Krajšia postava, lepšia nálada a pevnejšie zdravie: Behať sa naozaj vyplatí!

Bežec

thinkstockphotos.com

Ak ste doteraz odmietali beh ako šport, výhovorky vám už nepomôžu. Beh je jednoduchý, nevyžaduje znalosť pravidiel, ani drahé vybavenie, preto prekonajte vlastnú lenivosť a vyskúšajte trend, ktorý uchvátil celý svet. Beh je nenáročný na vybavenie a čas a dá sa praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek – tempo i záťaž si prispôsobíte podľa svojich možností. Jedinou vecou, ktorú budete potrebovať, sú kvalitné bežecké tenisky.

Nepomôže vám ani výhovorka, že pri behu si namáhate šľachy a kĺby – v skutočnosti je beh pre ľudské telo prirodzený pohyb. Ak beháte správne a nepreťažujete sa, je tým najlepším možným spôsobom, ako do vášho životného štýlu zaradiť pravidelné cvičenie bez toho, aby ste museli platiť za návštevu posilňovne.

Behať sa vyplatí

Dôvodov, prečo začať s behom, je hneď niekoľko a všetky zavážia. Beh je prospešný vášmu zdraviu, vyformuje vám postavu, udrží vás vo forme a upevní vašu psychickú pohodu. Behanie pomáha najmä ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení, pretože posilňuje srdce a znižuje cholesterol. Zároveň pohyb na čerstvom vzduchu utužuje váš imunitný systém. Ak začnete behať, zlepší sa aj váš spánok a koordinácia, zväčší sa vám kapacita pľúc, zbavíte sa stresu alebo nudy a prestane vás bolieť chrbát a svalstvo. Navyše, pri behu aj schudnete a nová, krajšia postava vám isto zvýši sebavedomie.


Mohlo by vás zaujať: Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?


Spomaľte starnutie

Vedci zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii dvadsať rokov sledovali vyše päťsto bežcov nad päťdesiat rokov. Výsledky ich výskumu ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne behávajú, si udržali lepší zdravotný stav a pohybové schopnosti, ako ich rovesníci, ktorí sa behu nevenovali. Beh teda spomaľuje proces starnutia.

Na behu je úžasné aj to, že ho môže praktizovať takmer každý. Nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne schopnosti ani nadanie. Behať môžete kdekoľvek, bez ohľadu na to, kde bývate – či v meste, alebo na dedine. Vzdialenosť, ktorú každý deň prebehnete, záleží len od vás, no s každým ďalším zabehnutým kilometrom sa budete cítiť istejšie a lepšie.

Začnite pomaly

Spočiatku môžete beh striedať s rýchlou chôdzou, tempo prispôsobte svojmu veku alebo schopnostiam. Najlepším ukazovateľom ako behať je vaše vlastné telo. Ak ste príliš zadýchaný a nevládzete s dychom, spomaľte tempo. Keď cítite, že vládzete behať viac, môžete postupne zvyšovať rýchlosť a behať aj na dlhšie vzdialenosti. Takto spočiatku zabehnete pár sto metrov, no už o niekoľko mesiacov to môže byť pár kilometrov.


Mohlo by vás zaujať: Chcete schudnúť a postavu si aj udržať? Behajte podľa týchto pravidiel!


Pár rád a tipov (nielen) pre začiatočníkov:

  • Začiatky sú vždy najťažšie, preto je dobrou motiváciou nájsť si spoločníka, partnera alebo priateľa, ktorý bude behávať s vami.
  • Rozhodne nepodceňujte investíciu do kvalitnej bežeckej obuvi, aby netrpeli vaše chodidlá. Najmä ak beháte na tvrdom povrchu, mali by vaše tenisky odpružiť dopad nohy.
  • Pri behu si oblečte vzdušné oblečenie, ktoré dobre odvádza pot, v chladnejších mesiacoch si môžete zaobstaraťtermobielizeň.
  • Pred behaním je vhodná rozcvička na zahriatie svalov, alebo začnite rýchlou chôdzou a postupne zvyšujte tempo, až prejdete do behu.
  • Počas behu nezabúdajte na pitný režim a doprajte si najmä veľa čistej vody.
  • Odporúča sa behať trikrát do týždňa, aby si vaše telo na takúto záťaž postupne privyklo.

Na čo si dať pozor

Ešte pred tým, než sa pustíte do pravidelného behu, by ste mali zvážiť, či je beh pre vás to pravé. Každý totiž na záťaž reaguje inak, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom – najmä ak máte nejaké zdravotné problémy. Beh totiž nie je vhodný pre ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ortopedickými ťažkosťami a cukrovkárov. Ak sa stále bojíte, alebo si myslíte, že pri behaní používate nesprávne techniky, poraďte sa s bežeckým trénerom, ktorý vám všetko vysvetlí a názorne ukáže. Práve tak možno naberiete odvahu a urobíte niečo správne pre svoje zdravie.


Obľubujete behanie? Ako často si beh doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame