Ako sa na Vianoce neutrhnúť z reťaze? Podľa odborníčok na stravovanie koláče nie sú hriech

Vianočná diéta

Odborníčky vám poradia, ako sa stravovať počas Vianoc (Zdroj: GettyImages)

Vianoce – to nie sú len najkrajšie sviatky roka, počas ktorých sa stretnete s rodinou. Neodmysliteľne k nim patrí aj prehýbajúci sa stôl plný pochutín. Počas týchto dní majú mnohí tendenciu si myslieť, že takzvaná „vianočná diéta“, ktorú budú jeden či dva týždne dodržiavať, im pomôže nepribrať ani gram.

Sú ale tieto dohady pravdivé? Oslovili sme odborníčky v oblasti zdravého stravovania a spýtali sa ich, či môžu vianočné diéty pomôcť a prípadne, čo samé odporúčajú. Ich odpovede vás možno nemilo prekvapia.

V článku sa dočítate:

Aby ste sa na Vianoce neutrhli z reťaze

Poznáte to – celú prvú polovicu decembra strávite v kuchyni, napečiete haldu koláčov a potom na ne len s výčitkami pozeráte. Limitovať sa na Vianoce síce môže mať dobrý vplyv na samotný príjem kalórií, no nepridá vám to na psychickom zdraví. Zdravie je totiž kombináciou fyzicky aj psychicky vyváženého stavu, na čo často ľudia zabúdajú.

„Z mojej skúsenosti si dovolím tvrdiť, že mnoho ľudí, ktorí sa snažia udržiavať si váhu počas roka, si aj napriek tomu cez Vianoce popustia uzdu. Je to obdobie roka, ktoré si mnohí z nás spájajú s tradičnými jedlami a pohodovou atmosférou,“ hovorí nutričná špecialistka Janka Guráňová z webu zdravosjankou.sk.

Menšie porcie viackrát za deň

Princíp vianočného „prejedania“ nie v tom, koľko porcií si dáte, ale koľko kalórií jedna porcia obsahuje. Toto však platí len o kalorických jedlách. Vaše telo nebude protestovať, ak si počas dňa dáte tri malé koláčiky. Myslite však na to, že by ste nemali obmedzovať vitamíny a ani pitný režim.

„Jednoducho sa neobmedzujete. Nie je dôvod byť opatrný v konzumácii jedál, ak uprednostníte malé porcie s výnimkou zeleniny a pitného režimu. Ak by sa vám predsa podarilo urobiť prehrešok, vedia vám pomôcť mobilné aplikácie, ktoré prepočítajú nielen kalorický príjem, ale aj výdaj energie spálených kilojoulov vo forme pohybovej aktivity,“ povedala pre náš web doktorka Petra Vadovičová z portálu zdravyzivka.sk.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Fit až do stovky? Pomôžu vám overené tipy na dlhovekosť zo známych modrých zón

Do aplikácií, ktoré Petra spomína, si viete navoliť, aké jedlo ste konzumovali. Aplikácia vám pripočíta množstvo kilojoulov k danému dňu a cieľom je nepresiahnuť váš limit. Ten vám zariadenie vyráta podľa pohlavia, veku, váhy a podobne.

Čím viac koláčov, tým viac pohybu

Čím viac pohybovej aktivity vyviniete, tým viac sladkých koláčov či porcií kapra s majonézovým šalátom si môžete dopriať. Na pohyb nezabúdajte ani počas vianočných sviatkov a mal by byť úmerný vášmu príjmu kalórií, respektíve kilojoulov.

„Ak viete, že koľko kalórií/kilojoulov počas dňa z jedla spálite fyzickou aktivitou a príjem a výdaj bude v rovnováhe, ste na dobrej ceste, ako si udržať hmotnosť aj počas Vianoc,“ radí doktorka Vadovičová. Príjem a výdaj by mali byť v rovnováhe. Takto zaručene nepriberiete počas Vianoc nadbytočné kilá.

Cukrovkári a žlčnikári, pozor na príjem jedla

Nie každý však môže jesť všetko, na čo sa pozrie. Najmä ľudia s vážnymi zdravotnými problémami by si mali strážiť svoj príjem. „Na stravu by si aj v tomto období mali dávať pozor hlavne ľudia s rôznymi zdravotnými problémami, ako je napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak či takzvaní žlčnikári. Pre nich to môže naozaj predstavovať zdravotné komplikácie,“ varuje Jana Guráňová.

Ak trpíte jedným z týchto ochorení, najlepšie spravíte, ak sa poradíte so svojom lekárom. Spýtajte sa ho na vhodné stravovanie počas Vianoc. Pokojne ho oslovte aj s tipmi pre zdravé jedlá, ktoré si môžete na sviatky pripraviť a nemusíte sa báť zdravotných komplikácií ani počas prípadného prejedenia.

Koláče nie sú hriech

Samostatnou kapitolou vianočných diét sú koláče. Na stole ich je obrovské množstvo, a to z viacerých druhov. Nie je hriech si občas do nejakého zahryznúť, no vždy si na tanier vezmite len toľko, koľko zjete. Nezjedený tanier vás môže nútiť zjesť viac, ako ste plánovali.

Používajte kvalitné ingrediencie

Nutričná špecialistka Guráňová zdôrazňuje, že by ste mali uprednostňovať kvalitu pred kvantitou: „Pri pečení je vhodné používať kvalitné suroviny. Ak sa rozhodnete robiť zmeny v gramážach klasických receptúr, napríklad ubrať množstvo tuku, môže sa stať, že vám koláče nevyjdú podľa vašich predstáv. Aj tuk, ako surovina, má v rámci technologických postupov prípravy svoje opodstatnenie.“

Koláče a vianočné pečivo sú podľa nej zakorenené v našich tradíciách, pretože predkovia si spájali toto obdobie s hojnosťou. Dnes, keď mnohí uprednostňujú sedavý spôsob života, si koláče odopierame. Stačí si nájsť pohybovú aktivitu, používať počas pečenia koláčov kvalitné ingrediencie a Vianoce si môžete vychutnať naplno. Napríklad do tekutej čokolády pridajte namiesto nezdravého tuku maslo.

Nájdite alternatívy aj v hlavných jedlách

Nájsť zdravšie alternatívy sa oplatí aj počas prípravy Štedrej večere. Čím viac zdravých potravín sa na stole bude nachádzať, tým menej sa musíte obmedzovať. Napríklad kapra a majonézový šalát viete nahradiť lososom so zeleninou a dresingom. Ak si ho stoj čo stoj chcete vychutnať, namiesto vyprážania ho pripravte na masle alebo na pare.

„V dnešnej dobe existuje množstvo alternatívnych surovín na prípravu vianočných jedál. Pri výbere vhodných ingrediencií vám pomôžu aj ľahko dostupné databázy potravín, ktoré obsahujú užitočný popis energetického zloženia potravín pri príprave nielen vianočného pečiva,“ hovorí Petra Vadovičová.

Ak uvažujete nad tým, že koláče skutočne tento rok nahradíte, urobte tak a použite sušené ovocie. Jabĺčka, ďatle, figy, slivky – obsadzujú okrem prírodných cukrov aj množstvo vlákniny, vitamíny B1, B2, B3 aj B6, no a, samozrejme, aj látky, ako vápnik, draslík a železo. Pre vychutnanie si zdravých aj sladkých Vianoc zároveň odporúčame mix koláčov a sušeného ovocia.

Vianočná diéta je len mýtus

Je teda skutočne vianočná diéta len vymysleným mýtom? To záleží od toho, čo považujete za diétu a do akej miery si nechcete odopierať vianočné pochutiny.

Prechádzka na čerstvom vzduchu

„Počas pandémie sme si všetci uvedomili, aké je dôležité dbať o svoje zdravie. Čerstvý vzduch a stretávanie sa s priateľmi pri jedle je úžasná vec. Podporuje to nielen vzťahy, ale aj chuťové i čuchové receptory. Podľa klinických štúdii až 80 % imunity a 90 % serotonínu (hormónu šťastia) sa tvorí v našom tráviacom trakte,“ vraví doktorka Vadovičová.

O tom, ako sa dá športovať aj počas zimných mesiacov, sme písali aj na našom webe. Pohyb posilňuje  imunitný systém, lepšie vďaka nemu večer zaspíte a navyše efektívne chudnete. V článku nájdete aj zopár overených rád, ako cvičiť vonku či z pohodlia domova.

Diéta funguje len celoročne

Oboch odborníčok sme sa spýtali, či podľa nich existuje vianočná diéta, ktorá zaručene pomôže nepribrať. „Obávam sa, že takú nepoznám. Pri redukcii hmotnosti je základnom takzvaný kalorický deficit, čiže prijať menej kalórií než vydáte. No počas Vianoc, keď je okolo vás toľko skvelého jedla, sa asi málokto bude pozerať na kalorické hodnoty,“ myslí si Jana Guráňová.

Rovnaký názor má aj doktorka Petra Vadovičová: „Držte sa pojmu – zmena nielen počas sviatkov. Ak chcete vo svojom živote niečo zmeniť a ste odhodlaní sa meniť nielen fyzicky, je to dlhodobý proces.“

Vianočná diéta je pojem, ktorému mnohí veria, pretože znie dobre. Ak sa chcete aj počas sviatkov stravovať zdravo, vyskúšajte odporúčania a tipy z nášho článku, ktoré sme dostali od odborníčok. Neobmedzujte sa, ale ani to neprežeňte. Pamätajte, že každodenná prechádzka vám dáva priestor pre ďalší koláčik navyše.

Na zdravé prežitie vianočných sviatkov má nutričná špecialistka Janka predsa len záverečnú ranu: „Aj v tomto období hojnosti je však na mieste používať zdravý rozum. Ak si celý rok odopierate niektoré jedlá, logicky sa nám žiada si hlavne počas sviatkov dopriať odmenu, pretože ste to vydržali. Ideálne je, ak si nastavíme akúsi rovnováhu. Ak si počas sviatkov doprajete viac koláčov či zemiakového šalátu, tak si doprajte aj viac pohybu na čerstvom vzduchu alebo nejakú obľúbenú športovú aktivitu.“

Budete počas Vianoc držať diétu?

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: plnielanu.sk, Petra Vadovičová, Janka Guráňová
Odporúčame