Kontroverzné kuracie mäso: Viete, čo všetko sa v ňom skrýva?

Kurča

sxc.hu

Kuracie mäso patrí medzi najpredávanejšie. Radi si na ňom pochutnáme v podobe rezňov, perkeltu, na prírodno a mnohých iných spôsoboch prípravy. Je pravda, že mu nemožno uprieť kvantum výživných látok, ale s istotou platí, že nie je kurča ako kurča.

Kuracie mäso patrí medzi najzdravšie druhy mäsa (samozrejme, pokiaľ zohľadníme pôvod kurčaťa). Nechýba v jedálnom lístku športovcov a ani ľudí, ktorí preferujú zdravý životný štýl, pretože je bohaté na bielkoviny, aminokyseliny (tryptofán, cystín, izoleucín, valín, tyrozín). Najznámejšia je aminokyselina tryptofán, ktorá pomáha pri získavaní psychickej pohody, bojuje proti úzkosti a depresiám. Ďalej sú v kuracom mäse zastúpené vitamíny skupiny B, selén, fosfor a cholín.


Mohlo by vás zaujímať: Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice


Bielkoviny, tuky a ich zastúpenie v kurčati

V 100 gramoch kuracích pŕs je obsiahnutých 29 gramov bielkovín, čo u žien pokrýva viac ako 64%, u mužov takmer 52% odporúčanej dennej dávky bielkovín. Obsah tuku sa pohybuje okolo 3 gramov, pričom škodlivých nasýtených tukov je menej ako 1 gram. Energetická hodnota 100 gramov kuracích pŕs je okolo 150 kalórií. Z uvedených údajov vyplýva, že kuracie mäso patrí z hľadiska výživy k diétnym a výživným druhom potravy.

Niacínom proti rakovine

Niacín je významným členom vitamínov skupiny B. Okrem mnohých významných funkcií je označovaný za ochrancu pred rakovinou. Najlepšie pôsobí v kombinácii s ostatnými vitamínmi skupiny B a telo ho dokáže vyprodukovať aj z aminokyseliny tryptofán. Obe dôležité zložky sú bohato obsiahnuté v kuracom mäse, pričom 100 gramov kuraciny pokryje 70% odporúčanej dennej dávky vitamínu B3.


Mohlo by vás zaujímať: Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice


Vitamín B6 pre energiu a proti depresii

Pyridoxín vykonáva rad metabolických funkcií a je dôležitý pre zdravie kardiovaskulárneho systému. Podieľa sa na produkcii červených krviniek, bojuje proti únave a depresii. 100 gramov kuracieho mäsa pokryje zhruba tretinu odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu.

Selén na telesné tkanivá, fosfor pre stavbu kostí

Selén patrí do kategórie antioxidantov, ktoré chránia bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Je dôležitý pre rast, rozmnožovanie a tvorbu hormónov. Fosfor zodpovedá spolu s vápnikom za stavbu kostí a zubov a zohráva dôležité úlohy v metabolizme bielkovín a tukov.


Mohlo by vás zaujímať: Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice


Kurčatá v otrasných podmienkach a nadopované hormónmi

Žiaľ, množstvo kurčiat žije v katastrofálnych podmienkach bez možnosti pohybu a kvalitnej výživy, čo sa naplno prejavuje na kvalite mäsa. Zisk sa stáva hlavným cieľom, preto sú kurčatá kŕmené rastovými hormónmi a antibiotikami. Medzi najrozšírenejšie patria praktiky dopovania organickým arzénom, ktorý sa dáva do súvisu s tráviacimi ťažkosťami i rakovinou.

Producenti sú vďaka chemikáliám schopní za niekoľko dní „vychovať“ kurčatá za minimum nákladov, ktoré končia na predajných pultoch. Výnimkou nie sú ani etikety, kde sa nachádza zoznam chemických zlúčenín, ktoré pridávajú kurčatám na vizuálnej príťažlivosti.

Ako si vybrať kvalitné kuracie mäso?

Odborníci varujú, že konzumácia nekvalitného kuracieho mäsa je z dlhodobejšieho hľadiska pre zdravie nebezpečná. Nie každý z nás má možnosť konzumovať kurčatá z vlastného chovu, preto  výživoví poradcovia odporúčajú kúpu kuracieho mäsa z BIO chovu alebo od drobných farmárov, kde existuje možnosť preveriť si podmienky, v akých kurčatá žijú.

BIO kurčatá – koľko stoja?

Kuracie mäso s označením BIO pochádza z ekologického chovu, kde má hydina priaznivé podmienky pre život – dostatok pohybu, slnka, čerstvého vzduchu a zelenej trávy, vďaka ktorým kurča obsahuje vyššie spomínané živiny. Bohužiaľ, za kvalitu sa v dnešnej dobe platí. Za kilogram kuracích pŕs v internetovom obchode zaplatíte okolo 25 eur, za stehná okolo 15 eur a za kilogram celého kurčaťa okolo 10 eur.


Ako často jedávate kuracie mäso? Ste spokojní s jeho kvalitou? Máte tip na kvalitnú predajňu mäsa? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v našej diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Mirka
Odporúčame