom riziku infekcii v jednotlivých krajinách, o príslušnej prevencii vrátane ochrany pred maláriou a taktiež mu budú zabezpečené potrebné očkovania.

Potrebné lieky

Podľa ÚVZ by sa v cestovateľskej lekárničke mali nachádzať lieky, ktoré cestujúci bežne užíva, ale aj lieky proti horúčke, bolestiam, hnačke, zápche a nevoľnosti pri tzv. chorobe pohybu.  Ďalej sa odporúča vziať si kvapky do nosa, očí a uší, lieky proti alergickým reakciám (antihistaminiká), a tiež krém po uštipnutí hmyzom. Užitočné budú aj repelent, dezinfekčný prostriedok, pohotovostné obväzy, náplasti, pinzeta a nožničky.

Hygienici radia pribaliť si okrem toho aj náplasť alebo krém proti oparu, rehydratačný roztok, lieky proti plesňovej infekcii nôh, prípadne lieky na ochranu proti malárii. „Bezpodmienečne je potrebné splniť všetky podmienky na skladovanie a uchovávanie liečiv, prísne dodržiavať indikácie, kontraindikácie, zohľadniť vedľajšie účinky, interakcie s inými liekmi. Lekárnička musí byť v suchu, chlade a tme, aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu,“ radí úrad.Zdroj: plnielanu.sk,TASR.sk
Odporúčame