Poznáte výhody pestovania „microgreens“? Vlastnú mikrozeleninu môžete mať už do dvoch týždňov od vyklíčenia

výhody pestovania microgreens

Výhody pestovania microgreens pocítite na vlastnej koži (Zdroj: Unsplash/Anyrudh Janga)

Malé zelené rastlinky známe ako „microgreens“ postupne naberajú na popularite. Nielen ako ozdoba jedla sa objavujú na šalátoch, sendvičoch, či polievkach. Rozhodne nie sú iba modernou kulinárskou špecialitou. Kedykoľvek sa to hodí, je dobré ich do jedálnička zaradiť, pretože okrem toho, že na tanieri veľmi dobre vyzerajú, sú aj super zdravé. Nezanedbateľné výhody pestovania microgreens potvrdzuje aj skutočnosť, že túto zdravú ingredienciu môžete mať po ruke kedykoľvek to potrebujete.

Svoju vlastnú domácu úrodu mikrozeleniny môžete zberať po celý rok, a to už do jedného až dvoch týždňov od vyklíčenia. Ak microgreens ešte nepoznáte, presvedčíme vás, prečo by ste ich mali začať pestovať.

Sú microgreens rovnaké ako klíčky?

Hoci na pohľad možno pripomínajú malé klíčky, prípadne sa často laicky zamieňajú s klíčkami, predsa len sú trochu iné. Microgreens sú druhom zeleniny a v skutočnosti ich existujú desiatky rôznych odrôd. Konkrétne sú to sadenice zozbierané v primárnom štádiu rastu zeleniny, ktoré môžu pochádzať z rastlín, ako je karfiol, brokolica, kapusta, rukola, reďkovka, zeler, pór, fenikel a mnohé iné. Okrem zeleniny sú rovnako obľúbené aj mikrobylinky, ako mäta, bazalka, kapucínka, kôpor či koriander.

Pri pestovaní odporúčame vynechať pohánku, nakoľko pohánkové microgreens sú toxické. Zovšeobecnene možno povedať, že microgreens sa dajú vypestovať z takmer akéhokoľvek druhu jedlých semienok zeleniny alebo byliniek. A neuveriteľne chutnú mikrozeleninu možno dokonca vypestovať aj z niektorých druhov obilnín alebo trávy.

Microgreens obsahujú viac vitamínov a antioxidantov ako čerstvá zelenina

Pôsobia ako miniatúry rastlín, ale v porovnaní s ich zeleninovými náprotivkami, microgreens obsahujú väčšie množstvo zdraviu prospešných mikroživín a antioxidantov ako samotná zelenina. Okrem toho, konzumovaním už aj menšieho množstva, dokážu organizmu poskytnúť podobné nutrične hodnotné účinky, ako väčšie množstvá čerstvej zeleniny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Aj z jednoduchého šalátu môže byť lahôdka: Máme pre vás sedem receptov na zdravé zálievky a dresingy!

Všetky výhody zrelej rastliny ukladajú vo vysoko koncentrovanej podobe, pričom v závislosti od druhu môžu vo vyšších hodnotách obsahovať minerálne látky (železo, zinok, magnézium, meď, vápnik), polyfenoly, antioxidanty, vitamíny (C, A, B – vrátane folátu kyseliny listovej), ale i vlákninu a proteíny. Obidva pestovateľské varianty – microgreens aj zelenina – majú chuťovo podobný profil. Rozdiel je, že v prípade čerstvej zeleniny trvá oveľa viac času, kým sa v zelenine plne rozvinie jej nutričný profil a práve v tomto je ukryté kúzlo microgreens, ktoré sú zvyčajne pripravené na konzumáciu už za 7 až 14 dní.

Spoznajte všetky výhody pestovania microgreens pre zdravie

Za posledných päť rokov sa uskutočnili desiatky štúdií, ktoré ukazujú, že konzumácia väčšieho množstva zeleniny a microgreens – ako jej mikrozelených prekurzorov, majú potenciál znížiť riziko mnohých liečiteľných chorôb, vrátane rôznych ochorení srdca, či alzheimerovej choroby. Značnou mierou sa môžu podieľať aj na zlepšení inzulínovej odpovede alebo metabolizmu cukrov pri diabetes. Potenciálne majú schopnosť znížiť aj hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL), či tiež zápalovej reakcie v organizme.

Microgreens vďaka obsahu vysokej koncentrácie prebiotickej vlákniny, ktorá stimuluje rast prospešných mikróbov v tráviacom trakte, podporujú zdravie čriev. To je spojené s lepšou imunitou, zdravým vylučovaním, zníženým rizikom kolorektálneho karcinómu, zlepšenou hladinou energie aj udržaním si zdravej hmotnosti. Keďže microgreens obsahujú nižšie hodnoty draslíka, na svoje si príde každý, kto pre vyššiu koncentráciu draslíka zo zdravotných dôvodov – napr. pri zhoršenej funkcii obličiek, odsúva konzumáciu čerstvej zeleniny na vedľajšiu koľaj.

Keďže microgreens dodávajú organizmu vyššie koncentrácie prospešných antioxidantov, vitamínov aj minerálov, sú skvelým spôsobom, ako podporiť trvalé zdravie bez toho, aby ste do vašej stravy museli pridávať veľa ďalších potravín.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sedem múdrostí od Japoncov, ktoré úplne zmenia váš život: Tieto myšlienky musíte poznať!

Pridávajte ich do každého jedla a naplno využívajte výhody pestovania microgreens

Všetky výhody pestovanie microgreens sú tak variabilné, že sa ich nedá presýtiť, naviac aj jedlo s nimi vždy vyzerá fantasticky. A keďže ich existuje takmer nekonečná škála chutí a textúrnych profilov, vďaka nim takmer z každého jedla dokážete vykúzliť gastronomický zážitok. Microgreens nielen hodnotne podporia zdravie, ale posunú aj vašu kulinársku zručnosť na celkom novú úroveň. Ohŕňajú vaše deti nos nad tanierom brokolice alebo šalátu? Posypte im sendvič alebo zemiakovú kašu s microgreens. Ani nebudú vedieť, že práve konzumujú zeleninu so všetkými jej benefitmi.


Poznáte microgreens? Pestujete si svoju vlastnú úrodu?

Zdroj: plnielanu.sk, handgrowngreens.com
Odporúčame