Takto môže sociálna izolácia ohroziť vaše zdravie: Ktorá generácia je najviac osamelá a prečo?

osamelá staršia žena

Osamelosť a sociálna izolácia zvyšuje riziko srdcového infarktu, mozgovej príhody alebo smrti (Zdroj: Freepik/freepik)

Sociálna izolácia a osamelosť vystavujú ľudí o 30 % vyššiemu riziku srdcového infarktu, mŕtvice alebo smrti z oboch, varuje nové vedecké vyhlásenie uverejnené začiatkom augusta v Časopise Americkej kardiologickej asociácie. Vyhlásenie tiež poukazuje na nedostatok údajov o intervenciách, ktoré by mohli zlepšiť zdravie srdca u izolovaných alebo osamelých ľudí.

Výsledok potvrdil niekoľkoročný výskum

„Viac ako štyri desaťročia výskumu jasne ukázali, že sociálna izolácia a osamelosť sú spojené s nepriaznivými zdravotnými následkami,“ povedala Dr. Crystal Wiley Cené, vedúca tímu, ktorý vyhlásenie napísal. „Vzhľadom na prevalenciu sociálnej odpojenosti je vplyv na verejné zdravie dosť významný.“

Osamelosťou trpí až 47 % seniorov

Takmer štvrtina dospelých v USA vo veku 65 rokov a starších je sociálne izolovaná a až 47 % môže byť osamelých, uvádza Americká kardiologická asociácia. Riziko stúpa s vekom v dôsledku faktorov, ako je odchod do dôchodku a vdovstvo.

Najosamelejšia generácia

Prieskum Harvardskej univerzity však naznačuje, že najosamelejšou generáciou je generácia Z – 18- až 22-roční – ktorá môže byť aj najizolovanejšou. Možný dôvod: Trávia viac času na sociálnych sieťach a menej času zapájaním sa do zmysluplných osobných aktivít.

A zdá sa, že pandémia ešte zhoršila situáciu medzi mladšími a staršími dospelými, ako aj medzi ženami a chudobnými.

Nejde o to isté

„Hoci sociálna izolácia a pocit osamelosti spolu súvisia, nie je to to isté,“ povedala Cené, hlavná administrátorka pre rovnosť v zdraví, diverzitu a začlenenie na Kalifornskej univerzite. „Jednotlivci môžu viesť relatívne izolovaný život a necítiť sa osamelo, a naopak, ľudia s mnohými sociálnymi kontaktmi môžu stále prežívať osamelosť.“

Sociálna izolácia je zriedkavý osobný kontakt s ľuďmi pre sociálne vzťahy, ako je rodina, priatelia alebo členovia rovnakej komunity alebo náboženskej skupiny. Osamelosť je, keď máte pocit, že ste sami alebo máte menej spojení s ostatnými, ako si prajete.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zahraničný výskum priniesol odpoveď na otázku: Je zdravší zelený alebo čierny čaj?

Časté faktory

Doprava, bývanie, rodinná nespokojnosť, pandémia a prírodné katastrofy sú niekoľko sociálnych a environmentálnych faktorov, ktoré ovplyvňujú sociálne interakcie. Pri hodnotení rizikových faktorov sociálnej izolácie je dôležité mať na pamäti, že depresia môže spôsobiť izoláciu a izolácia môže zvýšiť pravdepodobnosť depresie. Sociálna izolácia v detstve je spojená so zvýšenými rizikovými faktormi pre zdravie srdca, vrátane obezity, vysokého krvného tlaku a zvýšenej hladiny cukru v krvi.

Vyššie riziko predčasnej smrti

Na preskúmanie vzťahu medzi sociálnou izoláciou a zdravím srdca, krvných ciev a mozgu autorská skupina preskúmala výskum sociálnej izolácie publikovaný v júli 2021.

Sociálna izolácia a osamelosť sú časté, ale podceňované faktory, ktoré ovplyvňujú srdce, cievy a mozog. Nedostatok sociálnych väzieb je spojený s vyšším rizikom predčasnej smrti z akejkoľvek príčiny, najmä u mužov. Ľudia, ktorí boli menej sociálne prepojení, častejšie vykazovali fyzické príznaky chronického stresu. Izolácia a osamelosť sú tiež spojené so zvýšeným zápalom.

„Existujú silné dôkazy spájajúce sociálnu izoláciu a osamelosť so zvýšeným rizikom zhoršenia zdravia srdca a mozgu vo všeobecnosti; údaje o súvislosti s určitými výsledkami, ako je zlyhanie srdca, demencia a kognitívne poruchy, sú však zriedkavé,“ povedala Cené.

Najsilnejšie dôkazy poukazujú na súvislosť medzi sociálnou izoláciou, osamelosťou a smrťou na srdcové choroby a mozgovú príhodu, pričom riziko mozgovej príhody a úmrtia na mozgovú príhodu je o 32 % vyššie a riziko srdcového infarktu je vyššie o 29 %. „Sociálna izolácia a osamelosť sú tiež spojené s horšou prognózou u jedincov, ktorí už majú ischemickú chorobu srdca alebo mŕtvicu,“ dodala Cené.

Vyššia pravdepodobnosť fajčenia

Spolu so správaním, ktoré má škodlivý vplyv na zdravie srdca a mozgu, sa izolácia a osamelosť spájajú s nižšou úrovňou fyzickej aktivity, ktorú sami uvádzajú, a nižším príjmom ovocia a zeleniny. Okrem toho mnohé veľké štúdie zistili významné súvislosti medzi osamelosťou a vyššou pravdepodobnosťou fajčenia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Môže kontakt s prírodou v mestách znížiť osamelosť? Toto sú výsledky zahraničnej štúdie

Pomôcť by mohol pohyb a spoločné aktivity

Vo vyhlásení sa uvádza, že štúdie u starších občanov zistili, že intervencie zamerané na negatívne myšlienky a nízku sebaúctu, ako aj fitness programy a rekreačné aktivity v centrách pre seniorov, sa ukázali ako sľubné pri znižovaní izolácie a osamelosti.



Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame