Pokiaľ si myslíte, že osamelosť nijako výrazne neovplyvňuje váš život, mýlite sa. Zahraniční vedci zistili, že tento problém duševného zdravia môže zvýšiť riziko úmrtia až o 45 %. Výskum publikovaný v časopise Vedecké správy (Scientific Reports) ukázal, že kontakt s prírodou v mestách pomáha výrazne znížiť pocity osamelosti.
Fungovanie výskumu
Výskumníci pracovali s údajmi, ktoré boli v reálnom čase zhromaždené prostredníctvom Urban Mind, aplikácie pre smartfóny. Obyvatelia miest z celého sveta boli počas štrnástich dní vyzvaní 3x denne, aby odpovedali na jednoduché otázky o osamelosti, preľudnenosti, sociálnom začlenení a kontakte s prírodou. Poskytnutých bolo približne 16 600 hodnotení od viac ako 750 dobrovoľníkov.
Priaznivé výsledky
Konkrétna štúdia sa najprv zameriavala na to, ako na osamelosť vplýva prostredie, v ktorom sa jednotlivec nachádza. Zistilo sa, že pocity preplnenosti zvýšili osamelosť v priemere o 39 %. Na druhej strane, pocity osamelosti klesli o 28 %, keď ľudia videli stromy, oblohu alebo počuli vtáky. Pocity sociálneho začlenenia znížili osamelosť o 21 %, no keď sa vzal do úvahy ešte aj kontakt s prírodou, priaznivý účinok sa zvýšil o ďalších 18 %. „Mali by sa zaviesť konkrétne opatrenia, ktoré zvýšia sociálne začlenenie a kontakt s prírodou, najmä v husto obývaných mestách,“ vyjadril sa k výskumu tím vedcov. Vytvorenie prirodzených miest by mohlo poskytnúť väčšiu príležitosť na socializáciu.
Johanna Gibbons, krajinná architektka a súčasť výskumného tímu, dodala: „Mestá sú pravdepodobne jediným biotopom, ktorý pribúda vysokou rýchlosťou. Mali by sme teda vytvárať mestské biotopy, kde môžu ľudia prosperovať. Príroda je toho kritickým prvkom, pretože hlboko v našich dušiach verím, že existujú skutočne hlboké spojenia s prírodnými silami.“
Zdieľať na