Sedem múdrostí od Japoncov, ktoré úplne zmenia váš život: Tieto myšlienky musíte poznať!

Životné múdrosti Japoncov

Týchto sedem konceptov zmení váš život k lepšiemu (Zdroj: GettyImages)

Japonsko je v mnohých oblastiach mimoriadne inšpiratívnou krajinou. Správanie ľudí, ich pokora a zároveň pohľad na svet sú fascinujúce. Pozrite sa na tie najzaujímavejšie myšlienky tohto národa, ktoré môžu zmeniť aj váš život.

S Ikigai nájdete radosť zo života 

Prvá múdrosť, ktorá nesie názov Ikigai, je zdanlivo jednoduchá. Hovorí o tom, že by ste mali objaviť zmysel vášho života. Vďaka tomu definujete to, kým chcete byť a tiež to, kvôli čomu sa budíte každé ráno. Slovíčko Ikigai vzniklo zo spojenia japonských slov ikiru (žiť) a kai (uskutočnenie zmyslu nášho bytia). Hoci doslovný preklad tohto spojenia neexistuje, možeme ho popísať ako životnú filozofiu či radosť zo života.

Ak chcete nájsť svoje Ikigai v práci, musíte si položiť štyri otázky. A to: Čo vás robí šťastnými? V čom ste dobrí? Čo by vás mohlo uživiť? Čo tento svet potrebuje? Základom je teda dôkladne nahliadnuť do svojho vnútra.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hazel Brahmabhatt (@hazelbrahmabhatt)

Shikata ga nai vás zasvätí do umenia prijatia 

Mnohých z nás trápia veci, ktoré by možno ani nemuseli. Druhá múdrosť v preklade znamená, že máme nechať odísť tie veci z nášho života, ktoré nevieme zmeniť. Je v poriadku nechať ísť to, čo nás ťaží a nad čím nemáme kontrolu. Naopak, zamerať by sme sa mali iba na tie aspekty, ktoré vieme ovplyvniť.

Medzi takéto záležitosti často patrí detstvo a vzťah s rodičmi. Výnimkou nie sú ani skúsenosti zo školských čias. Najčastejšie sa však ľudia utápajú v nevydarených vzťahoch. Vedzte, že všetko, čo sa stalo, malo nejaký dôvod. Shikata ga nai by sme mohli doslovne preložiť ako nie je na výber, neexistuje iná alternatíva.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako sa na Vianoce neutrhnúť z reťaze? Podľa odborníčok na stravovanie koláče nie sú hriech

Krásu nedokonalisti oceníte s Wabi-sabi

Je to svet, v ktorom žijeme a ktorý nás z každej strany núti myslieť si, že ostatní žijú perfektný život. Je to však iba ilúzia. Wabi-sabi nám hovorí, aby sme sa zmierili s nedokonalosťou a pochopili, že nič nie je úplne perfektné. Wabi-sabi hľadá krásu v jednoduchosti, autenticite či v nedokonalosti.

Ilúzia dokonalosti sa začala riešiť najmä s rozvinutím Instagramu. Je dôležité si uvedomiť, že ľudia s ostatnými zdieľajú iba to, čo sami chcú a často ide o situácie, ktoré sú vytrhnuté z kontextu. Preto sú fotografie štylizované. Tento štýl sa stihol premietnúť aj do interiérového dizajnu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yui | Interior & lifestyle (@yui____home)

Vďaka Oubaitori sa prestanete porovnávať s ostatnými

Na Wabi-sabi nadväzuje aj ďalšia japonská múdrosť, ktorá nesie pomenovanie Oubaitori. Podľa nej by sme sa s nikým nemali porovnávať. Každý z nás je jedinečný taký, aký je. Je dôležité zamerať sa na svoj vlastný progres a prijať fakt, že porovnať sa s ostatnými je absolútne bezvýznamné.

Mimoriadne pútavo táto myšlienka vyznieva aj po tom, čo sa dozviete, že inšpiráciu na Oubaitori našli Japonci v štyroch stromoch, ktoré kvitnú na jar. Ide o čerešňu, slivku, marhuľu a broskyňu. Spája ich síce fakt, že kvitnú na jar, avšak každý zo stromov v inom časovom období. Prenesene povedané, každý rastieme a kvitneme vlastným tempom, čo nás robí jedinečnými.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa the explorer (@hygge_wine_and_chocolate)

Gaman a zachovanie si dôstojnosti 

Kontrolovať samých seba, svoje myšlienky a prejavy, je jedným z najväčších stupňov poznania sa. Gaman znamená, že si máme zachovať svoju dôstojnosť v akejkoľvek situácii, najmä v ťažkých časoch. Ukázať emocionálnu zrelosť a sebakontrolu znamená byť tiež odolný, trpezlivý a chápavý.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Aj z jednoduchého šalátu môže byť lahôdka: Máme pre vás sedem receptov na zdravé zálievky a dresingy!

Pozor však. Netreba si Gaman zamieňať s nedostatkom asertivity, odvahy alebo iniciatívy niečo riešiť. Gaman v slovenčine výborne vystihuje slovo vytrvalosť a potlačené ego. Koniec koncov, práve naše ego môže byť dôsledkom mnohých nezhôd.

Kaizen vás naučí, ako sa neustále zlepšovať

Možno sa dnes nemáte najlepšie. A možno chcete byť iným, lepším človekom ale neviete ako na to.  Kaizen nás učí, že by sme sa vždy mali zlepšovať v každej oblasti nášho života. Každý malý krok je zmenou k lepšiemu. Dôležité je iba vytrvať.

Napríklad, namiesto toho, aby ste sa zo dňa na deň vzdali obľúbených koláčov, skúste ich počet obmedzovať deň za dňom, neskôr zmeňte jeden koláč za určitý druh zeleniny, neskôr pridajte k tomu prechádzku… Zmena príde pomalými krokmi. Sú udržateľnejšie.

S týmto slovom sa môžeme stretnúť aj v oblasti manažmentu, pričom teória toho japonského patrí medzi najzaujímavejšie vôbec. V takomto prípade Kaizen označuje akékoľvek aktivity, ktoré prinášajú želaný úspech. Zaraďuje do toho však všetkých zamestnancov od generálneho riaditeľa až po pracovníkov montážnej linky, pretože každý dielik je dôležitý a zlepšenie na každej úrovni môže priniesť to, čo sme si dali za cieľ. 

Shu-ha-ri vám do života privedie učiteľa a vzor 

Veľká inšpirácia k múdrosti Shu-ha-ri pochádza z japonského bojového umenia. To si vyžaduje mimoriadnu trpezlivosť, dokonalosť a poznanie svojich silných stránok. Japonci verili, že na to, aby sme sa stali majstrom v danej oblasti, sa musíme neustále zlepšovať, učiť a dodržiavať pravidlá.

Shu znamená, že nie je nič zlé na tom, aby sme sa inšpirovali nejakým učiteľom či vzorom. Pozor, nejde o porovnávanie sa s ním, netreba zabúdať na myšlienku Oubaitori! Slovíčko Ha je pokračovaním inšpirácie. Začnite experimentovať a pomalými krokmi či činnosťami implementovať naučené veci od učiteľov do svojho života.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako na novoročné predsavzatia? Ak máte problém s disciplínou, pomôže vám mentálny tréner

Ri, záverečný bod, je akousi previerkou toho celého. Táto fáza sa zameriava na inováciu a schopnosť aplikovať svoje učenie v rôznych životných situáciách. Ak toto zvládnete, získate kontrolu nad svojím životom.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame