Máte zimomriavky zo zimného športovania? Otužovanie nie je všetko, kilá zhodíte aj bez behu

Pohyb v zime

Nižšie teploty nie sú dôvodom, prečo sa nehýbať (Zdroj: GettyImages)

Leto je ako stvorené na pohybové aktivity. Určite by ste ich vedeli spomenúť desiatky. Po nej však prichádzajú jeseň a zima a s nimi aj sychravé a chladné počasie. Ak si však myslíte, že to automaticky znamená aj koniec pohybovým aktivitám, tak vám dokážeme opak.

Zimné mesiace síce nie sú dokonalé na všetky pohybové aktivity, no ak sa prestanete aktívne hýbať, môže to mať negatívny vplyv na vaše telo. Prečo je teda dôležité myslieť na pravidelný pohyb aj v čase, keď vonku mrzne a ktoré aktivity sa dajú vykonávať aj počas fujavice či v čerstvo napadanom snehu?

 

Prečo sa hýbať v zime?  /  Aké fyzické aktivity môžete robiť v zime?

 

Prečo sa hýbať aj v zime?

Po práci je pohyb asi to posledné, na čo v zimných mesiacoch myslíte. Určite sa po príchode domov vidíte s kávou či s čajom v ruke, zabalení v huňavej deke pri obľúbenej knižke alebo televíznej relácii. Telo však potrebuje pohyb aj počas vianočnej dovolenky a to dvojnásobne, ak si cez sviatky doprajete oveľa viac sladkých pochutín ako obvykle.

Imunitný systém

Sychravé počasie dokáže unaviť najmä mentálne. Cítite sa pri ňom viac depresívne, mnohé aktivity sa vám nechcú a to nehovoríme o nástupe chladu v zimných mesiacoch. Strata pohybu vás pripraví v prvom rade o dobre fungujúci imunitný systém. Ten okrem otužovania môžete dosiahnuť aj pravidelným pohybom v teplom oblečení.

Teplo domova je príjemné, no nadmerný čas strávený v ňom podporuje únavu, náladovosť, ale aj schopnosť pokojne zaspať. Vďaka pohybu na čerstvom vzduchu máte lepšiu šancu brániť sa pred chorobami. Niektoré aktivity sa dokonca dajú robiť aj doma a taktiež pomôžu v obrane imunitného systému.

Lepšie zaspávanie

Spomínali sme nepokojné zaspávanie. To môže spôsobiť jednak nadbytočné vykurovanie izieb, ale aj nedostatok pohybu počas dňa. Ak sa telo dostatočne neunaví, nebude pokojne zaspávať, pretože nepotrebuje akútne načerpať energiu.

Lepšie zaspávanie viete docieliť aj pravidelným ranným vstávaním. To síce nemusí byť počas prvých dní príjemné, no časom sa z neho stane rutina. Ak budete skôr na nohách, viete vykonať viac vecí, viac unaviť vaše telo a teda aj večer lepšie zaspať. Aj krátky cvik počas chladných mesiacov zabezpečí, aby ste si na spanie nemuseli brať zbytočné tabletky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Navštevujete neurológa? Väčšina pacientov neurologickej ambulancie trápi prevažne chrbtica

Chudnutie

Nedostatok pohybovej aktivity má za následok aj ukladanie tukov. Keď čokoľvek zjete a telo nevynaloží aktivitu, aby energiu spálilo, uloží ju vo forme tukov. Dvojnásobne to platí najmä počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov. Mnohí počas nich majú tendenciu jesť jedno cez druhé, nehľadiac na to, či ide o ovocie, sladký koláč, medovú oblátku alebo ďalší chod kapra.

Ak si nechcete dávať novoročné predsavzatia o zhodení niekoľkých kíl, doprajte si pravidelný pohyb aj počas chladných mesiacov. Aktivít, ktoré môžete cez zimu vykonávať je neúrekom. Kanadská Laurentian University zistila, že počas chladného počasia dokonca spáliťe viac kalórii ako v lete. Oxidácia lipidov, ktoré môžu za spaľovanie tukov, sa v teplotách pod 0 °C zvýšila oproti teplotám nad 21 °C až trojnásobne.

Aké fyzické aktivity môžete robiť v zime?

Mnohé letné aktivity, ktoré máte radi, sa dajú vykonávať aj v zime. Ak radi beháte, no vonku je nasnežené, môžete sa vydať na dlhšiu prechádzku miesto krátkeho behu, prípadne na bežky. Na prechádzku môžete zavítať aj do tepla nákupného centra a sledovať novinky vo výkladoch. Kolieskové korčule vymeňte za ľadové a plávanie na kúpalisku za krytú plaváreň. Kto chce, cestu si nájde.

Chôdza miesto behu

Pravidelný beh môže byť v zime zložitý – najmä keď napadne vrstva čerstvého snehu. Bicykle radšej nechajte doma a rovnako aj bežecké topánky. Vzdialenosť, ktorú zvyknete odbehnúť zdvojnásobte a prejdite ju v rámci rekreačnej prechádzky. Určite však nenechajte doma mobil či kameru, niektoré scenérie budete rozhodnete chcieť zvečniť.

Trasu si plánujte najmä na miestach, ktoré dobre poznáte. Neznáme lokality môžu byť zľadovatené či neprechodné. Doma si po zimnej turistike uvarte teplý bylinkový alebo ovocný čaj s medom a citrónom. Okrem dobrého pocitu zo samého seba zaspíte večer už v okamihu, keď si ľahnete do postele.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Navštevujete neurológa? Väčšina pacientov neurologickej ambulancie trápi prevažne chrbtica

Na domáce cviky stačí karimatka

Zamračené, upršané či zasnežené počasie nemusí každému na prechádzky vyhovovať. Miesto nich si viete nájsť iný program – cviky, ktoré odcvičíte aj z pohodlia obývačky. Stačí na to karimatka (aby ste necvičili na tvrdej podlahe). V prípade, že neviete, aké cviky je vhodné robiť, na internete nájdete stovky či tisíce inštruktážnych videí, ktoré vám pomôžu. Inšpirovať sa môžete aj v našom magazíne. Okrem cvičenia aerobiku odporúčame jednoduchšie pohyby z jogy.

Nakupujte bez nakupovania

Ak vás to doma už nebaví a vonku je na prechádzku príliš veľká zima, zavítajte do nákupného centra. Pred Vianocami vás tak či onak čaká túra po obchodoch kvôli darčekom. Kardiu pridá aj fakt, že všetky nakúpené veci budete nosiť so sebou.

Ak už darčeky máte nakúpené, aj tak sa viete prechádzať po nákupnom centre a tým „cvičiť“, aj keď to na môže znieť vtipne. Zvyčajne majú tieto budovy niekoľko poschodí, schody, eskalátory, výťahy… Hodinová chôdza v nich spáli 300 – 400 kalórií. Trasu aj tempo si viete naplánovať podľa seba a možno vám počas prechádzky niečo z výklady aj padne do oka.

Plávanie pod strechou

Plávanie milujú takmer všetci. Pravidelné navštevovanie kúpalísk či prírodných jazier je definitívne fuč, no to neznamená, že si už v hlbokej vode nemôžete zaplávať. Využite kryté plavárne, ktoré nájdete v každom väčšom meste. Aj keď vstupné kvôli drahších energiám určite zdraželo, stále ide v porovnaní s aquaparkom o zlomovú cenu.

Celoročné plavárne sú otvorené od rána do večera a zvyčajne sú počas pracovného týždňa poloprázdne. Na precvičenie tela tam môžete zavítať aj po práci, ak sa na to cítite. Plávaním hýbete celým telo, takmer všetkými svalmi. Niektoré plavárne ponúkajú aj nočné kúpanie, najmä počas víkendov, ktoré sa sem-tam oplatí vyskúšať.

Prevetrajte korčule

Aj keď kolieskových korčuliarov vídate v uliciach letného mesta pomenej ako cyklistov, títo športovci majú výhodu, že chladné počasie ich od obľúbenej aktivity neodradí. Miesto kolieskových korčúľ vytiahnite ľadové. Pred prvým použitím v zime si ich však nechajte vopred nabrúsiť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Navštevujete neurológa? Väčšina pacientov neurologickej ambulancie trápi prevažne chrbtica

Máte viaceré možnosti, ako sa korčuľovať v zime – na poriadne zamrznutom jazere, v centre mesta pod nočnou oblohou (napríklad na vianočných trhoch) alebo v krytej hale. Ak aj nevlastníte korčule a neplánujete si ich kúpiť, nevadí. V halách korčule aj požičiavajú a ak si túto aktivitu zamilujete, možno si ich pripíšete na zoznam vianočných želaní.

Bežkovanie

Medzi najobľúbenejšie pohybové zimné športy patrí bežkovanie, teda bežecké lyžovanie. Každý si vie zvoliť svoje tempo aj trasu, stačí, aby poriadne nasnežilo. Bežkovanie je vhodné pre všetky vekové kategórie a môžete sa na vychádzaku s bežkami vydať aj s celou rodinou.

Oproti lyžovaniu zapájate viac svalov, asi 90 %. Za hodinu viete vytrvalým bežkovanám spáliť pokojne aj 500 – 600 kalórií. Je len na vás, kedy si dáte prestávku na horúci čas z termosky a koľko vám bude vychádzka trvať.

Tancovanie

Našim ďalším odporúčaním je aj poriadne sa odviazať tancovaním. Zapnite svoje obľúbené rádio, stanicu či album a nechajte sa niesť v rytme hudby. Najlepšie urobíte, ak zapojíte aj svoju polovičku, lebo nie nadarmo sa hovorí, že vo dvojici to ide lepšie.

Nezáleží na tom, či máte radšej slaďáky, folklór alebo modernú hudbu – na všetky tóny nájdete zaujímavé pohyby. Tanec môžete striedať aj so skokmi, drepmi alebo klikmi. Ide o aktívny cvičenie, pri ktorom viete aj za krátky čas spáliť pomerne dosť kalórii. Tempo aj rytmus si navyše udávate sami.

Nájdite svoj obľúbený kurz

No a na záver nesmieme vynechať pohybové kurzy. Môže ísť o spomínanú jogu alebo hodiny tanca, ale aj skákanie na trampolíne a podobne. Ponuku nájdete na webe vášho mesta alebo obce, prípadne sa popýtajte susedov.

Tieto kurzy sú síce platené, no nakoľko ide v drvivej väčšine o skupinové hodiny, nemôžeme hovoriť o vysokých cenách. Navyše to robíte pre seba a pre vlastné zdravie. Pozvať môžete aj priateľov či priateľky a hodinu zaplniť sami, čím si rozhodne okrem zachovania postavy užijete aj kopec zábavy.

Vykonávate niektorú z aktivít aj v zime?

Zdroj: plnielanu.sk, denzeny.sk, vyzivovo.sk
Odporúčame