Všetko, čo potrebujete vedieť o kuracom mäse: Ako spoznať kvalitné a je žlté naozaj lepšie?

Nákup kuraciny v obchode

Rozoznať v obchode kvalitné kuracie mäso nie je vôbec jednoduché (Zdroj: GettyImages)

V slovenských kuchyniach sa dostalo na rebríček víťazov. Z jedného kurčaťa dokáže šikovný kuchár zužitkovať každú časť a pripraviť polievku aj hlavné jedlo. K veľkým lákadlám patrí predovšetkým priaznivá cena. Ak je však podozrivo nízka, môže vzbudzovať pochybnosti o kvalite mäsa. Kauzy z nedávnych rokov iba potvrdzujú, že je na mieste mať v obchode prehľad. Ako spoznať kvalitnú kuracinu?

Čerstvosť zistíte jednoduchým testom

Ocitli ste sa medzi mraziacimi regálmi a zrazu stojíte pred desiatkami úhľadne uložených tácok. Čerstvosť zistíte jednoduchým testom – opatrne stlačte mäso prstom a pozorujte, či priehlbina po chvíľke zmizne. Ak áno, ide o čerstvé mäso. Ak nie, už má za sebou dlhšiu cestu. Dajte si však pozor na to, aby ste nepretrhli balenie. Ďalším poznávacím znakom je farba. Chutné a dobré kura má mierne žltkastú až do ružova sfarbenú kožu bez podliatín, krvných zrazenín a sivastých fľakov.

Všímajte si neprirodzené znaky

Pri kuracom mäse máte možnosť porovnávať. Najmä, ak ide o tácky, na ktorých sú uložené celé kusy. Jedno kurča má však veľkú prsnú časť a slabé končatiny, ďalšie je na pohľad menšie a vzrastovo vyvážené. Ktoré si vybrať? Akákoľvek neprirodzenosť, napríklad aj nadmerne veľké prsia, môže predznamenávať, že kurčatá boli kŕmené krmivom s obsahom hormónov. Predstavte si, či vôbec mohlo na slabých nohách chodiť! Radšej sa rozhliadnite po baleniach s menšími kusmi, ktoré budú omnoho chutnejšie a zdravšie.


Mohlo by vás zaujať: Porovnanie kuracieho, bravčového a hovädzieho: Ktoré mäso je najzdravšie?


Uprednostnite chladené pred mrazeným

Cesta z farmy na stôl môže mať veľa zastávok. Čím viac, tým vyššie je riziko, že kvalita utrpí. Pri chladenom mäse máte bezprostredne možnosť skontrolovať jeho farbu, vôňu aj pružnosť. Mrazená kuracina už mohla precestovať stovky kilometrov a zažiť viaceré prudké teplotné zmeny. Prítomnosť väčšieho množstva zmrazených vodných kryštálikov v balení je jasným znakom toho, že kým sa kuracina dostala do regálu, už sa minimálne 1-krát začala rozmrazovať.

Radšej si priplaťte

Cena je tiež ukazovateľom. Do súčtu vstupujú náklady na chov, kvalita krmiva, spôsob prepravy či marža predajcu. Odráža tiež kvalitu života kurčiat – či sa im vo výkrmových halách žilo dobre, bez stresu a s optimálnym priestorom pre rast. Ak sa pozeráte na konzumáciu mäsa aj zo zdravotného hľadiska, dáte prednosť vyššej cene.

Solídny chovateľ si dáva záležať na tom, aby rast hydiny neurýchľoval rastovými hormónmi ani antibiotikami. Veterinárna kontrola je totiž na prítomnosť antibiotík na Slovensku veľmi prísna, čo sa nedá povedať o lacnej brazílskej kuracine. Tá sa už postarala o nejeden škandál. Dobré mäso dnes často nesie prívlastok prémiové a je približne o tretinu drahšie.

Je žlté kura najlepšie?

Možno aj vy patríte k tým, čo uprednostňujú kura s krásne žltou kožou. Žltá farba však automaticky neznamená, že je mäso kvalitnejšie. Niektorí menší výrobcovia dokonca používajú aj syntetické farbivá. Farba kurčaťa teda nemusí vypovedať o jeho kvalite. Správna farba mäsa i kože je svetloružová, prípadne mierne žltá. Ak dal chovateľ do krmiva viac kukurice, bude kura žlté, ak viac pšenice, bude skôr bledé. V poriadku je aj jemne hnedé sfarbenie, ktoré dosahujú kurence chované vo výbehu na tráve.


Mohlo by vás zaujať: Kontroverzné kuracie mäso: Viete, čo všetko sa v ňom skrýva?


Čo si všímať na etikete a balení?

Máme pre vás ešte zopár praktických tipov, na ktoré sa oplatí zamerať vašu pozornosť:

– V prvom rade sa zamerajte na celistvosť balenia. Každé poškodenie je pre kupujúceho varovným prstom.
– Následne si vyhraďte krátky čas na preštudovanie etikety. Slová ako „mäsový prípravok“ alebo “šťavnaté“ nemajú pri 100 %-nej kuracine čo robiť. Kuracie mäso totiž môže byť nastreknuté vodou až do podielu 40 %, a vtedy platíte aj za vodu!
– Naučte sa tiež rozlišovať medzi krajinou chovu a krajinou spracovania. Kurča totiž môže byť spracované na Slovensku, no chované v Poľsku, Maďarsku, Holandsku aj Rumunsku…
– Ak máte pochybnosti o kvalite z veľkochovu (hoci aj z označením SK a kódom 858), nájdite si vo svojom okolí drobného chovateľa, pozrite podmienky, v akých kurčatá chová a podporte jeho snahu pravidelným nákupom.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás na Facebooku!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame