ROZHOVOR Ľubica sa jóge venuje už roky: V čom spočíva jej čaro a ktorý druh by odporučila začiatočníkom?

Ľubica Račeková

Ľubica Račeková sa jóge venuje už roky (Zdroj: Súkromný archív Ľ.R.)

Jóga nie je iba fyzické cvičenie, ale možnosť osobnostne rásť, hovorí jogínka Ľubica. Ľubka Račeková sa jóge ako životnej filozofii venuje už takmer štvrťstoročie, pre jej lepšie poznanie podnikla aj dve cesty do Indie. V čom v skutočnosti spočíva, aké benefity má pre naše telo a našu myseľ jej pravidelné cvičenie a ktorý druh je vhodný pre začiatočníkov sa dozviete v našom rozhovore.

Čo pre vás znamená táto filozofia?

Jóga je moja životná filozofia, ktorej absolútne dôverujem. Znamená pre mňa už vyše štvrť storočia možnosť vzdelávať sa, osobnostne rásť, vnímať život v iných súvislostiach, než ako sme bežne zvyknutí. Je takým mojim útočiskom, je mojím koníčkom, vzdelaním a prácou zároveň.

Kedy ste sa rozhodli, že sa vydáte cestou jogínky a ako dlho jógu profesionálne precvičujete?

Bola by to veľmi rozsiahla výpoveď, no zhrniem to jednoduchšie. Každý človek má podľa mojej viery tu na Zemi určité poslanie. V jednom období svojho života som stretla človeka, ktorý sa venoval jóge a stravoval sa ako makrobiotik. Najviac ma upútali dlhé rozhovory s ním o filozofii života, o tom, ako žijeme a ako by sme žiť mohli. Povedal: „Rob všetko, čo uznáš za vhodné, pokiaľ je to v súlade s tvojím svedomím.“ Rozvinul mi túto zdanlivo jednoduchú vetu a ja som mala pocit, že celkom netuším, o čom rozpráva.

Naše cesty sa rozišli a mne utkvela iba táto veta. V istom okamžiku života sa mi vynorila v mysli a spomenula som si, že ten muž sa venoval jóge, a tak som si kúpila prvú knižku s touto témou od Milana Poláška. Po prečítaní prvých riadkov jednoducho a stručne zhrnutej filozofie jógy som vedela, že to nie je iba to, čo sa chcem naučiť, no je to to, čo chcem vo svojom živote robiť ako poslanie a prácu. Písal sa rok 1995. Takto sa to začalo. Autor tejto knihy sa neskôr sa stal jedným z mojich prvých učiteľov. Precvičovať som začala v roku 2002, vtedy som začala aj študovať jogu v Bratislave a prvú licenciu som ukončila v roku 2006.

Ľubica Račeková
Jóga je podľa Ľubici pre každého (Zdroj: Súkromný archív Ľ.R.)

Pre mnohých začiatočníkov je jóga iba ďalším cvičením, pokročilí hovoria o istej ceste sebapoznaním. Ako to vnímate vy?

Ja som mala v živote obrovské šťastie. Od samého začiatku môjho bádania som sa dostala k tým najlepším učiteľom jógy, akí sa dajú v našej krajine nájsť. Vlastne som ani nepátrala, šlo to akosi prirodzene samo. Jóga má viacero stupňov a Ásany – telesné cvičenia, sú iba časťou jógovej filozofie. Cestu učenia jógy ako takej si vyberie málokto. Je náročná a zdĺhavá. Doba je rýchla, a tak sa jóga pretavila do rôznych foriem, kde sa kladie dôraz hlavne na fyzično, na cvičenie.

Vlastne sa prispôsobila dopytu. Nemyslím len súčasné školy jógy, začalo to už oveľa skôr, po prvých cestách Indov do Európy či Ameriky. Pochopili, že ľudia nechcú dlhé bádanie, chcú pohyb a prácu na svojom fyzickom tele. Ásany vystúpili na povrch spomedzi všetkých stupňov jógy ako najvýraznejšie, a preto jógu mnohí vnímajú mylne iba ako cvičenie. Je pravda, že jóga je cesta za sebapoznaním a objavia ju trpezliví a tí, ktorí chcú vedieť viac a rozhodnú sa navštíviť viacero škôl či štúdií, aby našli odpovede o tejto filozofii.

Ako rozpoznať zlého učiteľa od toho dobrého?

Nemyslím si, že exituje dobrý či zlý učiteľ jógy. Ako sa vraví, každý si nájde svojho učiteľa. Závisí to od toho, čo hľadáme. Dostáva sa nám to, po čom pátrame, ako smerujeme, aký je stupeň nášho chcenia spoznávať, učiť sa a vedieť. A na základe toho sa objaví učiteľ. Mám pocit, že tieto veci sú v istom zmysle ovplyvňované Vyššou Skutočnosťou, čo znamená, že dostávame to, po čom prahne naša duša a často ani netušíme, ako sa veci vyvinú. Proste sa dejú a my sa dostávame presne tam, kde vie ukotviť naše aktuálne poznanie.

Aké benefity má pravidelné cvičenie pre ľudské telo a aké pre dušu?

Odpoviem jednoducho, no možno príliš zložito pre niekoho, kto jógu nikdy neskúsil. Jóga harmonizuje fyzické, duševné i mentálne. Pracuje s celou ľudskou bytosťou a nastoľuje rovnováhu. Dalo by sa rozprávať veľa, no je to moja skúsenosť. Každý si musí po tú svoju.

Jógu ste študovali aj v Indii. Porozprávajte nám, ako vaše cesty prebiehali a čo vás naučili?

Prvú cestu do Indie som absolvovala v roku 2018 a strávila som tam celý mesiac. Bola som na juhu Indie v Južnej Kerale. Bol to splnený sen a ja som netušila, čo ma čaká. Otvorili sa mi všetky možnosti, ako túto cestu uskutočniť a ja som mala pocit, že to proste tak má byť. Pri tejto návšteve Indie som tam veľa cestovala. Navštívila som dve školy jógy a mnohé prekrásne miesta, spoznala pôvodných obyvateľov, bývala v ich príbytkoch a prijímala som ich pohostinnosť a múdrosť. Vďaka tomu všetkému som objavila pokoj v duši. Naozaj, skutočný pokoj, ako keď zrazu niečo praskne a vytečie. Tak sa roztiekol pokoj v mojej duši, schovaný pod nánosom doterajšieho života.

Druhú cestu som absolvovala v roku 2020 s mojím učiteľom Gejzom Timčákom, spolužiakmi a ľuďmi, ktorí svoj život zasvätili joge. Cesta smerovala na sever Indie priamo do Rišikéša. Tri týždne sme strávili priamo v jógovom ášráme Swámiho Rami. Cieľom tejto cesty bola intenzívna prax hlbokej filozofie jógy, štúdium starých textov Upanišád ako je napríklad Bhagavatgíta. Prednášky filozofov z Indie, meditácie, ale i fyzické cvičenia a spevy mantier. Dalo mi to silu, s ktorej som sa vrátila domov a žijem z nej do dnešného dňa.

Je jóga pre každého alebo existujú aj tu nejaké obmedzenia?

Obmedzenia si človek často vytvára sám. Výhovorka typu ja nemôžem cvičiť, mám boľavé kolená alebo ja potrebujem adrenalín, neobsedím v skrútenej polohe, u mňa neobstojí. Jóga je pre každého, kto hľadá Poznanie, kto sa chce učiť. Jóga nie je iba fyzické cvičenie, ale možnosť osobnostne rásť. Opäť je dôležitá osobná skúsenosť aspoň na nejaký čas praktizovania jógy s učiteľom. Ak sa niekomu táto cesta nebude páčiť, život poskytne inú.

Akým spôsobom je ideálne začať?

Akým? No predsa rozhodnúť sa a začať!

Poznáme množstvo smerov a druhov jógy. Hatha, vinjása, power, aštanga. Ktorá je tá pravá?

Jóga má svoje korene v 3. storočí pred n. l. Kedysi ju užívali iba tí, ktorí sa snažili o samádhí alebo minimálne o hlboké spoznanie zmyslu existencie života človeka. Jóga má veľmi dlhú históriu, o ktorej je dôležité vedieť, aby mal človek o tomto učení ucelený obraz. Moja cesta je jóga klasická, podľa učenia Patanjaliho. Je pre mňa tá pravá, pravdivá a skutočná. Moji učitelia mi pomáhajú dostať sa k jej prameňom a ja ich nasledujem. Obsahuje všetko, čo ma vedie na ceste k poznaniu a k uskutočneniu zmyslu môjho života.  Pre iného môže byť pravá jóga úplne o inom, napríklad o sile, ako je napríklad power jóga.

Ktorá je podľa vás vhodná pre začiatočníkov?

Odporučila by som hathajógu. Je pôvodným učením o tréningu tela a mysle a zameriava sa na základnú prípravu adepta jógy. Obsahuje základ dýchacích cvičení i fyzických sarvahitásan – ako cvičení na uvoľnenie, natiahnutie či posilnenie svalov, šliach i kĺbov.

Stretávate sa u nových žiakov s predsudkami?

Áno a často. Mnohí prídu s obavami a so strachom, či nerobia niečo proti svojmu vierovyznaniu. Potom, sú to obavy či zvládnu jógu fyzicky. Kladú časté otázky, či zvládnu lekciu jógy, ak s ňou nemajú žiadne skúsenosti, ak nie sú napríklad pružní a ohybní. Väčšinou ale ostanú a pokračujú a ja mám radosť, že sa zbavili obáv.

Aký zážitok si v spojení s jógou vybavíte najradšej?

Zážitok? Joga je tu so mnou vyše štvrť storočia. Tých zážitkov je veľmi veľa, cez skúsenosti z praktizovania fyzických cvičení, cez cvičenie pranájamy či meditácie. Uvedomenie si toho, ako nás naše ego núti robiť niečo, čo sa rýchlo ukáže ako nesprávne. Uvedomenie si toho, že v našom vnútri sú skutočne driemajúce sily, ktoré jógou dokážeme prebudiť a náš život môže nadobudnúť úplne iný rozmer. Bolo by to na jeden ďalší rozhovor.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame