Na Bojnickom zámku budú opäť vystrájať strašidlá: Múzeum chce takto nájsť nového autora scenára

Bojnický zámok

Po rokoch prídu na Bojnický hrad opäť strašidlá (Zdroj: Unsplash/Martin Katler)

Na Bojnický zámok majú tento rok konečne znovu zavítať strašidlá. Múzeum Bojnice chystá podujatie, ktoré ich prinavráti do nádherných zámockých priestorov. Aby múzeum zabezpečilo prvý ročník Strašidelného zámku, vyhlásilo autorskú súťaž.

„Strašidelný zámok je podujatie, ktorým sa prinavrátia strašidlá na Bojnický zámok. Ide o inscenované podujatie s duchmi a strašidlami Bojnického zámku, venované domácim i zahraničným návštevníkom v rámci kultúrneho turizmu na hornej Nitre,“ načrtlo múzeum na svojom webe.

Podujatie sa chce sústrediť na tie udalosti a príbehy z dejín zámku, ktoré v sebe nesú prekvapenia a strašidelné motívy zo známych i menej známych historických udalostí, legiend a povestí. Zasadené budú do voľnejšie adaptovaného literárneho scenára.

„Cez strach, smiech i dojatie približuje návštevníkom históriu zámku a jeho bývalých, skutočných i legendárnych obyvateľov v spojení s legendami a povesťami. Ide o divadelný útvar, kde sa historická realita snúbi s mystifikáciou príbehov, ktoré využíva autentické prostredie Bojnického zámku,“ priblížilo.

Výherca autorskej súťaže bude mať na starosti vypracovanie literárneho a technického scenára, zabezpečenie hudby, výber účinkujúcich, kostýmov a rekvizít, prípravu choreografie, réžiu a dramaturgiu podujatia, autorský dozor a účasť na tvorbe plánu PR podpory podujatia.

Jednotlivci aj kolektívy môžu svoje návrhy v rámci verejnej súťaže doručiť do múzea do 20. januára. Diela posúdi porota tvorená odbornými zamestnancami vyhlasovateľa a taktiež rozhodne o výsledku. Podujatie je naplánované na prelom apríla a mája.

Legendy z histórie zámku s duchmi a strašidlami tvorili aj súčasť Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel. Ten sa na zámku konal od roku 1994 a jeho posledný, 25. ročník, sa konal v roku 2018. Podujatie bolo veľmi obľúbené a každý rok ho navštívili desaťtisíce ľudí.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame