Zahraničný výskum priniesol odpoveď na otázku: Je zdravší zelený alebo čierny čaj?

Seniori pijúci čaj

Pravidelní konzumenti čaju mali o 20% nižšie riziko srdcových chorôb a mŕtvice, preukázal zahraničný výskum (Zdroj: Freepik/Guzov Ruslan)

Čínska štúdia naznačuje, že pitie čaju aspoň trikrát týždenne by mohlo znížiť riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby a je tiež spojené s dlhším a zdravším životom. Ak vás niekedy zaujímalo, či je zdravší zelený alebo čierny čaj – s odpoveďou na túto otázku prišli vedci v Číne minulý rok. Vo svojom výskume zistili, že zdravotné benefity spojené s čajom boli výraznejšie u konzumentov zeleného, ​​a nie čierneho čaju. Výhody sa týkali najmä mužov, ktorí čaj pili pravidelne počas dlhšej doby. Výskumníci pracovali s údajmi 100 902 Číňanov, ktorí nemali v anamnéze srdcový infarkt, mŕtvicu alebo rakovinu, a rozdelili ich do troch skupín:

  • na tých, ktorí pili čaj trikrát alebo viackrát týždenne,
  • na skupinu účastníkov výskumu, ktorí čaj nepili nikdy
  • a poslednú skupinu tvorili ľudia, ktorí čaj pili menej pravidelne.

Po sedemročnom období tieto údaje zozbierali a nadviazali na nich. Ich analýza zistila, že pravidelní konzumenti čaju mali o 20% nižšie riziko srdcových chorôb a mŕtvice a zároveň o 22% nižšie riziko úmrtia na srdcové choroby a mŕtvicu. Podľa výskumu môže táto skupina očakávať, že vo veku 50 rokov budú žiť o 1,26 roka dlhšie ako tí, ktorí si šálku čaju pravidelne nevychutnávajú. „Zistili sme, že ochranné účinky zvyčajnej konzumácie čaju boli veľmi výrazné a silné naprieč rôznymi výsledkami u mužov, ale len mierne u žien,“ povedal Dr. Dongfeng Gu z Čínskeho národného centra pre kardiovaskulárne choroby, Peking Union Medical College a Čínskej akadémie. „Jedným z dôvodov môže byť to, že podiel zvyčajných konzumentov čaju bol medzi mužmi približne dva a pol krát vyšší ako medzi ženami,“ dodal Gu. V porovnaní s 20-timi percentami žien pilo pravidelne čaj asi 48% mužov zúčastnených v konkrétnej štúdií. Gu to vysvetlil tým, že čínske ženy častejšie pijú bylinkový čaj vyrobený z ružových pukov alebo lotosových listov, no s týmito informáciami sa vo výskume nepracovalo.

Treba však zobrať do úvahy aj faktory, ktoré by mohli ovplyvniť a objasniť súvislosť medzi pitím čaju a dlhovekosťou. Takými činiteľmi sú napríklad fajčenie, pitie, strava, fyzická aktivita, a v neposlednom rade i to, čo pili ľudia, ktorí nepili čaj – boli to sladké či vysoko-kofeínové nápoje, ktoré mohli zhoršiť ich zdravie?

Čierna vs. zelená

Výhody spojené s pitím čierneho čaju „neboli štatisticky významné“, čo mohlo byť spôsobené tým, že do štúdie bolo zahrnutých oveľa menej konzumentov čierneho čaju – iba asi 8% zúčastnených uviedlo, že preferujú čierny čaj. Podľa Gua je zelený čaj bohatším zdrojom flavanoidov, najmä čajových polyfenolov, a práve tieto bioaktívne zlúčeniny by mohli chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame