Navštevujete neurológa? Väčšina pacientov neurologickej ambulancie trápi prevažne chrbtica

bolesť chrbta

Niektoré nervy chrbta je možné zregenerovať (Zdroj: Freepik/photohobo)

Zvyknete mávať nevysvetliteľné bolesti chrbta? Odborníčka hovorí, že to môže mať neurologický pôvod. Ak už neurologickú ambulanciu navštevujete, môže sa tak diať práve z tohto dôvodu.

Nie je len problémom manuálne pracujúcich

„Chrbát môže bolieť z rôznych dôvodov, pokiaľ však ide o ochorenia chrbtice, objavuje sa pomerne intenzívna bolesť, niekedy až obmedzujúca pohyb. To je vlastne nielen varovný, ale aj ochranný príznak, ktorý už vždy ľudí prinúti vyhľadať lekársku pomoc,“ uviedla Jarmila Himráková, ktorá dodáva, že až 70 % pacientov jej pacientov trápia ochorenia chrbtice.

Kým v minulosti podľa lekárky platilo, že ochoreniami chrbtice trpeli skôr manuálne pracujúci ľudia, dnes už táto skutočnosť nie je významná po štatistickej stránke.

Ako im predchádzať?

„Veľmi často sa stretávame s pacientmi, u ktorých problémy s chrbticou vznikli z dôvodu pracovnej záťaže. Nejde však len o ťažko pracujúcich ľudí, ktorí napríklad zdvíhajú ťažké predmety, ale aj osoby, ktoré majú sedavé zamestnanie, trávia veľa hodín bez zmeny polohy a ani po skončení pracovnej doby nemajú dostatok pohybu,“ doplnila neurologička. Ochoreniam chrbtice sa dá predísť.

Musíte dodržiavať pohyb a stravu. „K tomu neodmysliteľne patrí najmä pohybový režim, podpora svalov, ktoré sú oporou našej kostry a šliach. Ako pri všetkých zdravotných problémoch, aj tu zohráva úlohu stravovanie. Vďaka správnej strave si dokáže pacient udržiavať primeranú telesnú hmotnosť, pretože práve nadváha výrazne opotrebúva celý kĺbový aparát a chrbticu,“ uzavrela.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame