Spozorovali ste kvapky vody na listoch izbových rastlín a neviete, o čo ide? Prezradíme, či plačú

kvapky vody na listoch izbových rastlín

Kvapky vody na listoch izbových rastlín sa vyskytujú pomerne často (Zdroj: Unsplash/Annie Spratt)

Malé kvapky vody na listoch izbových rastlín nie sú takou záhadou, akou sa na prvý pohľad javia. Je jedno, či ide o pestovateľa amatéra alebo profi záhradníka, každý už vie, že rastliny hovoria svojím vlastným jazykom. Ich listy, farba alebo pozícia kvetov nesú špecifické posolstvá. Ale, čo potom znamenajú maličké kvapky vody na listoch?

Netreba sa obávať, nejde o nič závažné, ani škodlivé. A tiež si môžeme byť istí, že rastlina týmto spôsobom reálne neplače. Na rozšifrovanie konkrétneho prejavu kvapiek vody na izbových rastlinách existujú tri hlavné dôvody.

kvapky vody na listoch rastliny
Kvapky vody môžu predstavovať aj rastlinné potenie (Zdroj: Freepik/wirestock)

Prečo sa na izbovej rastline tvoria kvapky?

Prvým možným vysvetlením je transpirácia. Tento odborný termín však skrýva celkom prirodzený jav. Ide vlastne o proces výmeny vody v rastline. Tá nasáva vodu z koreňov a keď dostane toľko, koľko potrebuje, prebytočnú vodu vypustí cez listy. Môžeme si to predstaviť ako rastlinnú verziu potenia.

Druhou možnosťou je rosa. Áno, rosa v interiéri. Spôsobí kvapôčky vody na listoch v podstate rovnakým spôsobom, ako spôsobuje kvapky vody na trávniku alebo na kríkoch vonku. Keď je medzi izbovou rastlinou a okolitým vzduchom rozdiel teplôt, na teplejšom povrchu listov rastliny sa bude kondenzovať atmosférická vlhkosť a vytvorí kvapky.

Treťou možnosťou je gutácia. Ide o proces, pri ktorom rastliny cez špeciálne žľazy hydatódy uvoľňujú vodu, živiny a minerály vo forme xylémovej šťavy. Táto šťava sa mylne považuje za obyčajnú vodu a je špecifická pre niektoré druhy rastlín, napríklad pre sukulenty. Gutácia nastáva v noci alebo skoro ráno, keď sú úrovne pôdnej vlhkosti relatívnej vlhkosti vysoké.

izbová zelená rastlina v kvetináči
Aj rastlina so správnou starostlivosťou môže vytvárať kvapky vody na listoch (Zdroj: Freepik/freepik)

Sú kvapky vody problém?

Nie nevyhnutne. Pokiaľ je kvapiek len zopár, je to prirodzený prejav rastliny. Ak ich je veľa, pravdepodobne je to znak toho, že je nadmerne zalievaná. Ak je pôda mokrá alebo plesnivá, ak listy vädnú až opadávajú, ak sú stonky nestabilné a ak sú na listoch hnedé alebo žlté škvrny, treba upraviť schému zavlažovania.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poznáte výhody pestovania „microgreens“? Vlastnú mikrozeleninu môžete mať už do dvoch týždňov od vyklíčenia

Pre zotavenie rastliny je dôležité nechať substrát v kvetináči preschnúť. Často sa však nevyhneme ani kompletnému presadeniu a odstráneniu poškodených listov. Až vďaka nemu sa môže plne zotaviť.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, rd.com
Odporúčame