Odpovedá výživová poradkyňa: Cukor môže aj za kilá navyše – na čo si dať pozor?

Ako znížiť spotrebu cukru? Vyživová poradkyňa vám poradí. (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň,

V čom všetkom je schovaný cukor? Snažím sa schudnúť, ale cukor je vraj aj v slaných potravinách. Je to pravda? Ako ho odhaliť a ktoré sú najbežnejšie „cukrové“ potraviny?


Pekný deň,

ďakujem za otázku. Je skvelé, že ste sa rozhodli schudnúť a začať práve tým, že obmedzíte spotrebu pridaného cukru, ktorý je, bohužiaľ, vo väčšine vysoko priemyselne spracovaných potravín. Nadmerná spotreba rafinovaného cukru sa spája s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení, nealkoholickým stukovatením pečene, syndrómom presakujúceho čreva, inzulínovou rezistenciou a cukrovkou, niektorými druhmi rakoviny a ,samozrejme, vznikom nadváhy a obezity. Skôr, ako sa dostaneme ku konkrétnym krokom, ako znížiť spotrebu pridaného cukru v jedálničku, odporúčam začať robiť zmeny pomaly a postupne.

Nevylúčte cukor zo stravovania zo dňa na deň, pretože by ste sa o niekoľko dní s najväčšou pravdepodobnosťou vrátili k starým zvykom a všetko „dobehli“. Ak roky pijete kávu s tromi lyžičkami cukru, s pribúdajúcim časom množstvo znížte na dve, jednu. Až potom vám bude chutiť „iba“ káva bez cukru. Dávate si na desiatu komerčnú čokoládovú tyčinku? Doprajte si radšej kúsok 70-percentnej kvalitnej horkej čokolády a niekoľko orechov. Na základ v tomto smere považujem začať čítať etikety.

Ak sa cukor nachádza na prvých priečkach zloženia, vyberte si iný produkt. Pri čítaní etikiet zistíte, že pridaný cukor je zastúpený aj v rajčinovom pretlaku, koreninách, v balenom chlebe, konzervovaných mäsových paštétach, „ovocných“ jogurtoch a aj v sušenom ovocí, ktoré je aj prirodzene veľmi sladké. Obmedzením (vylúčením) produktov s obsahom pridaného cukru sa prirodzene zbavíte širokého spektra vysoko priemyselne spracovaných potravín s veľkým množstvom cukru, škrobu, tuku, soli, konzervantov či aditív na zvýraznenie chuti a prirodzene začnete preferovať „čisté“, základné, minimálne spracované potraviny.

V praxi to znamená, že namiesto ochutených cereálií si dáte ovsené vločky, údeniny a paštéty vymeníte za kvalitné mäso, sladený jogurt za biely, ochutené rastlinné mlieka za čerstvo pripravené. Ďalšou dôležitou vecou je poznať alternatívy, resp. alternatívne názvy cukru, ktorých je naozaj neúrekom. Jedná sa, napríklad o glukózovo-fruktózový sirup, sacharózu (zložky končiace na -óza), kukuričný sirup, sirup z agáve, hnedý cukor, trstinový cukor (prírodný trstinový cukor – muscovado), ryžový sirup, karobový sirup, dextrín, jačmenný slad, koncentrát ovocných štiav, maltodextrín, invertný cukor, palmový cukor  a mnohé ďalšie.

Čo sa týka používania cukru pri varení a pečení, skúste využiť ako alternatívu napríklad banány či sušené ovocie, ako datle. Ak sa rozhodnete pre kokosový cukor, med, javorový sirup či trstinovú melasu, skúste dať do receptu menšie množstvo, pretože aj toto sú cukry, aj keď označované za zdravšie. Chuť koláča so zníženým množstvom cukru (prírodného sladidla) oproti pôvodnému receptu môžete vykompenzovať, napríklad použitím vanilky, kakaa, škorice a ďalších korenín či prísad. Pri pečení môžete z času na čas siahnuť aj po xylitole alebo stévii. Všetky zdravšie alternatívy cukru však odporúčam používať s mierou a striedať.

Ďalšou dôležitou zmenou je úprava pitného režimu, pretože práve limonády, sladené minerálky, džúsy a, samozrejme, aj alkohol sú obrovskou zásobárňou pridaného cukru. Siahnite po čistej vode, ktorú dochutíte bylinkami alebo čerstvým ovocím, poprípade po neperlivých neochutených minerálkach určených na denné pitie.

Prajem vám veľa úspechov pri „odcukrovaní“ a veľa radosti z objavovania prirodzenej chuti potravín.

Mirka


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame