Vianočné hodovanie často končí bolesťami: Takto vás trávenie nezradí!

Žena na gauči pri vianočnom leňošení

Vianočné leňošenie a množstvo jedla môžu počas najkrajších sviatkov roka so sebou priniesť viaceré zdravotné komplikácie (Zdroj: GettyImages)

Opäť je tu obdobie roka, kedy si doprajeme viac než inokedy. Vyprážaná ryba so zemiakovým šalátom počas štedrej večere zdravému organizmu neublíži. Ak to však s ťažkým, mastným a sladkým jedlom preženieme, naše trávenie sa nám určite nepoďakuje. Aby sme neskončili s boľavým žalúdkom či žlčníkovým záchvatom, stačí dodržiavať pár pravidiel. Sviatky si tak užijeme v zdraví a nebudeme sa musieť vzdávať toho, čo máme tak radi.

1. Pôstu sa radšej vyhnite

Aj keď už na zlaté prasiatko neveríte, pre predvianočný stres a zhon často nestíhate jesť. Večer si potom sadnete hladní k štedrovečernému stolu a hltáte jedno jedlo za druhým. Takto by to naozaj vyzerať nemalo. Skúste počas dňa jesť niečo drobné a ľahké, predídete tak vlčiemu hladu a štedrú večeru si naozaj vychutnáte.

2. Voľte zdravšie potraviny

Ak si majonézový šalát doprajete len výnimočne, výčitky mať nemusíte. Pre dobrý pocit a lepšie trávenie však môžete vyskúšať aj zdravšiu alternatívu. Stačí majonézu nahradiť jogurtom. V prípade, že sa tradičného šalátu vzdať nechcete, vsaďte aspoň na zdravšie pečenie. Klasickú bielu múku môžete vymeniť za mandľovú, kokosovú či špaldovú. Koláče oslaďte medom, trstinovým cukrom či ovocím.

3. Spomaľte

Sviatočná večera či obed nie sú preteky, preto jedzte pomaly a na každý chod si doprajte čas. Ak jedlo do seba nahádžete, pre váš žalúdok to bude šok. Pomalé jedenie je dobré nielen pre trávenie, ale aj pre mozog. Stihne do neho prísť informácia o tom, že ste sýti a zbytočne sa neprejete.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa priberaniu a ťažkému žalúdku: 5 tipov ako zvládnuť vianočné prejedanie sa


4. S alkoholom striedmo

K dobrému jedlu patria aj nápoje. Na prípitok je vhodný horký bylinkový likér, k večeri vám určite neuškodí pohár kvalitného suchého vína. Určite to však s alkoholom nepreháňajte a nemiešajte jedno cez druhé. Pri minerálnej vode siahnite po nesýtenej verzii, bublinky totiž môžu zvýšiť pocit preplneného žalúdka. Vášmu tráveniu pomôže nesladená ovocná šťava, ale aj nesladený bylinkový čaj, napríklad feniklový, mätový, zázvorový, repíkový či harmančekový.

5. Po večeri sa vyberte na prechádzku

Aj keď vás to láka uvelebiť sa po večeri do kresla či na gauč a pozerať vianočné rozprávky, sedením pred televízorom preplnenému bruchu nepomôžete. Najlepším liekom na trávenie po sviatočnom hodovaní je mierna pohybová aktivita, napríklad prechádzka na čerstvom vzduchu. Chôdza rozhýbe črevá, prekrví váš organizmus a pomôže vám spáliť prebytočné kalórie.

Náš tip: Ak sa napriek našim radám bolesť brucha predsa len ozve, použite termofor. Dať trávenie do poriadku vám pomôžu aj baktérie mliečneho kvasenia, probiotické kultúry a laktobacily, ktoré nájdete v kyslom mlieku či v kefíre. Vaše telo bude potrebovať taktiež vlákninu, preto zaraďte do jedálnička jablká.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame