Najlepšie spôsoby, ako pripraviť kuracie stehná: Tieto tipy sa oplatí poznať!

Kuracie stehná

Kuracie stehná sú tradičnou súčasťou najmä nedeľňajšieho obeda (Zdroj: Pixabay/RitaE)

Ak by ste mali vytvoriť rebríček obľúbenosti, ktoré kuracie časti u vás doma najčastejšie pripravujete? V top trojke sa určite objavia kuracie prsia, stehná a krídelká. „Mäso s rúčkou“, ako zvyknú kuracie stehná nazývať deti, je šťavnaté a v kuchyni sa s ním dá priam čarovať. Pozrime sa spoločne na niekoľko kulinárskych tipov, ktoré premenia tento vďačný kus mäsa na chuťový zážitok.

Šťavnaté a všestranné

Kuracie stehná sú o čosi tučnejšie ako kuracie prsia. Vďaka tomu si uchovávajú svoju šťavnatosť a umožňujú rozmanité spôsoby prípravy. Výborné sú pečené v celosti, dusené, grilované a vyprážané. V obchode patria k cenovo dostupnejším druhom mäsa, určite je však dobré orientovať sa pri výbere nielen podľa ceny, ale aj spôsobu chovu a kŕmenia.

Kvalitné kuracie stehná si môžete zakúpiť najmä v miestnych chovoch: Dostupné sú aj v supermarketoch – označené ako „premium“ alebo „farmárske“ kuracie stehná. V ideálnom prípade pochádzajú z hydiny, ktorá je chovaná tradičným spôsobom, bez pridania antibiotík a umelých látok. Tieto aspekty sa potom premietajú do ich vzhľadu (silnejšie stehná so zdravou žltkastou farbou kože) a plnohodnotnej chuti kuraciny.

Bylinky k pečeným kuracím stehnám

K pečenej kuracine sa výborne hodia bylinky ako tymián, majorán, šalvia, bazalka. Na zvýraznenie chuti je ako stvorené biele korenie, mletá červená paprika, drvená rasca, kurkuma, chilli, zázvor a cesnak. Čo tak skúsiť tieto kuracie stehná s cesnakovo-parmezánovou omáčkou?

Čo robiť, aby kuracie stehná nevyschli?

Áno, z času na čas sa stáva, že po upečení sú stehná tvrdšie a vysušené. Čo sa stalo? Príčinou je najmä dlhé pečenie na nižších teplotách. Najlepšie je piecť kuracie stehná pri teplote 180 °C po dobu približne 35 – 40 minút a na posledných 10 minút zvýšiť teplotu na 200 °C pre vytvorenie chrumkavej kože. S pomocou dobrej marinády tiež predídete strate ich prirodzenej šťavnatosti.

Vyprážané kuracie stehná bez spálenia

Vyprážané kuracie stehná so zemiakovou kašou a uhorkovým šalátom sú klasikou, ktorej sa nedá odolať. Tajomstvom dokonalého prepečenia (teda tak, aby pri kosti bolo mäso tepelne spracované a nie krvavé) je pomalé praženie a použitie čerstvej preosiatej strúhanky do trojobalu. Ak totiž použijete starú strúhanku s väčšími kúskami, tie sa ako prvé v oleji prepália, pokazia výslednú chuť a spôsobia predčasné stmavnutie trojobalu.

Ako vykostiť kuracie stehná?

Mäso z vykostených kuracích stehien a nakrájané na drobné kúsky je vhodné do šalátov a čínskej kuchyne. Na samotné vykosťovanie potrebujete predovšetkým ostrý špicatý nôž. Nasledujúcim postupom vykostíte dokonca aj v celosti spojené horné a dolné kuracie stehno. Ako na to?

  • Nožom narežeme šľachy okolo holennej kosti – v mieste, kde je koža najtenšia.
  • Tlakom vylomíme dlhú kosť a opatrne vyrežeme „špáradlovú” kosť.
  • Zo strany, kde nie je koža, urobíme pozdĺžny rez po krátkej kosti smerom ku kĺbiku.
  • Opatrne obrežeme kosť a chrupavky tak, aby na nich zostalo čo najmenej mäsa.
  • Skontrolujeme mäso, či v ňom nezostali kúsky tvrdých častí a môžeme sa pustiť do krájania.
  • Kosti netreba vyhadzovať. Dajú sa použiť do vývaru.

Kurací perkelt bez horkosti

Ak máte chuť na tradičný perkelt, z kuracích stehien pripravíte ten najvyváženejší. Môže za to dostatok šťavnatého mäsa, menej drobných kostí, ktoré by nepozornému oku mohli uniknúť a vo finále jednoduché a zároveň estetické servírovanie. Ako sa však vyhnúť horkej pachuti a riziku spálenia? Kľúčom k perfektnému výsledku je správne pridávanie mletej papriky.

  • Najskôr necháme na restovanej cibuľke osmažiť očistené kuracie stehná z obidvoch strán. Po zatiahnutí ich poprášime mletou paprikou a celý hrniec na chvíľu stiahneme z plameňa. Dobre premiešame, aby sa paprika na kuracom mäse a vo výpeku prehriala. Vrátime naspäť na plameň a podlejeme teplým vývarom.
Zdroj: PR článok
Odporúčame